Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania dziecka przez rodzica

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-05-15

Chcę wraz z mężem sprzedać mieszkanie naszego małoletniego dziecka. Mieszkanie przepisał mąż dziecku w darowiźnie. Wiem, że muszę wystąpić do sądu o zgodę na sprzedaż mieszkania dziecka. Środki ze zbycia mieszkania chcemy przeznaczyć na wykończenie domu jednorodzinnego. Jak uzasadnić w sądzie przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na wykończenie domu, tak aby sąd wyraził zgodę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż mieszkania dziecka przez rodzica

Sprzedaż mieszkania małoletniego dziecka

Z treści Pani pytania wynika, że wolą Pani jest sprzedaż mieszkania małoletniej córki. Córka jest właścicielem mieszkania na skutek darowizny, którą uczynił Pani mąż. Środki ze zbycia mieszkania miałyby być przeznaczone na wykończenie domu jednorodzinnego. Zastanawia się Pani w jaki sposób uzasadnić wniosek o wyrażenie zgody na sprzedaż mieszkania, by sąd taką zgodę wyraził.

W pierwszej kolejności zacząłbym od ustalenia, kto jest właścicielem nieruchomości, na której posadowiony jest budynek jednorodzinny.

Wyrażenie zgody przez sąd na sprzedaż nieruchomości należącej do dziecka

Sąd na pewno będzie badał ww. okoliczność. Budynek jest bowiem własnością tego, kto jest właścicielem gruntu, na którym budynek stoi. W mojej ocenie zasadnym byłoby zatem ustalenie wartości działki i przeniesienie tytułem darmym na dziecko udziału w nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest budynek. Wówczas zyskuje Pani bardzo mocy argument przed sądem, że córka tak naprawdę, sprzedając mieszkanie inwestuje w inną nieruchomość, której jest właścicielem.

W innym wypadku obawiam się, że sąd może nie wyrazić zgody, albowiem wówczas istnieje niebezpieczeństwo, że pieniądze zostaną spożytkowane na dokończenie domu, do którego córka bynajmniej za Państwa życia nie będzie miała żadnego prawa.

Jeżeli córka będzie współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, wówczas będzie Państwu znacznie łatwiej uargumentować, że środki ze sprzedaży mieszkania będą tak naprawdę zainwestowane w przyszłość córki, bowiem będzie współwłaścicielem domu.

Ochrona interesów małoletniego przy sprzedaży nieruchomości

Reasumując, zacząłbym od darowania córce udziału w nieruchomości. Proszę bowiem pamiętać, że naczelną zasadą sądu w tego rodzaju sprawach jest dobro małoletniego dziecka. Sąd nie ocenia zatem Państwa woli, albowiem nie to jest przedmiotem postępowania. Sąd ma na celu ochronę majątku małoletniego i tylko tymi kryteriami będzie się kierował. Państwa wola i Państwa zdanie nie mają tu większego znaczenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki