Kategoria: Dzieci

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprostowanie do pozwu o przyznanie pełnej opieki nad synem

Marek Gola • Opublikowane: 2016-12-23

Od 4 lat syn mieszka z ojcem. Tak ustaliliśmy oboje miedzy sobą. Mamy takie same prawa do dziecka. Od kilku miesięcy były partner całkowicie odebrał mi kontakt z synem. Złożyłam pozew o przyznanie pełnej opieki nad synem. Sad nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy. Czy na tym etapie mogę dołączyć sprostowanie do pozwu, że chcę, aby dziecko mieszkało z ojcem, ale żebym ja miała jasno ustalone kontakty z synem?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Na tak postawione pytanie niestety musi Pani uzyskać odpowiedź negatywną, gdyż sprawy o władzę rodzicielską (szeroko rozumiane jako ograniczenie, pozbawienie) toczą się z udziałem sędziego i dwóch ławników. Powyższe wynika wprost z art. 509 K.p.c. zgodnie z którym sprawy o przysposobienie, o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej w pierwszej instancji sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego i dwóch ławników.

W przypadku sprawy o kontakty sąd rozpoznaje sprawę w skaldzie jednego sędziego. Powyższe potwierdził Sąd Najwyższy w tezie do uchwały z dnia 23 lipca 2008 r., sygn. akt III CZP 74/08, zgodnie z którą „pozostałe sprawy są rozpoznawane w składzie jednego sędziego; dotyczy to w szczególności spraw o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami, które nie mają charakteru spraw o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej, wiążą się natomiast z ograniczeniem osobistej styczności dzieci z rodzicami”.

Zmiana żądania we wskazanym przez Panią zakresie jest zatem niedopuszczalna pod kątem proceduralnym. Konieczne będzie zatem złożenie nowego wniosku do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Prawidłowa realizacja kontaktów z dzieckiem

Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. Chciałabym sądownie ustalić widzenia byłego partnera z dzieckiem. Problem bowiem polega na tym, że ojciec dziecka spotyka się z nim tylko wówczas, gdy sam tego chce, zupełnie nie pomaga mi w wychowaniu i opiece nad dzieckiem, a przez to nie mogę niczego zaplanować. Dziecko idzie do przedszkola i tym bardziej chciałabym uporządkować te sprawy. Ojciec dziecka ciągle podróżuje po świecie, podczas gdy ja nie mam takiej możliwości. Obydwoje wykonujemy ten sam zawód, który wymaga takich wyjazdów, ale on uważa, że tylko jego kariera jest ważna. Jak powinnam sformułować wniosek do sądu?

Wniosek o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka

Chciałabym wystąpić do sądu o zgodę na zmianę nazwiska 10-letniego dziecka, które nosi nazwisko swego biologicznego ojca. Nie mogę prosić ojca dziecka o taką zgodę, ponieważ nie znam jego miejsca zamieszkania i nie wiem, gdzie przebywa. Nie kontaktuje się z dzieckiem od 4 lat, nie płaci alimentów. Ja natomiast jestem w związku małżeńskim, mam drugie dziecko, czyli troje z nas nosi to samo nazwisko, jedynie moje pierwsze dziecko ma inne. Źle się z tego powodu czuje, samodzielnie podaje np. w szkole nasze rodzinne nazwisko – nie utożsamia się z nazwiskiem biologicznego ojca. Powinnam dodać, że ojciec biologiczny nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jak sformułować wniosek do sądu o zgodę na zmianę imienia? Czy w takiej sprawie ojciec dziecka musi pojawić się w sądzie w charakterze uczestnika? Co zrobić, skoro nie znam jego adresu?

 

Odwołanie przysposobienia pełnoletniego dziecka

Czy można odwołać przysposobienie dla dziecka już pełnoletniego?

17-latek zatruwa życie rodzinie, co można zrobić?

Mam 17-letnieg pasierba, który od pewnego czasu zatruwa nam życie. Wulgarnie odzywa się do wszystkich. Przestał się uczyć, ma okropną opinię. Jeszcze wcześniej w gimnazjum uczestniczył w jakichś bójkach i wyrokiem sądu dostał kuratora. Jest agresywny i wybuchowy. Próbuje nas zastraszać, że ma nowych, niebezpiecznych kolegów. Ostatnio znalazł się w szpitalu z powodu całkowitego upojenia alkoholowego. Za trzy miesiące skończy 18 lat, czy będę mógł na przykład zamknąć przed nim pokój, w którym mamy z żoną swoje osobiste rzeczy? Ostatnio zauważyliśmy, że znikają drobne przedmioty. Czy istnieje jakaś możliwość wymeldowania pasierba z mojego mieszkania? Wraz z żoną jesteśmy zgodni w tej kwestii. Bardzo proszę o poradę, co można zrobić.

Problem z byłym chłopakiem, ojcem dziecka

Wyjechałam do pracy za granicę, zabrałam ze sobą dziecko. Mój były chłopak nie wyraża na to zgody, mimo że do tej pory nie interesował się dzieckiem. Co o tym myśleć? Jak rozwiązać ten problem?

Pismo o ustalenie ojcostwa po 10 latach

Dostałem urzędowe pismo o ustalenie ojcostwa na adres domowy rodziców. Od 9 lat przebywam za granicą. Założyłem tutaj rodzinę. Rok przed wyjazdem z Polski poznałem kobietę, z którą odbyłem stosunek. Nie poinformowała mnie o jego konsekwencjach ani o fakcie, że jest mężatką. Teraz, jak się okazuje, szuka mnie. Co mam robić? Dodam, że nie chcę mieszać w to mojej rodziny.

Utrzymywanie nieletniej córki i pozwolenie jej mieszkać samej

Rozwodzę się z żoną, mamy dwie nieletnie córki: jedna ma 7 lat, druga 17 lat. Ta starsza chce zostać w domu. Żona wyjechała z Polski i zabrała młodszą córki, ja pracuję w Holandii i nie mam możliwości zaopiekowania się starszą córką. Czy starsza córka może zostać sama w Polsce (swoim domu)? Ja zobowiązuje płacić jej co miesiąc 1000 zł na życie i opłacać mieszkanie oraz rachunki. Innymi słowy, czy mogę utrzymywać córkę, ale pozwalać jej mieszkać samej?

Jak sprawić, by dzieci zostały ze mną, a nie z konkubiną?

Żyję z kobietą w konkubinacie, mam z nią 2 dzieci. W związku z brakiem porozumienia (ciągłe awantury ze strony konkubiny) musieliśmy się rozstać. Dzieci i konkubina mieszkały u mnie (dzieci od urodzenia oboje), jednak zameldowane były u rodziców konkubiny. W tej chwili zabrała ona dzieci i wyjechała do rodziców do miejsca zameldowania. Jakie są szanse że dzieci będą mieszkały u mnie? Konkubina pozostaje pod opieką lekarza specjalisty psychologa i psychiatry (wizyty dobrowolne).


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »