Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa o podział majątku, utrudnianie zebrania dowodów

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-07-20

Jestem po rozwodzie, za miesiąc odbędzie się rozprawa o podział wspólnego majątku (dom i samochód). Jednak była żona nie wpuszcza mnie do domu i nie udostąpienia mi dokumentów z okresu, kiedy budowałem ten dom, oraz innych dokumentów osobistych. Jak mam się przygotować do rozprawy, przecież liczyć będą się tylko dowody, rachunki, akty notarialne, do których nie mam teraz dostępu?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Rzeczywiście, dowody są ważne, a nawet bardzo ważne. Przejawem tego jest prawny obowiązek udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne – art. 6 Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.). Nie chodzi przy tym o „wrzucenie dowodów do sądu” („zarzucenie sądu dowodami”), ale o wspieranie swego stanowiska (racjonalnego i jasno wyrażonego) dowodami – wnioski dowodowe (o przeprowadzenie określonego dowodu w celu wykazania jakiegoś faktu) powinny być skorelowane ze stanowiskiem danej strony; Pańskie wnioski dowodowe powinny wspierać Pańskie stanowisko. Pan jest uprawniony swe stanowisko przedstawiać nie tylko podczas rozpraw (a w sprawach złożonych lub rzeczywiście spornych zazwyczaj jedna rozprawa to stanowczo za mało), ale także poza rozprawami. Często przydaje się korzystanie z formy pisemnej; w ważnych sprawach pisma należy składać za pokwitowaniem przyjęcia przez biuro podawcze (np. w sądzie) lub wysyłać listami poleconymi (i to „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”). Trzeba walczyć, trzeba prezentować swe stanowisko oraz polemizować ze stanowiskiem przeciwnym. Jeśli ktoś zachowuje się biernie, to – w jakimś stopniu – sam przygotowuje negatywne dla siebie orzeczenie. Proszę zwrócić uwagę na treść artykułu 230 K.p.c.: „Gdy strona nie wypowie się co do twierdzeń strony przeciwnej o faktach, sąd, mając na uwadze wyniki całej rozprawy, może fakty te uznać za przyznane.”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Proszę zastanowić się nad tym, do jakich dowodów Pan mógłby dotrzeć niezależnie od pozbawienia Pana posiadania, zapewne bezprawnego pozbawienia posiadania – czyli problematyki objętej art. 342 i następnymi Kodeksu cywilnego (K.c.). Racjonalnie rzecz ujmując, część dokumentów może być dostępna, choć niekiedy odpłatnie.

Pan użył określenia „akty notarialne”, więc warto się mu przyjrzeć. Oryginały aktów notarialnych są przechowywane wpierw w kancelarii notarialnej (zazwyczaj tej, w której dany akt notarialny sporządzono), a następnie (po upływie kilku lat) – w sądowym wydziale ksiąg wieczystych (właściwym ze względu na siedzibę danej kancelarii notarialnej). Proszę sobie przypomnieć daty sporządzenia określonych aktów notarialnych i podjąć starania o uzyskanie wypisów z nich – w kancelarii notarialnej albo w sądowym wydziale ksiąg wieczystych; przydać się może na początku załatwiania takich spraw przynajmniej telefoniczny kontakt z właściwą kancelarią notarialną. Proszę sięgnąć do sejmowej bazy aktów prawnych oraz do przeglądarki ksiąg wieczystych; przy ich pomocy będzie Pan miał możność zapoznać się z przepisami prawnymi oraz mieć dostęp do treści ksiąg wieczystych – spośród aktów normatywnych przydać się mogą zwłaszcza: Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks cywilny, ustawa o własności lokali, ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, a może także Kodeks karny (K.k.).

W archiwum sądowego wydziału ksiąg wieczystych powinien mieć Pan możność zapoznać się z aktami ksiąg wieczystych (w tym zapewne z wypisami interesujących Pana aktów notarialnych; prawdopodobnie będzie można fotografować materiały – co dodatkowo może zwiększyć dostęp do nich. Pan jest uprawniony pobierać wypisy z ksiąg wieczystych, prowadzonych dla nieruchomości, których Pan jest właścicielem albo współwłaścicielem. Historia rachunków (w tym służących tylko do rozliczania transakcji, dokonywanych przy pomocy kart płatniczych) powinna ułatwić wykazanie ponoszenia określonych wydatków (np. związanych z budową domu). W „wydziale komunikacji” zapewne uda się Panu uzyskać dokumenty poświadczające zarejestrowanie samochodu (także) na Pana – przy okazji można by poinformować „wydział komunikacji” o tym, że odebrano Panu możliwość korzystania ze wspólnego auta. Jak widać, całkiem sporo informacji powinno dać się uzyskać – i to jako potencjalne dowody z dokumentu (art. 74 K.c., art. 244 i następne K.c.) – bez wchodzenia do Państwa domu; co zapewne mogłoby zaskoczyć współwłaścicielkę tegoż domu.

Jeżeli w tym domu jest lub byłaby możliwość wydzielenia przynajmniej dwóch samodzielnych lokali (nie tylko mieszkalnych) – jako nieruchomości lokalowych – to proponuję rozważyć taki wariant w ramach zniesienia współwłasności (art. 210 i następne K.c.); w takim przypadku miałyby także odpowiednie zastosowanie nie tylko przepisy proceduralne o zniesieniu współwłasności (art. 617 i następne K.p.c.), ale także początkowe (do artykułu 11) przepisy ustawy o własności lokali. Wraz z utworzeniem nieruchomości lokalowych powstałaby (z mocy prawa) wspólnota mieszkaniowa; Pan swój odrębny lokal mógłby sprzedać albo mógłby Pan z niego korzystać (ewentualnie go wynajmować).

Proszę zwrócić uwagę na treść artykułu 276 K.k.: „Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”. Jeżeli doszło do ukrycia (lub odmowy wydania Panu) Pańskich dokumentów (np. tożsamości), to poza zastrzeżeniem dokumentów (być może także w bazie danych „Dokumenty Zastrzeżone”) sprawczyni mogłaby ponieść odpowiedzialność prawną (być może nawet karną). Od Pańskiej determinacji może wiele zależeć, także w tym aspekcie.

W zaistniałej sytuacji za oczywistość należy uznać (pisemne!) zastrzeżenie w placówce pocztowej, że wyklucza Pan możność wydawania współwłaścicielce nieruchomości kierowanej do Pan korespondencji. Poza tym we wszystkich instytucjach – np. w sądzie (w tym w sądowym wydziale ksiąg wieczystych) oraz w organach administracji publicznej (np. z zakresu podatków, w tym podatku od nieruchomości) proszę niezwłocznie podać swój właściwy adres (zamieszkania albo do doręczeń, którym może być np. skrytka pocztowa). Jeżeli Pan utraci dostęp do swej korespondencji, to skutki mogą być poważne; oczywiście o naruszeniu tajemnicy korespondencji należałoby powiadomić organa ścigania.

Jeżeli we wspólnym domu nadal są lub będą ważne dla sprawy dokumenty (zwłaszcza takie, których nie da się zastąpić innymi), to proponuję sądowi rozpatrującemu sprawę o podział majątku wspólnego przedstawić problem oraz zawnioskować o zabezpieczenie dowodów (art. 310 i następne K.p.c.).

Skoro sprawa sądowa dotyczy, przynajmniej w dużym stopniu, nieruchomości, to byłoby dobrze zawnioskować o przeprowadzenie dowodu z oględzin (art. 292 i następne K.p.c.) – by sąd (sędzia) miał możność zapoznania się z nieruchomością (art. 46 K.c.), która ma duże znaczenie w odnośnym postępowaniu. Być może oględziny odbyłyby się z udziałem rzeczoznawcy majątkowego, gdyby sąd zarządził przeprowadzenie dowodu z tego rodzaju ekspertyzy specjalistycznej (warto mieć na uwadze to, że wynagrodzenia biegłych sądowych są na ogół wyższe od stawem rynkowych za analogiczne czynności specjalistyczne).

Panu również przysługuje prawo do sądu. Proszę z niego korzystać. W przygotowaniu Pańskiego stanowiska może się przydać zestawienie sytuacji majątkowej i zarobkowej (z okresu Państwa małżeństwa) z przepisami o majątku w małżeństwie (art. 31 i następne K.r.o.).

W sprawie o podział majątku należy pamiętać o żądaniu rozliczenia roszczeń związanych z posiadaniem rzeczy wspólnej (art. 618 K.p.c.). Ponadto w takim postępowaniu sąd jest uprawniony zdecydować o posiadaniu rzeczy wspólnej (np. nieruchomości z domem lub samochodu) w okresie trwania postępowania. Z uwagi na pozbawienie Pana posiadania, proszę rozważyć wytoczenie powództwa o przywrócenie posiadania (art. 344 K.c.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakres odpowiedzialność małżonka za zobowiązania w ZUS


Mąż od 2006 r. prowadził własną jednoosobową firmę, w której zatrudniał paru pracowników. Niestety nie płacił żadnych składek do ZUS. Od 5 lat jesteśmy po rozwodzie. Otrzymałam wczoraj decyzję z ZUS o zadłużeniu męża z 6 lat działalności od 2006 r. W piśmie jestem wskazana nadal jako współmałżonka. Nie mieliśmy z mężem ani majątku wspólnego, ani odrębnego. Czy będę musiała płacić długi byłego męża?

Odziedziczane mieszkanie podczas małżeństwa a podział majątku


W czasie trwania mojego małżeństwa zmarł mój ojciec, który był członkiem spółdzielni mieszkaniowej i posiadał mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Po przeprowadzeniu sprawy spadkowej ja oraz dwie moje siostry w spadku odziedziczyliśmy po 1/3 części wkładu mieszkaniowego tego mieszkania. Następnie, żeby wykupić to mieszkanie na własność, siostry zrzekły się na moją korzyść członkostwa w spółdzielni. Mieszkanie to wykupiłem na własność książeczką oszczędnościowo-mieszkaniową, na której kapitał był zebrany na kilka lat przed zawarciem małżeństwa z moją żoną. W tej chwili jestem po rozwodzie i mam sprawę w sądzie o podział majątku. Nie mieliśmy rozdzielności majątkowej z żoną – czy w takiej sytuacji podział tego mieszkania następuje w równych częściach?

Prawo do domu matki, która przed laty opuściła męża i dzieci


Moi rodzice są od 5 lat po rozwodzie (mama odeszła od nas już wcześniej, około 10 lat temu). Nie został przeprowadzony podział majątku. Dom, w którym mieszkamy, tata otrzymał od rodziców i chciałby go przekazać nam – swoim dzieciom. Jakie w tej sytuacji prawa do tego domu ma mama, która przez te wszystkie lata nie interesowała się ani nami, ani tym domem?

Zrzeczenia się udziału w samochodzie i wykreślenia żony jako współwłaścicielki


Jestem 3 lata po rozwodzie. W trakcie trwania małżeństwa, w 2008 r., sprzedałem swój tzw. kawalerski samochód osobowy za kwotę 18 500 zł i kupiłem wspólnie z żoną inny pojazd z 25 000 zł. Moja wówczas żona została dopisana do dowodu rejestracyjnego i korzystała z moich zniżek w OC. Po separacji w 2011 r. zabrałem auto i tylko ja je utrzymuję. Wspólny udział w zakupie nowszego auta wyniósł 24%, czyli po 12% na osobę, i tylko to stanowi część wspólną. Jak zmusić byłą żonę do zrzeczenia się udziału w samochodzie i wykreślenia jej jako współwłaścicielki?

Roszczenia byłej żony wobec firmy męża


W trakcie trwania mojego małżeństwa z bratem założyłem spółkę cywilną. W umowie spółki jako wkład wniosłem samochód ciężarowy (który kupiłem jeszcze przed ślubem) i pracę własną. Po 15 latach rozwiodłem się z żoną. Spółka z bratem istnieje nadal. Firma się rozwinęła, zakupiła nieruchomości oraz maszyny. Ożeniłem się po raz drugi. Była żona założyła sprawę o podział majątku i domaga się majątku z zakładu. Czy przy podziale majątku sąd będzie brał pod uwagę wartość firmy – nieruchomości oraz środki ruchome (na pierwszej rozprawie pojednawczej sędzia stwierdził, że będzie musiał powołać rzeczoznawcę)? Czy tylko weźmie pod uwagę moje dochody z firmy uzyskane w latach małżeństwa z pierwszą żoną?

Jak dokonać podziału majątku - dom na kredyt wybudowany na ziemi żony


Jesteśmy małżeństwem od 9 lat. 5 lat temu w darowiźnie od swojej mamy moja żona dostała 3 hektary ziemi. W zieliśmy wspólny kredyt, wybudowaliśmy dom, do księgi wieczystej wprowadzono zapis banku o zabezpieczeniu kredytu. Niestety małżeństwo się rozpadło, jak dowiedziałem się wcześniej – dom wybudowany na ziemi żony stanowi jej własność. I może pytanie brzmi jak dokonać podziału majątku? Żona domu sprzedawać nie chce, sama ma za małe zarobki, by wziąć kredyt na siebie, ani nie może wziąć go z kimś innym. Wpadła na pomysł sprzedaży 2 hektarów ziemi, zmniejszenia zadłużenia uzyskaną kwotą i wzięcia reszty kredytu na siebie. Tylko chce już teraz złożyć pozew rozwodowy, wydzielić działkę i sprzedać ją w przyszłym roku, no i załatwiać w banku resztę formalności. I tu moje pytanie – czy z punktu widzenia prawa rozwód w tym momencie (wiadomo, że to również potrwa) coś w mojej kiepskiej sytuacji zmienia, czy czekać z rozwodem do momentu załatwienia wszystkiego? Niestety w całej tej sytuacji niewiele mogę zrobić.

Odliczenie darowizny i nakładu pracy przy podziale majątku


Rozwodzę się. Otrzymałem działkę jako darowiznę od rodziców i na niej powstał wspólny dom (wiem, że był mój). Jednak rozszerzyłem wspólność majątkową o tę nieruchomość i żona stała się współwłaścicielem. Czy przy podziale majątku mogę nadal odliczyć koszt samej darowizny działki od wspólnej nieruchomości? Dodam, że mój ojciec budował cały dom sam, czy mogę też odliczyć jego nakład pracy?
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »