Kategoria: Rozwód

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwód z podziałem majątku

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2015-02-16

Jak szybko i sprawnie otrzymać rozwód z podziałem majątku? Rozstaliśmy się z mężem 5 lat temu, mąż się wyprowadził i od tego czasu nie mieszkamy razem. Mamy dwoje dzieci: jedno już pełnoletnie, drugie wkrótce będzie. Małżeństwem jesteśmy tylko na papierze i w końcu chciałabym to możliwe szybko i bezproblemowo załatwić. Doszliśmy z mężem do porozumienia i chcielibyśmy się rozwieść za porozumieniem stron bez orzekania o winie. Doszliśmy także do porozumienia w sprawie podziału majątku. Jak napisać pozew i jakie dokumenty będą potrzebne do sądu? Chciałabym również zapytać o sprawę kredytu, który prawdopodobnie zaciągnął mąż w czasie, gdy nie mieszkaliśmy już razem, a więc bez mojej wiedzy i zgody. Czy jest ryzyko, że mogłabym odpowiadać za spłatę jego kredytu?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Sąd w postępowaniu rozwodowym może jedynie wyjątkowo zająć się kwestiami pobocznymi dotyczącymi podziału majątku lub ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. Są to postępowania fakultatywne, prowadzone na zgodny wniosek małżonków i pod warunkiem że nie wpłyną na czas trwania postępowania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu, ma na celu zlikwidowanie całokształtu spraw majątkowych małżonków, aby nie stały się one przyczyną przyszłych sporów sądowych.

Ze względu na różnorodne możliwości rozstrzygnięcia w wyroku rozwodowym o wspólnym mieszkaniu małżonków już w początkowym stadium procesu sąd powinien poinformować strony o wspomnianych możliwościach (art. 5 K.p.c.), a ponadto podczas wstępnego wysłuchania stron (art. 212 K.p.c.) uzyskać informacje dotyczące ich wspólnego mieszkania, dotychczasowego sposobu korzystania z niego przez małżonków i ewentualnie przez inne zamieszkałe w nim osoby, potrzeb mieszkaniowych dzieci i małżonków, a zwłaszcza tego z nich, któremu powierza się wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi.

Orzeczenie o wspólnym mieszkaniu stron oraz o podziale majątku wspólnego powinno być zamieszczone w sentencji wyroku orzekającego rozwód, nie jest więc dopuszczalne wydanie wyroku częściowego (art. 317 K.p.c.) orzekającego o rozwodzie z pozostawieniem rozstrzygnięcia w tych materiach w późniejszym wyroku końcowym. Uzasadnia to zarówno literalna wykładnia art. 58 § 2 i 3, jak i ich cel zmierzający do tego, aby wyrok rozwodowy całościowo regulował wszystkie związane z rozwodem sprawy przewidziane w art. 58 K.r.o. (teza X ust. 2 i uzasadnienie wytycznych SN z 1978 r.).

Poza przewidzianym w tezie XIII ust. 4 wytycznych SN z 1978 r. wypadkiem przeprowadzenia w procesie rozwodowym podziału majątku wspólnego w drodze ugody sądowej, w doktrynie przyjmuje się, że w drodze ugody sądowej można także określić sposób korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania przez rozwodzących się małżonków, a także podzielić wspólne mieszkanie albo przyznać je jednemu z nich (por. J. lgnatowicz, Orzekanie w procesie rozwodowym…, s. 182 i n.). Ugoda taka podlega kontroli sądu z punktu widzenia jej zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego, a także ocenie, czy nie narusza ona rażąco usprawiedliwionego interesu osób uprawnionych, zwłaszcza dzieci i małżonka, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej (por. art. 223 § 2 K.p.c. w zw. z art. 203 § 4 K.p.c. i art. 58 § 4 K.r.o.). Ugoda sądowa, którą sąd uznał za dopuszczalną, staje się skuteczna dopiero z chwilą prawomocnego orzeczenia rozwodu, od tej więc dopiero chwili może być jej nadana klauzula wykonalności (por. J. Pietrzykowski, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz…, 2003, s. 535 i 536).

Kwestię opłat od pozwu o rozwód i orzeczeń dodatkowych wymienionych w art. 58 K.r.o. normuje w szczególności art. 26 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594 ze zm.). Z przepisu tego wynika, co następuje:

A. Opłata stała od pozwu w sprawie o rozwód obejmuje także tzw. rozstrzygnięcia obligatoryjne, które sąd jest zobowiązany na podstawie art. 58 K.r.o. zamieścić w wyroku orzekającym rozwód. Są nimi rozstrzygnięcia o kosztach wychowania i utrzymania małoletnich dzieci stron (alimenty), o sposobie wykonywania w stosunku do nich władzy rodzicielskiej oraz o podziale do korzystania zajmowanego wspólnie mieszkania; są one objęte zryczałtowaną opłatą od rozwodu, a więc nie podlegają oddzielnym opłatom.

B. Wyrok rozwodowy, oprócz wspomnianych rozstrzygnięć obligatoryjnych, może zawierać rozstrzygnięcia fakultatywne, którymi są alimenty na rzecz małżonka, eksmisja jednego z nich ze wspólnego mieszkania oraz podział majątku wspólnego. Od tych rozstrzygnięć, zgodnie z art. 26 ust. 2 u.k.s.c., pobiera się w orzeczeniu kończącym postępowanie opłatę w „wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie”. Od alimentów zasądzonych na rzecz małżonka będzie to zatem opłata stosunkowa w wysokości 5% od ustalonej kwoty alimentów za okres jednego roku (art. 22 K.p.c.). Od eksmisji – opłata stała w wysokości 200 zł (art. 27 pkt 11 u.k.s.c.) i od dokonanego podziału majątku wspólnego opłata stała w wysokości 1000 zł (art. 38 ust. 1 u.k.s.c.), a w wypadku zgodnego projektu podziału tego majątku – opłata stała w wysokości 300 zł (art. 38 ust. 2 u.k.s.c.).

Jeżeli chodzi o rozwód konieczne będzie załączenie skróconego odpisu aktu małżeństwa. Do wniosku o podział majątku konieczne będzie wykazanie majątku, a więc przedstawienie aktualnego wypisu z księgi wieczystej dotyczącej nieruchomości.

Właściwym do przeprowadzenia rozwodu jest sąd okręgowy ostatniego wspólnego zamieszkania małżonków w kraju.

Jeżeli chodzi o długi zaciągane przez męża, to odpowiada Pani za nie jedynie z formalnego punktu widzenia. W praktyce wierzyciel musiałby udowodnić, iż zobowiązanie zostało zaciągnięte za Pani zgodą (z wyjątkiem zobowiązań zawieranych w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny). Oczywiście bezpiecznej byłoby uregulować tę kwestię w podziale majątku poprzez zwiększenie przypadających na Pani rzecz aktywów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozwód i podział majątku


Jesteśmy po ślubie przeszło 20 lat, ale od dłuższego czasu mąż zaczął nadużywać alkoholu, po którym staje się agresywny. Chcę wnieść sprawę o rozwód, tylko obawiam się, czy to się skończy dla mnie pozytywnie. Mamy duże mieszkanie, 2 samochody. Mąż nie chce sprzedać mieszkania, a po rozwodzie nie mam zamiaru z nim mieszkać. Na wynajem mieszkania też nie bardzo mnie stać. Jeśli wniosę sprawę o rozwód, to czy sąd może go zmusić do sprzedania mieszkania i podziału majątku?

Rozwód, separacja, alimenty


1. Co mam zrobić, żeby uzyskać rozwód, gdy mąż się na niego nie zgadza?

2. Jak uzyskać separację?

3. Jak uzyskać alimenty na dziecko, nie mając rozwodu (mąż mieszka ze mną i nie chce dawać pieniędzy na życie)?

Rozwód z winy męża


Jestem mężatką od 6 lat, mamy dwoje dzieci, z mężem wzięliśmy kredyt na dom („rodzina na swoim”, oboje jesteśmy kredytobiorcami), aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym, nie otrzymuję zasiłku, mąż zarabia ok. 5 tys. zł netto. Myślę o rozwodzie z mężem z jego winy, bo dowiedziałam się, że mąż najprawdopodobniej ma romans. Nie jest to pierwsza taka sytuacja. Za pierwszym razem ze względu na dobro dziecka zdecydowałam się ratować rodzinę, wybaczyłam zdradę, ale teraz nie mam zamiaru kolejny raz się na to godzić, stąd proszę o wyjaśnienie kilku zagadnień związanych z rozwodem. Czy dla uzyskania rozwodu z winy męża potrzebne są niezbite dowody zdrady, czy on powinien się do tego przyznać, czy mam je sama zdobyć? Jak ustala się wysokość możliwych alimentów na dzieci oraz jak rozwiązać kwestię domu, który chciałabym zatrzymać ze względu na dzieci, ale nie jestem pewna, czy uda mi się spłacać kredyt? Chciałabym się również dowiedzieć, czy wymienione sprawy można załatwić podczas negocjacji przed rozprawą sądową.

Czy możliwy jest rozwód w mojej sytuacji?


Od dwóch lat jestem w separacji z mężem. Obecnie prawie się nie kontaktujemy, mąż jedynie widzi się z dziećmi, ma ograniczoną władzę rodzicielską. Staram się o rozwód bez orzekania o winie, ale mąż nie zjawił się na rozprawie i nie odpowiedział na pozew ani nie usprawiedliwił nieobecności. Sąd uznał, że powinnam znać opinię męża o rozwodzie – czy ma rację? Chcę uniknąć rozmów z nim. Czy możliwy jest rozwód w mojej sytuacji?

Rozwód z winy małżonka


Czy w pozwie rozwodowym trzeba od razu zaznaczyć, czy rozwód będzie z orzekaniem o winie, czy w przebiegu sprawy sąd sam zadecyduje, czy występuje wina małżonka?

O czym rozstrzyga sąd podczas sprawy rozwodowej?


Jesteśmy po ślubie prawie 10 lat, mamy dziecko. Od kilku lat mąż mnie oszukuje praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Uniemożliwia mi dostęp do rachunków, nie informuje o zaciągniętych długach. Ostatnio przypadkowo wyszło, że ma długi między innymi u kolegów z pracy. Przypuszczam, że ma też problem z alkoholem, chowa przede mną butelki, ale przecież widzę, że często nie jest całkiem trzeźwy. Nie interesuje się ani dzieckiem, ani mną. Między nami wygasło uczucie, nie ma współżycia, żyjemy jak współlokatorzy. Boje się zostać z dzieckiem u niego. Ja nie pracuję i wyprowadziłabym się do rodziców, którzy pomogliby mi finansowo. Chciałabym się dowiedzieć, jaka byłaby moja sytuacja w razie rozwodu, o czym rozstrzygnie sąd podczas sprawy rozwodowej? Czy jest ryzyko, że sąd przyzna opiekę nad dzieckiem jemu? Nie będę raczej mieć świadków na złe traktowanie męża, bo nikt nas nie odwiedza.

Czy przy zdradzie może nie być orzeczenia o winie?


W pozwie jest zawarte, że rozwód ma się odbyć bez orzekania o winie, a powodem rozpadu jest romans pozwanego. Czy w takiej sytuacji sędzia ma prawo orzec o winie, jeśli pozwany przyzna się do romansu? Oboje chcemy rozwodu bez orzekania o winie.

Prawo do domu i zamieszkania po rozwodzie


Po czterech latach małżeństwa syn i synowa zdecydowali się rozstać. Syn w najbliższym czasie złoży pozew rozwodowy. Jeszcze przed ślubem syn rozpoczął budowę domu, teraz zgodził się, by żona do chwili spłaty kredytu mogła w nim mieszkać wraz ze swoim dzieckiem (wspólnych dzieci nie posiadają), później zdecydują, co dalej z nieruchomością. W jaki sposób zabezpieczyć takie rozwiązanie, jakie prawa w takiej sytuacji ma moja synowa, czy w chwili rozwodu może domagać się połowy domu?
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »