Kategoria: Rozwód

Rozwód z obcokrajowcem spoza UE a właściwość sądu

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-04-06

Przed 5 laty w Maroku wzięłam ślub z Marokańczykiem, ślub zalegalizowałam w USC w Polsce. Chcę się rozwieść, czy mogę to zrobić w Polsce? Od roku nie mieszkamy razem, mąż przebywa w Maroku, nie widujemy się. Mąż jest zameldowany u mnie w domu, jednak tu nie przebywa. Powodem rozwodu jest rozpad pożycia, wybuchowy charakter męża oraz brak wkładu finansowego w związek. Nie mamy dzieci. Chcę się rozwieść bez orzekania o winie. Jakie kroki powinnam poczynić? Jeśli rozwód można przeprowadzić w Polsce, to jak go formalnie zgłosić w Maroku?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Zupełny rozkład pożycia oznacza zerwanie wszelkich więzi duchowych, fizycznych i materialnych, łączących małżonków. Ustanie wspólnoty fizycznej lub materialnej może w konkretnym przypadku nie stanowić objawu rozkładu, jeżeli wynika to z okoliczności niezależnych od małżonków lub z ich zgodnej woli, uzasadnionej okolicznościami życiowymi.

Wybór, którego Pani dokonała, aby wystąpić z pozwem o rozwód bez orzekania o winie, z pewnością uprości całą procedurę, ponieważ sąd nie będzie rozważał kwestii winy w niniejszym postępowaniu, a skupi się jedynie na stwierdzeniu, czy doszło do zupełnego rozkładu pożycia pomiędzy stronami.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 12 listopada 1965 r. Prawo prywatne międzynarodowe – dla rozwodu lub separacji właściwe jest wspólne prawo ojczyste małżonków z chwili wystąpienia z żądaniem rozwodu lub separacji. W braku wspólnego prawa ojczystego małżonków (jak w Państwa przypadku) właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a gdy małżonkowie nie mają miejsca zamieszkania w tym samym państwie, właściwe jest prawo polskie. Na mocy powyższego przepisu pozew o rozwód rozpoznawany będzie według prawa polskiego. Zgodnie z art. 41 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda. Tak więc w Pani przypadku właściwy będzie sąd okręgowy miejsca Pani zamieszkania.

Powinna Pani również wiedzieć, że nawet jeżeli Pani mąż nie będzie wyrażał zgody na rozwód, to nie będzie miało to większego wpływu na postępowanie, jeśli sąd dojdzie do wniosku, iż doszło pomiędzy Państwem do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Również fakt ewentualnego niestawienia się Pani męża na rozprawie nie powinien znacząco przedłużyć postępowania, jednak w zależności od podejścia sędziego może on zażądać powołania świadków na okoliczność rozkładu pożycia – w sprawach o rozwód wyrok zaoczny może zapaść po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.

W przypadku orzeczenia rozwodu sąd musi dojść do wniosku, iż nie tylko doszło do rozkładu pożycia, ale ponadto musi stwierdzić, iż rozkład jest trwały i zupełny. Z pewnością wyjazd męża do Maroka potwierdza ten fakt. Ustawa nie definiuje minimalnego czasu trwania rozkładu pożycia, aby sąd uznał go za trwały.

O trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego można mówić wówczas, kiedy na podstawie okoliczności sprawy zasadny jest wniosek, że pomiędzy małżonkami nie jest możliwy powrót do wspólnoty małżeńskiej we wszystkich jej płaszczyznach – duchowej, fizycznej, materialnej.

Z reguły ocena, że rozkład ma cechę trwałości, jest możliwa po upływie dłuższego czasu od rozejścia się małżonków. Upływ dłuższego czasu nie stanowi jednak zawsze koniecznej przesłanki trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego.

Długość postępowania rozwodowego w głównej mierze zależy od „sprawności” i obłożenia sądu, do którego złoży Pani pozew. W dużych miastach, np. w Warszawie, na wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się nawet 6 miesięcy.

Co do ostatniego pytania: po uzyskaniu rozwodu będzie Pani musiała powiadomić odpowiednie organy w Maroku o rozwodzie – zgodnie z tamtejszym prawem. Zapewne trzeba będzie przetłumaczyć wyrok rozwodowy na tamtejszy język urzędowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »