Indywidualne porady prawne
Autor: Tomasz Krupiński
Jak wyglądałaby kwestia podziału majątku wspólnego w Polsce, jeśli doszłoby do rozwodu w Niemczech, według prawa niemieckiego, a kwestia majątku w Polsce nie byłaby poruszana? Jak później uregulować te sprawy w Polsce?
Nie ma żadnych przeszkód, aby sprawę o podział majątku prowadzić przed sądem polskim. Jak wynika bowiem z art. 41 ustawy Prawo prywatne międzynarodowe, własność i inne prawa rzeczowe podlegają prawu państwa, w którym znajduje się ich przedmiot. Potwierdza to art. 30 rozporządzenia nr 650/2012. Z tak wskazanym prawem właściwym koresponduje wyłączna jurysdykcja sądów polskich, o której mowa w art. 11038 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy o prawa rzeczowe na nieruchomości położonej w Polsce, jak również sprawy ze stosunku najmu, dzierżawy i innych stosunków dotyczących używania takiej nieruchomości, 10 z wyjątkiem spraw o czynsz i inne należności związane z używaniem lub pobieraniem pożytków z takiej nieruchomości.
Przepis art. 11038 wyraża regułę, zgodnie z którą sprawy o prawa rzeczowe na nieruchomości i o posiadanie nieruchomości położonej w Polsce należą do wyłącznej jurysdykcji krajowej sądów polskich. Analogiczną zasadę odnośnie do spraw rozpoznawanych w trybie nieprocesowym wprowadza art. 11071. Pojęcie nieruchomości należy określać zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego. Przez pojęcie praw rzeczowych, użyte w omawianym przepisie, rozumie się zarówno własność, jak i inne prawa rzeczowe, w tym ograniczone prawa rzeczowe.
Co to konkretnie oznacza dla Pani sytuacji? To, że w sprawie o podział majątku położonego w kraju (nieruchomości) właściwy jest jedynie sąd polski i przed tym sądem nie tylko można, ale wręcz koniecznie trzeba sprawę prowadzić
Zobacz również: Rozwód w USA
Zastanawiasz się jak przeprowadzić podział majątku po rozwodzie? Potrzebujesz pomocy prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika