Kategoria: Alimenty

Rozwód po latach od rozpadu małżeństwa a alimenty

Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-24

Mój partner życiowy jest nadal żonaty, ale nie żyje z żonę od przeszło 20 lat. Kilkanaście lat temu został zobowiązany przez sąd do płacenia żonie. Porozumieli się wtedy, że będzie jej opłacał media (zresztą w kwotach wyższych niż zasądził sąd). Obecnie zdecydowali o rozwodzie, ale mimo tych uzgodnień ona wniosła o rozwód z jego wyłącznej winy i zażądała alimentów. Mój partner nie ma dowodów wpłaty, że na nią łożył, tylko opłacone rachunki za prąd, gaz. Czy ewentualne nowe alimenty „wykasują” poprzedni wyrok, czy dodadzą się do poprzednich? Jak teraz powinien postąpić mój partner?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W mojej ocenie w pierwszej sprawie mieliśmy do czynienia ze sprawą o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Istotna dla Pani partnera jest treść przepis art. 27 K.r.o.

„Art. 27. Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.”

Celem, który statuuje art. 27 K.r.o., jest zapewnienie środków finansowych, które umożliwiałyby prawidłowe funkcjonowanie rodziny jako całości oraz zaspokojenie uzasadnionych potrzeb poszczególnych jej członków przy zachowaniu zasady równej stopy życiowej. Obowiązek małżonków, o którym mowa w art. 27 K.r.o., tj. przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Kończy się natomiast z chwilą jego ustania lub unieważnienia. Potrzeby, o których mowa w wymienionym przepisie, to nie tylko wspólne potrzeby całej rodziny, ale także potrzeby indywidualne poszczególnych jej członków. Dla ustalenia zakresu obowiązku małżonków, o którym mowa w art. 27 K.r.o., właściwa jest reguła, według której stopa życiowa wszystkich członków rodziny powinna być w zasadzie równa (patrz w szczególności pkt I uchwały pełnego składu Izby Cywilnej i Administracyjnej SN z 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, LexPolonica nr 304360, powołanej w uwadze 6; A. Szlęzak, Zasada równej stopy życiowej..., s. 37 i n.). Wyraźnie podkreślić należy, iż istnienie obowiązku małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, o którym mowa w art. 27 K.r.o., nie jest w żadnym stopniu uzależniony od tego, czy jedno z małżonków albo inny członek rodziny pozostają w niedostatku.

Jeżeli uprzednio toczyła się sprawa, której podstawą wyrokowania był przepis art. 27 K.r.o., to z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego wyrok ten traci moc i obowiązuje jedynie orzeczenie wydane przez sąd w sprawie o rozwód.

Obecnie Pani partner powinien pamiętać, że ma prawo do wniesienia odpowiedzi na pozew. Najkrótszy termin przewidziany prawem to 2 tygodnie od dnia odebrania odpisu pozwu o rozwód. Najdłuższy termin to – pierwsza rozprawa. Otrzymując odpis pozwu o rozwód sąd winien był wskazać termin do wniesienia odpowiedzi. Jeżeli tego nie uczynił, partner może złożyć odpowiedź najpóźniej na pierwszej rozprawie.

Ważne jest, by odpowiedź była przygotowana profesjonalnie. Pozwany może przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę wnieść odpowiedź na pozew. Przewodniczący może zarządzić wniesienie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie. Przewodniczący może także przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę zobowiązać strony do złożenia dalszych pism przygotowawczych, oznaczając porządek składania pism, termin, w którym należy je złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że pismo obejmuje wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu. Sąd może wydać postanowienie na posiedzeniu niejawnym. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Odpowiedź na pozew złożona po terminie podlega zwrotowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »