Kategoria: Separacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozstanie z żoną ze względu na różnice kulturowe

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2015-01-12

Miesiąc temu zawarłem związek małżeński z obywatelką jednego z krajów Dalekiego Wschodu. W ciągu tego miesiąca uwidoczniły się tak jaskrawo różnice kulturowe między nami, mamy całkowicie inne spojrzenie na życie, że nie wyobrażam sobie życia z tą kobietą. Chcę się rozwieść, ale w tym momencie najbardziej zależy mi na tym, aby ona wyprowadziła się z mojego mieszkania. Czy są jakieś przepisy, które to umożliwiają, mimo że ona jest zameldowana w moim mieszkaniu? Ponadto żona w tym miesiącu będzie miała rozmowę odnośnie wydania karty na pobyt stały na terytorium RP. W związku z tym proszę o radę, co powinienem zrobić, co mówić, wziąwszy pod uwagę fakt, iż chcę się z nią rozstać?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szybka i konkretna odpowiedź, profesjonalne wyjaśnienie. Dzięki poradzie od razu wiadomo co robić.
Sebastian
Ponownie jestem bardzo zadowolona z udzielonej porady. Kompetencja i terminowość doskonała. Na pewno w przypadku jakichkolwiek pytań ponownie skorzystam i polecę znajomym.
Zofia, 55 lat, lekarz
Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej. Kontakt z klientem bardzo czytelny, konkretny i sprawny przekaz informacji oraz rzetelnie przygotowana odpowiedź i możliwość dodatkowego kontaktu.
Monika
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, nie musiałam toczyć bojów. Argumenty prawne wystarczyły.
Krystyna, 57 lat
Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk

Bardzo trudno jest cokolwiek doradzać w sprawach z zakresu życia prywatnego, a zwłaszcza osobistego. Znacznie łatwiej jest dać wskazówkę odnośnie składania zeznań – niezależnie od rodzaju postępowania należy zeznawać zgodnie z prawdą; nie tylko dlatego, że za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna (art. 233 Kodeksu karnego – K.k.). Co do porady będzie się ona opierać w głównej mierze na przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdyby w tym przypadku liczyło się samo prawo cywilne – zwłaszcza przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) – można by Panu radzić wytoczenie przeciw żonie powództwa negatoryjnego (to jest powództwa przeciw osobie naruszającej prawo własności), które jest jednym z powództw przewidzianych w artykule 222 K.c. Sama perspektywa cywilistyczna mogłaby nas przekonywać do takiego kroku – zgodnie ze schematem myślowym: Skoro właściciel rzeczy (art. 140 K.c.) żąda od osoby trzeciej – czyli tej, która nie jest nawet współwłaścicielem (art. 195 i następne K.c.) danej rzeczy – by przestała z tejże rzeczy korzystać, to osoba trzecia powinna podporządkować się woli właściciela przedmiotowej rzeczy (np. mieszkania). Jednak kontekst rodzinny całą sprawę czyni bardziej zawiłą i skłania do bardziej subtelnych ujęć.

Niekiedy zdarza się, w przypadku problemów małżeńskich, że jeden małżonek (również w przypadku wspólnie przysługującego prawa do danego lokalu mieszkalnego), „wystawia za próg walizki” drugiego małżonka. W rozumieniu prawa cywilnego taki stan rzeczy jest przede wszystkim bezprawnym pozbawieniem posiadania. Posiadanie (art. 336 K.c.) jest prawnie chronione i ustawodawca zabrania bezprawnie pozbawiać posiadania, również zależnego (art. 342 K.c.). Pan, jako właściciel, jest posiadaczem samoistnym danego mieszkania, zaś Pańska żona korzysta z niego jako posiadaczka zależna (art. 336 K.c.). Osoba bezprawnie pozbawiana (pozbawiona) posiadania może się przed takimi zachowaniami bronić – samopomoc, obrona konieczna – art. 343 K.c.; z uwagi na ewentualne „górowanie emocji” może to być ryzykowne. Ustawodawca ponadto przewidział roszczenie o przywrócenie posiadania (art. 344 K.c.).

Bez Pańskiej decyzji (o „wprowadzeniu” nabytego przed ślubem mieszkania do wspólnego majątku małżeńskiego), odnośne mieszkanie wchodzi w skład Pańskiego majątku osobistego (art. 33 K.r.o.), a nie do majątku objętego wspólnotą majątkową małżeńską (art. 31 K.r.o.). Artykuł 281 K.r.o. brzmi:

„Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.”

Ewentualne – i tak niewskazane, już z uwagi na przepisy o ochronie posiadania – pozbawienie Pańskiej małżonki możliwości zamieszkiwania w Pańskim mieszkaniu mogłoby stanowić również naruszenie ostatnio zacytowanego przepisu prawnego.

Gdyby brać pod uwagę wyłącznie przepisy, o których była już mowa, to można by stwierdzić, że dobrowolne wyprowadzenie się Pańskiej żony z Pańskiego mieszkania mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Mogłoby tak być, gdyby Pańska żona nie zażądała – w sprawie o separację lub w postępowaniu rozwodowym – orzeczenia przez sąd, że to właśnie Pan jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Szczególnie ważne byłoby ustalenie, kto doprowadził do rozkładu pożycia małżeńskiego – nie tylko przez opuszczenie (porzucenie) małżonka, ale również w inny sposób (np. przez wytworzenie sytuacji tak uciążliwej dla małżonka, że ten opuszcza wspólnie zajmowane mieszkanie; niekiedy wystarczy doprowadzenie do zaprzestania prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego – nawet „pod wspólnym dachem” (tak dość często w Polsce mieszkają ludzie rozwiedzeni).

Orzeczenie o winie za rozkład pożycia małżeńskiego jest obowiązkiem sądu (art. 57 K.r.o.) zarówno w sprawie rozwodowej (art. 56 i następne K.r.o.), ale również w postępowaniu o orzeczenie separacji (art. 611 i następne K.r.o.) – z uwagi na odpowiednie stosowanie przepisów (art. 613 K.r.o.), w tym artykułu 57 K.r.o. Orzeczenie o winie za rozkład pożycia małżeńskiego może mieć skutki praktyczne, może nawet bardziej uciążliwe od sytuacji, którą Pan przedstawił.

Proszę zwrócić uwagę na treść artykułu 60 K.r.o.:

„§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.”

Do zagadnień branych pod uwagę przez organy administracji imigracyjnej należą możliwości dochodowe osoby, która stara się o uregulowanie swej sytuacji w innym państwie. Zasadniczo obowiązek alimentacyjny (art. 128-1441 K.r.o.) dotyczy przede wszystkim relacji między krewnymi, ale proszę wziąć pod uwagę brzmienie artykułu 130 K.r.o.: „Obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka.”

Jestem przekonany, że już teraz widzi Pan zasadność rozważnego działania, a w takim działaniu powinno pomóc opracowanie planu działania. Miejmy nadzieję, że gdyby doszło do orzeczenia separacji albo rozwodu nastąpiłoby to bez orzekania o winie (za zgodą obojga Państwa) albo sąd nie stwierdziłby winy żadnego z małżonków za rozkład pożycia małżeńskiego (zapewne z uwagi na duże różnice kulturowe, których Państwo nie docenili, decydując się na ślub).

Kryzysy małżeńskie zdarzają się nawet bez różnic kulturowych między małżonkami. Część małżonków szuka pomocy specjalistycznej, np. w poradni rodzinnej lub u terapeutów (doradców rodzinnych). Z uwagi na zaakcentowane przez Pana różnice kulturowe może być wyzwaniem znalezienie specjalisty znającego znaczenie takich różnic oraz specyfikę kultury, w której wychowana została Pańska żona. Moim skromnym zdaniem – jeśli Pan nie zna odpowiednich specjalistów – poszukiwania można by rozpocząć od Centrum Formacji Misyjnej lub u duszpasterzy imigrantów.

Podjęcie przez Pana próby doprowadzenia do naprawienia relacji małżeńskich może mieć znaczenie, zwłaszcza w zakresie oceny przez sąd, kto z Państwa ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Podobne znaczenie może mieć to, z jakim powództwem Pan wystąpi: o orzeczenie separacji czy rozwodu. Dążenie do separacji może świadczyć o dostrzeganiu szans na uratowaniu małżeństwa, które przeżywa kryzys. Znaczenie może mieć również styl podejścia do problemu. Można (zarówno w postępowaniu o orzeczenie separacji, jak również w postępowaniu rozwodowym) wnioskować o skierowanie sprawy na drogę mediacji. Artykuł 436 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) stanowi: „Jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, sąd może skierować strony do mediacji. Skierowanie to jest możliwe także wtedy, gdy postępowanie zostało zawieszone”.

W procedurze cywilnej jest sporo przepisów, które mogą ułatwić pojednanie między stronami sporu – zwłaszcza w drodze mediacji lub na sądowym posiedzeniu pojednawczym (art. 1831-186 K.p.c.). Mediacja może dotyczyć różnych zagadnień – nawet wybranych problemów, np. czasu korzystania z Pańskiego mieszkania przez Pańską żonę także po ewentualnym orzeczeniu separacji albo rozwodu.

Zanim wystąpi Pan z ewentualnym powództwem (kierowanym do sądu okręgowego) o separację albo o rozwód, proszę rozważyć, czy występują przesłanki orzeczenia separacji, a zwłaszcza rozwodu. Pan napisał o dużej niezgodności w istotnych sprawach między żoną a Panem. Ustawodawca wymaga zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego (w jego szerokim rozumieniu), aby mogła być orzeczona separacja; dla orzeczenia rozwodu wymaga się ponadto, by rozkład pożycia małżeńskiego był również trwały, sama zupełność rozkładu pożycia małżeńskiego nie wystarczy. Te podstawowe przesłanki oraz związane z nimi szczegóły są okolicznościami, które należy udowodnić – w ramach wywiązania się z prawnego obowiązku udowodnienia faktów, z których wywodzi się skutki prawne (art. 6 K.c., art. 232 K.p.c.).

Unikanie powodów dla uznania Pana za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego może być ważne również dlatego, że małżonek niewinny takiego rozkładu może przeciwstawiać się orzeczeniu (zwłaszcza) rozwodu – przez odwołanie się do zasad współżycia społecznego. Pan nic nie napisał o ewentualnych Państwa wspólnych małoletnich dzieciach, ale ustawodawca uznaje, również w artykule 56 K.r.o., że dobro takich dzieci może być przeszkodą w orzeczeniu rozwodu. Jeśli mają Państwo wspólne małoletnie dzieci, to ich dobro należałoby uwzględnić w argumentacji.

Podczas przesłuchania – znów do tego wracamy – należałoby zgodnie z prawdą poinformować organ prowadzący postępowanie o aktualnym stanie Państwa małżeństwa (np. o terapii, wspólnym albo oddzielnym prowadzeniu gospodarstwa domowego, ewentualnym pozwie o separację albo o rozwód).

Gdyby, pomimo orzeczenia separacji, a zwłaszcza rozwodu, Pańska żona nadal mieszkała w Pańskim mieszkaniu, to Pan (w przypadku odmowy opuszczenia go przez nią) mógłby żądać jej wyeksmitowania na drodze sądowej. Niekiedy czas wyprowadzenia się bywa określany w orzeczeniu (separacji, rozwodu). Odmowa zastosowania się do orzeczenia sądu może skutkować eksmisją, która jest teraz łatwiejsza niż dawniej (nawet opcja wyeksmitowania do noclegowni). Zdarza się – w przypadku powierzenia sprawowania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców – że drugi rodzic (zwłaszcza małżonek w separacji albo były małżonek) ma zapewnić dzieciom mieszkanie; w takim przypadku małżonek sprawujący władzę rodzicielską mieszka wraz z dziećmi, niekiedy aż do uzyskania pełnoletności (art. 10 K.c.) przez najmłodsze z dzieci.

Zachęcam Pana do unikania sytuacji konfliktowych, a zwłaszcza mogących skutkować oskarżeniem Pana o dopuszczanie się przemocy w rodzinie. Prawo własności ma bardzo duże znaczenie, ale zdarza się, że sąd nakazuje – na podstawie artykułu 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania osobie, którą uznał za sprawcę przemocy w rodzinie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zdrada w czasie nieformalnej separacji


Moje pytanie dotyczy zdrady małżeńskiej w czasie separacji. Od przeszło 4 lat jestem z żoną w nieformalnej separacji, nie mieszkamy razem, nie utrzymujemy żadnych kontaktów. Niedługo po rozstaniu podpisaliśmy również przed notariuszem akt o rozdzielczości majątkowej. Od prawie 2 lat żyję w związku z inną kobietą, o czym wie moja żona. Czy taka „zdrada” może wpłynąć na orzeczenie sądu i uznanie mojej wyłącznej winy za rozpad pożycia?

Mąż pracujący za granicą a separacja


Mój mąż pracuje za granicą. Podejrzewam, że ma tam drugą rodzinę, ale nie mam na to dowodów. Wraca do domu w ustalone dni, przekazuje mi część wypłaty i zajmuje się dziećmi. Nasze małżeństwo jednak właściwie się rozsypało, jesteśmy jak obcy ludzie. Czy mogę starać się o separację? Jakie formalności mnie czekają? 

Separacja czy rozwód?


Jestem mężatką, mamy 6-letnie dziecko. Mąż popadł w pijaństwo, grozi mu wyrzucenie z pracy, przepija większość pieniędzy. Nie mogę tak dłużej żyć, ale nie wiem, czy zdecydować się na separację czy rozwód. Proszę o wskazówki! Chcę wystąpić do sądu i jak najszybciej się wyprowadzić. Nie zależy mi na rozwodzie z orzeczeniem o winie męża, ale w pozwie chcę napisać prawdę, czyli że powodem rozstania jest jego alkoholizm. Czy mogę wystąpić z pozwem (rozwodowym lub o separację) bez orzekania o winie, mimo że z uzasadnienia pozwu będzie wynikać ewidentna wina męża?

Kto ponosi koszty separacji?


Jak starać się o separację? Kto ponosi jej koszty? Jestem bezrobotna, utrzymuje mnie mąż. Mamy dwoje dzieci. Co robić?

Wniesienie sprawy o separację


Moja żona wyjeżdża do pracy za granicę na kilka miesięcy w roku. Podejrzewam, że ma tam kochanka, ale nic nie mogę udowodnić. Przywozi mało pieniędzy, nie wiem, gdzie przebywa w tym czasie. Chcę wnieść sprawę o separację. Czy zostanie orzeczona? Mamy dwoje dorosłych dzieci. Czy żona będzie mogła się domagać alimentów ode mnie?

Dzieci nie wróciły z zagranicy – naruszenie praw rodzica


Dzieci pojechały na wakacje do matki, do Niemiec i nie wróciły. Oświadczyły, że postanowiły tam zostać. Czy mogę nie wyrazić na to zgody? Dzieci mają po 12 i 13 lat i przez ostatnie dwa lata mieszkały ze mną. Jesteśmy z żoną po rozwodzie.

Zniesienie separacji


Jaka jest procedura zniesienia separacji małżeńskiej orzeczonej przez sąd? Od kilku lat mamy z mężem taką separację i postanowiliśmy to zmienić. Żyjemy bowiem znów razem i chcemy dopełnić formalności. Dodatkowy problem wynika z faktu, że obecnie mieszkamy w Szwecji. Czy jest możliwość, żeby sprawę separacji załatwić w Polsce bez naszego udziału?


Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »