Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozstanie partnerów mających dziecko

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-06-01

Para żyjąca w konkubinacie ma dziecko. Niestety partnerzy rozstali się, ojciec dziecka się wyprowadził. Zamierza na weekend zabrać dziecko do siebie, jednak matka nie chce się zgodzić. Ojciec ma pełne prawa, dziecko jest uznane w USC. Czy ojciec ma prawo zabrać dziecko na 2 dni?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozstanie partnerów mających dziecko

Zważywszy, że ojciec poprzez uznanie dziecka ma pełnię władzy rodzicielskiej, to także ma swobodne kontakty z dzieckiem do chwili, dopóki nie doprowadzi się do sytuacji, że kontakty te będą uregulowane odpowiednim porozumieniem lub orzeczeniem sądowym. Przepisy K rodzinnego i opiekuńczego bowiem stanowią:

„Kontakty z dzieckiem

Art. 113. [Prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów]

§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Art. 1131 [Ustalenie sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem]

§ 1. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Art. 1132 [Ograniczenie utrzymywania kontaktów z dzieckiem]

§ 1. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.

§ 2. Sąd opiekuńczy może w szczególności:

1) zakazać spotykania się z dzieckiem;

2) zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu;

3) zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd;

4) ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość;

5) zakazać porozumiewania się na odległość”.

Dlatego też w oparciu o powyższe przepisy zalecam kolejno następujące działania:

Wystąpienie do ojca dziecka z pisemną propozycją zawarcia porozumienia o kontaktach.

Jeżeli jednak z uwagi na brak zgody ojca porozumienie nie będzie mogło być zawarte, to złożenie wniosku do sądu o uregulowanie tychże kontaktów.

Oczywiście w razie potrzeby służę pomocą w przygotowaniu zarówno treści porozumienia, jak i ewentualnie wniosku do sądu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne tematy

Prawo ojca do kontaktu z dzieckiem

Nie mieszkam z ojcem mojego dziecka, uznanego i noszącego jego nazwisko. Ustaliliśmy wspólnie, że on będzie się spotykał i opiekował...

 

Pozbawienie praw rodzicielskich a obowiązek alimentacyjny

Półtora roku temu moja córka rozstała się z mężem i mieszka z dzieckiem (6 lat) we własnym mieszkaniu. Jej były małżonek bardzo mało...

Nieletnia matka

Jestem matką 2-miesięcznego dziecka. Mam 17 lat i uczęszczam do szkoły. Obecnie opiekunami prawnymi dziecka są moi rodzice. Chcę wystąpić do sądu...

 

Ograniczenie ojcu dziecka praw rodzicielskich

Moja żona ma czteroletnie dziecko z pierwszego małżeństwa. Były mąż posiada prawo do dziecka, ale nie wywiązuje się z niego. Naciskał na częste...

Upoważnienie dziadków do opieki nad dzieckiem

Jestem samotną matką małego dziecka. W niedalekiej przyszłości chciałabym wyjechać na kilka miesięcy do pracy za granicę. Na ten okres chciałabym...

Wyjazd dziecka za granicę a zgoda drugiego rodzica

Chcę wyjść za mąż za obywatela Turcji i zamieszkać z nim na stałe w Turcji. Niestety biologiczny ojciec mojej małoletniej córki nie chce mi...

 

Istotne sprawy w kontekście wychowania

Jestem po rozwodzie. W wyroku sądu mam napisane, że wykonywanie władzy rodzicielskiej powierza się mi, zastrzegając ojcu prawo współdecydowania...

 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »