Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie nakładów przy podziale majątku

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2015-03-17

Czy pieniądze wpłacone do III filaru (polisa ubezpieczeniowa) jednego z małżonków są wliczane do majątku wspólnego i należny jest ich podział przy podziale majątku? Czy polisy założone dzieciom również wchodzą do podziału? Jeden z małżonków zlikwidował polisę III filaru i polisy dzieci, a pieniądze zabrał. Ubezpieczyciel odmówił mi udzielenia informacji ze względu na ochronę danych osobowych. Kilka lat temu podpisaliśmy rozdzielność majątkową, a później dalej prowadziliśmy wspólne gospodarstw domowe. Rok po intercyzie mąż wpłacił ok. 50 tys. zł do dewelopera na mieszkanie, była to połowa kwoty nieruchomości. Obecnie jesteśmy po rozwodzie. Czy mogę wystąpić do sądu o rozliczenie nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty – ponieważ przez rok nie mógł zaoszczędzić tyle pieniędzy (widocznie wcześniej miał wyższe dochody)?

Na podstawie art. 31 § 1 pkt 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego należą środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Środki zgromadzone na takim fundusze pochodzą z dochodów małżonków, a więc racjonalnym jest, że należą do majątku wspólnego, są jednak lokowane na imiennym rachunku każdego z małżonków, z którego dochodów są gromadzone, a podziałowi podlegają dopiero w momencie ustania wspólności, stąd odmowa udostępnienia Pani tych danych inaczej niż na mocy żądania sądu.

Innymi słowy pieniądze ze zlikwidowanego funduszu wchodzą do majątku wspólnego, a zatem winna się Pani domagać ich rozliczenia, oczywiście do daty intercyzy.

Co do polis ubezpieczeniowych, to co do zasady polisa na życie nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżeńskiego i w związku z tym nie podlega podziałowi. Polisa ubezpieczenia na życie należy wyłącznie do osoby ubezpieczonej, ale uważam, że skoro Państwo razem finansowaliście te polisy i nie był to majątek osobisty męża (nie była to jego polisa), a polisa dziecka, na którą wpłacaliście pieniądze z majątku wspólnego i którą następnie tylko mąż spożytkował, to również jej wartość winna podlegać podziałowi. W mojej ocenie winna Pani zgłosić wniosek o zasadzenie na Pani rzecz równowartość połowy środków nań zgromadzonych.

Co do mieszkania – to oczywiście, że Pani może zgłosić taki wniosek, ale w postępowaniu działowym (bo rozumiem, że takie nie było przeprowadzone do tej pory) tyle, że będzie Pani musiała to udowodnić i zwrócić uwagę na fakt, że owo 50 tys. zł winno pochodzić z Pani majątku osobistego i choć część ze wspólnego (chyba jest szansa, skoro wpłata miała miejsce rok po podpisaniu intercyzy). Wskazuję bowiem na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 czerwca 2002 r., sygn. akt IV CKN 1108/00, w którym sąd stwierdził, iż nakłady z majątku odrębnego jednego małżonków na majątek odrębny drugiego podlegają rozliczeniu z majątku wspólnego tylko wówczas, gdy na przedmiot majątkowy stanowiący majątek odrębny jednego z małżonków dokonano nakładów zarówno z majątku wspólnego, jak i z majątku odrębnego małżonków.

Także stanowisko Sądu Najwyższego zajęte w uchwale z dnia 16 grudnia 1980 r., sygn. akt III CZP 46/80 (OSNCP 1981, nr 11, poz. 206) wskazuje, że w postępowaniu o podział majątku wspólnego rozliczeniu podlegają również nakłady z majątku odrębnego małżonków na majątek odrębny jednego z nich. W uzasadnieniu tej uchwały dokonano jednak istotnego zastrzeżenia, które pozwala uznać, że stanowisko to jest uzasadnione jedynie w wyjątkowych sytuacjach, w których zachodzi potrzeba kompleksowego rozliczenia małżonków w jednym postępowaniu ze względu na przedmiot majątkowy, którego dotyczy to postępowanie, w szczególności zaś, gdy na rzecz stanowiącą majątek odrębny jednego z małżonków dokonano nakładów zarówno z majątku wspólnego, jak i z majątków odrębnych małżonków.

Ze stanowiskiem tym trzeba się zgodzić, gdyż art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, stanowiący podstawę rozliczeń pomiędzy stronami, wskazuje wprost, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek odrębny; może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swego majątku odrębnego na majątek wspólny, przy czym zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Ponowny wniosek o podział majątku

Jestem dwa lata po rozwodzie. Złożyłam zaraz po nim wniosek o podział majątku wspólnego. Sędzia zaproponował ugodę i zdecydowaliśmy, że...

Czy należą mi się wpływy z firmy założonej w czasie trwania małżeństwa?

W 2005 r. założyliśmy z mężem działalność gospodarczą na mnie (jednoosobowa bez udziału osób trzecich). Pełnomocnikiem był mąż. Jeszcze...

Spór co do majątku firmowego a rozwód

Planujemy z mężem rozwód. Jesteśmy zgodni w wielu kwestiach, ale wciąż trwa spór co do majątku firmowego, tj. mojego prywatnego gabinetu...

Zatrudnienie w firmie męża bez dokumentów

Przez cały czas trwania naszego małżeństwa byłam zatrudniona w klinice męża bez dokumentów. W nazwie kliniki zawarta jest moja unikalna...

Rozliczenie majątku po rozwodzie

Mieszkanie zakupione było przed ślubem, mój wkład budowlany to darowizna od rodziców tylko dla mnie. Mieszkanie wycenione na 240 tys. zł, wartość kapitału...

Zniesienie współwłasności po rozwodzie z Niemcem

Kilka lat temu kupiłam w Polsce razem z mężem Niemcem domek letniskowy. Opłacam wszystkie związane z nim wydatki. Po zakupie w niedługim...

Jak odjąć majątek odrębny od wspólnego?

Wartość domu, który posiadam z byłą żoną, to 1 200 000 zł. Mój majątek osobisty (akty notarialne) to 430 tys. zł, a żony – 70...

Dylematy i niejasności związane z podziałem majątku

Mąż domaga się ustanowienia rozdzielności majątkowej. Zanim podejmę decyzję o zgodzie, chciałabym wiedzieć, jak w przypadku przyszłego podziału...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »