Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przyznanie opieki nad dziećmi ojcu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2020-06-08

Oboje z żoną pracujemy, mamy godziwe dochody. Nie ma w rodzinie alkoholu ani przemocy. Nie mamy kochanków, żona proponuje rozwód bez orzekania o winie. Mamy dwie córki, starsza kończy 18 lat za 2 miesiące, młodsza ma 13 lat. Jakie mam szanse w tej opcji rozwodu lub w innej na sprawowanie opieki nad dziećmi po rozwodzie w wypadku, gdyby chciały mieszkać z ojcem (a żona jest niechętna)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przyznanie opieki nad dziećmi ojcu

Sprawowanie opieki nad dziećmi

Z treści Pana pytania wynika, że pozostaje Pan w związku małżeńskim, z którego pochodzi dwoje dzieci. Wolą żony jest rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie. Nie ma Pan partnerki, a żona twierdzi, że sama także się z nikim nie spotyka. Zastanawia się Pan, jakie ma szanse na sprawowanie opieki nad córkami.

W pierwszej kolejności pragnę zauważyć, iż do listopada nie zostało dużo czasu, co powoduje, że nie można wykluczyć, że wyrok rozwodowy będzie obejmował jedynie młodszą córkę, bowiem przed uzyskaniem przez starszą pełnoletniości sprawa może się nie skończyć.

Odpowiadając na Pana główne pytanie dotyczące opieki na córkami/córką, zasadne jest wskazanie, iż w przypadku braku zgody żony na takie rozwiązanie, sąd zmuszony będzie dopuścić dowód z opinii biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność ustalenia predyspozycji wychowawczych każdego z Państwa, wglądu w potrzeby małoletniego dziecka. Nadto należałoby sobie zadać pytanie, jakimi dowodami Pan dysponuje na poparcie twierdzenie, że młodsza córka chce zamieszkiwać z Panem. Powyższe ma bardzo istotne znaczenie, bowiem nie może wykluczyć sytuacji, kiedy dziecko także będzie badane przez biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność więzi z każdym z Państwa jako rodzicem, woli zamieszkiwania z Panem, wglądu Pana w jej potrzeby, a także powodów niechęci do zamieszkiwania z matką. Wszystko powyższe będzie poprzedzone dokładną analizą przedłożonych przez Pana dowodów. Dowody na poparcie swoich twierdzeń winien Pan wskazać i złożyć już w pozwie o rozwód, względzie odpowiedzi na pozew, by nie narażać się na zarzut zgłoszenia ich zbyt późno.

Ustalenie miejsca zamieszkania córek przy ojcu

Już teraz powinien się Pan przygotować na pytania dotyczące zajęć szkolnych, pozaszkolnych. O ile ma Pan taką możliwość po rozpoczęciu roku szkolnego, proszę udać się do wychowawczyni córek i rozpytać, jak im idzie nauka, czy są przedmioty, nad którymi należałoby więcej popracować. Tak naprawdę to od Pana inicjatywy zależy bardzo dużo. Im więcej Pan będzie spędzał czasu z córkami/córką, im lepszy będzie miał Pan kontakt z nimi/nią, tym większe szanse na ustalenie miejsca zamieszkania córek/córki przy Panu.

Należy bowiem wyraźnie podkreślić, iż prócz opinii biegłe dobrze byłoby posiłkować się dowodami z zeznań świadków, krótszy potwierdzą Pana zaangażowanie w wychowanie córek, wkład w ich utrzymanie, bardzo dobre relacja z córkami. W tym zakresie świadkowie winni wskazywać na okoliczności, w których widzieli Pana spędzającego czas z córkami, bawiącymi się z nimi.

Reasumując, już sam fakt, że młodsza córka zamierza z Panem zamieszkać pokazuje, iż Pana szanse na ustalenie miejsca zamieszkania córek przy Panu są duże, ale na pewno nie 100%. O ile to możliwe, musiałby Pan mimo rozwodu bez winy próbować zdyskredytować żonę jako matkę, wskazując na jej nie najlepsze kontakty z córką.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki