Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przed jakim sądem rozwód z obcokrajowcem?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2018-01-12

Jestem w związku małżeńskim z obcokrajowcem - obywatelem Francji, nie mamy wspólnych dzieci, jedynie ja mam z poprzedniego związku. Związek był zawarty na terenie Francji, niestety nie byliśmy szczęśliwym małżeństwem. Z powodu zachowań męża straciłam pracę, gdyż często bywałam w szpitalu. Nie chcę dalej przebywać na obczyźnie bez środków do życia. Lekarz zaleca mi powrót do kraju i otoczenie się rodziną i przyjaciółmi. Nie chcę walczyć o to małżeństwo ani o żadne dobra, bo ich nie mamy – mąż sprzedał nasze wspólne mieszkanie. Czy mogę powrócić do Polski i w kraju wystąpić o rozwód, czy musi się on odbyć we Francji? Jestem nadal zameldowanie u rodziców w Polsce, ale faktycznie tam nie mieszkam. Mąż nigdy nie był zameldowany w naszym kraju.

Kwestie dotyczące rozwodów międzynarodowych (zgodnie z prawem francuskim) uregulowane zostały rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1259/2010 z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia w życie wzmocnionej współpracy w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodu i separacji prawnej tzw. Rzymu III. I tak art. 5 rozporządzenia stwierdza: „Małżonkowie mogą umówić się co do wyboru prawa właściwego w przypadku rozwodu i separacji prawnej, pod warunkiem że jest to prawo: a) państwa, w którym małżonkowie mają miejsce zwykłego pobytu w chwili zawierania umowy; lub b) państwa, w którym małżonkowie mieli ostatnio miejsce zwykłego pobytu, o ile w chwili zawierania umowy jedno z nich nadal tam zamieszkuje; lub c) państwa, którego obywatelem w chwili zawierania umowy jest jedno z małżonków; lub d) państwa sądu orzekającego.”

W przypadku niedokonania wyboru zgodnie z art. 5 rozwód i separacja prawna podlegają prawu państwa: a) w którym małżonkowie mają miejsce zwykłego pobytu w momencie wytoczenia powództwa; a w przypadku braku takiegoż b) w którym małżonkowie mieli ostatnio miejsce zwykłego pobytu, pod warunkiem że okres zwykłego pobytu nie zakończył się wcześniej niż rok przed wytoczeniem powództwa, o ile w momencie wytoczenia powództwa jedno z nich nadal tam zamieszkuje; a w przypadku braku takiegoż c) którego obywatelami są oboje małżonkowie w chwili wytoczenia powództwa; a w przypadku braku takiegoż d) w którym wytoczono powództwo (art. 8 rozporządzenia).

Ponieważ Polska do dnia dzisiejszego nie ratyfikowała wymienionego aktu prawnego, w kwestii rozwodów z elementem zagranicznym stosuje się przepisy prawa prywatnego międzynarodowego. Zgodnie z obowiązującym w Polsce art. 54 ustawy: „1. Rozwiązanie małżeństwa podlega wspólnemu prawu ojczystemu małżonków z chwili żądania rozwiązania małżeństwa. 2. W razie braku wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa miejsce zamieszkania, a jeżeli małżonkowie nie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa wspólnego miejsca zamieszkania – prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mieli ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu, jeżeli jedno z nich ma w nim nadal miejsce zwykłego pobytu. 3. W razie braku okoliczności rozstrzygających o właściwości prawa na podstawie przepisów ust. 1 i 2, do rozwiązania małżeństwa stosuje się prawo polskie.”

Równocześnie Polska podpisała i stosuje Rozporządzenie Rady (WE) NR 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 stwierdzające: „W sprawach orzeczeń dotyczących rozwodu, separacji lub unieważnienia małżeństwa jurysdykcję mają sądy państwa członkowskiego,

a) na którego terytorium:

– oboje małżonkowie mają zwykły pobyt, lub

– małżonkowie mieli ostatnio oboje zwykły pobyt, o ile jedno z nich ma tam nadal zwykły pobyt, lub

– strona przeciwna ma zwykły pobyt, lub

– w przypadku wspólnego pozwu lub wniosku jedno z małżonków ma zwykły pobyt, lub

– powód lub wnioskodawca ma zwykły pobyt, jeżeli przebywał tam od przynajmniej roku bezpośrednio przed wniesieniem pozwu lub wniosku, lub

– powód lub wnioskodawca ma zwykły pobyt, jeżeli przebywał tam przynajmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wniesieniem pozwu lub wniosku i jest obywatelem tego państwa członkowskiego lub, w przypadku Zjednoczonego Królestwa i Irlandii, ma tam swój domicile”.

Tak więc, może Pani wystąpić o rozwód w Polsce, jednak przed wystąpieniem z pozwem musi Pani przebywać w kraju przez okres co najmniej 6 miesięcy. Składając pozew, musi Pani wnieść opłatę w wysokości 600 zł na konto sądu okręgowego właściwego dla Pani miejsca zamieszkania w Polsce. Proszę pamiętać, iż rozwód w Polsce, zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego można uzyskać, tylko jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Rewizja wyroku rozwodowego przed uprawomocnieniem

Czy przed uprawomocnieniem wyroku rozwodowego można jeszcze doprowadzić do jego rewizji, jeśli np. strony po ogłoszeniu orzeczenia podejmą współżycie?

Rozwód na odległość i opieka nad dzieckiem

Chciałabym się rozwieść. Problem polega na tym, że przebywam z przerwami od dwóch lat za granicą. Mamy wspólne dziecko, syn ma 9 lat i obecnie...

Jakie dowody zdrady uznaje sąd?

Odkryłam, że mąż korzysta z usług seksualnych za pieniądze. Na jego bilingu są połączenia do tych kobiet. Mąż nie zaprzeczył, jak to odkryłam, ale...

Jak udowodnić przed sądem współwinę żony przy rozwodzie?

Mam problem, gdyż moja żona nie zgadza się na rozwód. Nie mieszkamy razem od kilku lat, a nasze dzieci są już pełnoletnie. Wniosłem do sądu pozew...

Jak sprawdzić, czy do sądu wpłynął pozew rozwodowy?

Jestem z mężem w separacji. Nie chcę rozwodu, ale obawiam się, że mój mąż załatwi rozwód za moimi plecami. Mąż może np. złożyć pozew...

Mąż nie chce się wyprowadzić po rozwodzie

Na mój wniosek sąd rozwiązał przez rozwód nasze małżeństwo z wyłącznej winy męża. Były mąż działał w zorganizowanej grupie przestępczej...

Co muszę zrobić, aby wziąć rozwód?

Czeka mnie rozwód i ustaliliśmy z żoną, że za obopólną zgodą. Co muszę mieć, jakie dokumenty, po prostu – co muszę zrobić, aby wziąć...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »