Kategoria: Dzieci

Problem z byłym mężem - opieka nad synem

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-10-17

Mam problem z byłym mężem, konkretnie chodzi o kwestią opieki nad naszym 6-letnim synem. Oznajmiłam byłemu mężowi, że syn podczas terminu jego wizyty ma umówioną wizytę u lekarza. Były mąż zgodził się zabrać syna do lekarza, ale ostatecznie nie pojawili się na umówionej wizycie. Czy ja mogę coś z tym zrobić?

Kontakty z dzieckiem zostały uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, tj. w art. 113-1136. Zgodnie z tymi przepisami do kontaktów mają prawo oboje rodzice. Każdy z rodziców, wedle własnego uznania, podejmuje decyzję, w jaki sposób chce spędzić czas z dzieckiem. Uprawnienie do organizacji wspólnego czasu należy więc wyłącznie do tego rodzica, który korzysta z przysługującego mu prawa i nie jest tu wymagana zgoda drugiego z rodziców.

Niemniej jednak, w przypadku konieczności wizyty u lekarza, która przypadła w terminie widzenia się Pani byłego męża z dzieckiem, można było ustalić z nim, iż wobec niemożności spędzenia czasu z dzieckiem w wybrany przez siebie sposób, ojciec dziecka spotka się z nim w dodatkowo ustalonym przez Państwa terminie. Oczywiście, jest to tylko Pani dobra wola, a nie obowiązek. Nawet jednak bez takiego ustalenia, ojciec dziecka nie powinien lekceważyć wizyty u lekarza, która przypadła akurat w terminie jego widzenia się z synem.

Na byłym mężu jako rodzicu ciąży obowiązek dbania o zdrowie dziecka i jego harmonijny rozwój. Permanentne zaniedbywania w tym zakresie mogą prowadzić do wystąpienia przez Panią do sądu o całkowite pozbawienia władzy rodzicielskiej byłego męża nad synem, a co dalej idzie, ograniczenie dotychczasowych kontaktów z dzieckiem i ustalenie ich na nowych, mniej korzystnych dla byłego męża zasadach.

Może też Pani zagrozić, że wystąpi do sądu o ustalenie kuratora sądowego, w którego wyłącznej obecności będą się mogły odbywać widzenia ojca z synem. Obawiam się jednak, że taka incydentalna, pojedyncza sytuacja, do takich reperkusji jeszcze nie doprowadzi, natomiast jest to dla Pani sygnał, aby ostrzec, że przy ponownym tego rodzaju zdarzeniu podejmie Pani odpowiednie, wyżej opisane, kroki.

Natomiast w przypadku podobnej sytuacji, w której wizyta u lekarza przypada w okresie odwiedzin ojca, może Pani, z przyczyn przecież od Pani niezawinionych, odmówić wydania dziecka i sama udać się z nim do lekarza. Na przyszłość ma Pani argument, iż były mąż nie wywiązuje się z obowiązków pieczy nad dzieckiem, w identycznej sytuacji, stąd nie ma uzasadnienia dla powierzenia dziecka jego opiece w okresie choroby.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Skierowanie syna na przymusowe leczenie

Mam problem z moim 32-letnim synem który jest alkoholikiem. Syn mieszka z nami i od kilku lat pije. Cały dzień (jeżeli nie jest w pracy) leży na kanapie i pije. Przez picie wyrzucili go z poprzedniej pracy. My z mężem mamy już tego dość. Rozmowy i prośby nic nie dają. Chcielibyśmy skierować syna na przymusowe leczenie. Jak to załatwić?

Sprawa ograniczenia władzy rodzicielskiej

Czy podczas mediacji mogę wnieść do ugody sprawę ograniczenia władzy rodzicielskiej ojcu dziecka, czy tę sprawę rozstrzyga tylko sąd?

Rozstanie - czy żona może zabrać dzieci?

Nie układa mi się w małżeństwie, na razie mieszkamy z żoną razem w moim domu, ale właściwie jest to separacja. Żona za miesiąc rozpoczyna nową pracę, oddaloną od naszego miejsca zamieszkania o 50 km. Podejrzewam, że może mieć tam kogoś i że szykuje się do przeprowadzki. Mamy dwoje dzieci (12- i 10-letnie). Czy żona może tak po prostu spakować dzieci i zabrać je ze sobą? One jasno deklarują, że chcą mieszkać nadal w swoim domu rodzinnym ze mną. Jak mam postępować?

Czy osoba niepełnoletnia może zrobić darowiznę pieniężną?

Czy osoba niepełnoletnia może zrobić darowiznę pieniężną? Mój 16-letni syn chciałby swojej siostrze przekazać darowiznę w wysokości 40 000 zł.

Czy mogę odebrać żonie dziecko?

Moja żona wyprowadziła się z dwójką naszych dzieci do innego miasta. Zabrała wszystkie rzeczy z domu, nie chce rozmawiać przez telefon, nie odpisuje na sms-y. Czy mogę odebrać żonie nasze najmłodsze dziecko? Czy trzeba to zrobić z policją?

Nadanie nazwiska ojca dziecku na terenie Polski a nazwiska matki poza granicami kraju

Jesteśmy małżeństwem od 3 lat. Mieszkamy w Szwecji. Po ślubie, który odbył się w Polsce, oboje pozostaliśmy przy swoich nazwiskach. Oczekujemy narodzin dziecka. Żona ma podwójne obywatelstwo, polskie i szwedzkie, ja mam tylko polskie. Jako nazwisko dzieci zostało wpisane nazwisko żony (szwedzkie, więc tu łatwiejsze do używania). Nowo narodzone dziecko otrzyma po żonie obywatelstwo szwedzkie, a o obywatelstwo polskie będziemy się starać w Polsce. Za kilka lat planujemy powrót do kraju. Czy istnieje możliwość nadania dziecku nazwiska matki poza granicami Polski - w Szwecji, a następnie nadania nazwiska ojca na terenie Polski?

Uregulowanie kontaktów z niepełnosprawnym dzieckiem

Jestem mamą 20-letniej córki z mózgowym porażeniem dziecięcym. Córka nie chodzi, jest opóźniona umysłowo w stopniu znacznym, ale jest kontaktowa – potrafi wyrazić swoje zdanie. Po uzyskaniu pełnoletności, ze względu na niepełnosprawność, została ubezwłasnowolniona, jestem jej opiekunem prawnym. Mąż zostawił nas 12 lat temu, jesteśmy po rozwodzie. Nigdy nie miał ustalonych kontaktów z córką, zabierał ją w sprzyjających dla siebie terminach, bardzo rzadko. Niestety z biegiem lat pojawiły się u mnie problemy ze zdrowiem. Z tego powodu zostałam skierowana do sanatorium i chciałabym, aby córka przez ten czas była przy ojcu. Ojciec jednak odmówił przyjęcia córki na czas mojej nieobecności. Co wobec tego mogę zrobić? Jak uregulować kontakty z córką szczególnie w tak nietypowych sytuacjach?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »