Indywidualne Porady Prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-09-01
Posiadamy wraz z mężem spółdzielcze prawo lokatorskie do lokalu mieszkalnego. Zamierzamy wystąpić z wnioskiem do spółdzielni o wykupienie lokalu na własność. W związku z tym, że mąż zgłasza chęć rozwodu i zrzeka się na moją korzyść mieszkania, zwracam się z pytaniem, czy możemy wystąpić z wnioskiem, abym to ja była właścicielem? Zaznaczam, że wkład mieszkaniowy do spółdzielni był z mojej książeczki mieszkaniowej.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zgodnie z art. 244 Kodeksu cywilnego oraz art. 172 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jest ograniczonym prawem rzeczowym. Prawo to jest zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Zniesienie wspólności prawa można dokonać na mocy:
Jeśli zaś przysługuje Państwu prawo lokatorskie, to należy znieść wspólność najmu analogicznie do tego, co poniżej. A potem wykupić mieszkanie.
Obecnie posiadacie wspólność majątkową, należy zacząć od jej zniesienia – czyli rozdzielności majątkowej. Może być ona zniesiona na mocy umowy majątkowej małżeńskiej lub orzeczenia sądu, zapadłego na wniosek jednego z małżonków lub wierzyciela jednego z małżonków, Wspólność ustaje także w przypadku prawomocnego orzeczenia rozwodu, separacji oraz ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. Zgodnie z art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku”.
Odnosząc to do Pani przypadku – proszę u notariusza zawrzeć rozdzielność majątkową, zniesienie współwłasności spółdzielczego prawa do lokalu czy też wspólności najmu. Na tej podstawie będzie Pani mogła wykupić lokal tylko na swoje nazwisko.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane