Kategoria: Dzieci

Prawidłowa realizacja kontaktów z dzieckiem

Marek Gola • Opublikowane: 2016-09-14

Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. Chciałabym sądownie ustalić widzenia byłego partnera z dzieckiem. Problem bowiem polega na tym, że ojciec dziecka spotyka się z nim tylko wówczas, gdy sam tego chce, zupełnie nie pomaga mi w wychowaniu i opiece nad dzieckiem, a przez to nie mogę niczego zaplanować. Dziecko idzie do przedszkola i tym bardziej chciałabym uporządkować te sprawy. Ojciec dziecka ciągle podróżuje po świecie, podczas gdy ja nie mam takiej możliwości. Obydwoje wykonujemy ten sam zawód, który wymaga takich wyjazdów, ale on uważa, że tylko jego kariera jest ważna. Jak powinnam sformułować wniosek do sądu?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Proszę zwrócić uwagę na przepis art. 26 § 1 K.c., zgodnie z którym miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Jako że wyrok rozwodowy nie reguluje kwestii kontaktów, zasadne byłoby w chwili obecnej uregulowanie prawa do kontaktów.

Istotny w sprawie jest art. 113 K.r.o., zgodnie z którym:

„Art. 113 § 1 Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.”

W orzecznictwie Sądu Najwyższego ukształtował się jednolity pogląd, zapoczątkowany uchwałą pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 1968 r., III CZP 70/66 (OSNCP 1968, nr 5, poz. 77), że prawo do utrzymywania kontaktu z dzieckiem nie należy do sprawowania władzy rodzicielskiej (w uchwale: „nie zależy od sprawowania władzy rodzicielskiej”). Innymi słowy nie ma znaczenia, czy w wyroku rozwodowym ograniczono ojcu dziecka władzę rodzicielską, albowiem władza rodzicielska jest niezależna od prawa do kontaktów rodzica z dzieckiem.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały Sądu Najwyższego z dnia 8 marca 2006 r. III CZP 98/05: „władza rodzicielska, co wynika z całokształtu przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a zwłaszcza z art. 95 § 1, art. 96 i 98 § 1, stanowi ogół obowiązków i praw względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Zakres władzy rodzicielskiej nie oznacza wyłączności rodziców w stosunku do dziecka i powinna być ona wykonywana tak, jak wymaga dobro i interes dziecka. Rodzicom przysługuje prawo do osobistej styczności z dzieckiem, jest ono ich prawem osobistym i niezależnym od władzy rodzicielskiej. Przysługuje rodzicom, mimo pozbawienia ich władzy rodzicielskiej, jej zawieszenia lub ograniczenia. Pozbawienie lub ograniczenie tych kontaktów wymaga odrębnego orzeczenia przez sąd, takie bowiem uregulowanie zawarte jest w odrębnym przepisie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 113)”.

Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy. Innymi słowy, jeżeli nie dojdzie Pani do porozumienia z ojcem w przedmiocie prawidłowej realizacji kontaktów z dzieckiem, wówczas może Pani wystąpić na drogę postępowania sądowego, celem uregulowania sposobu kontaktu z dzieckiem. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.

Sąd opiekuńczy może w szczególności:

1) zakazać spotykania się z dzieckiem,

2) zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,

3) zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,

4) ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,

5) zakazać porozumiewania się na odległość.

Powyższe sytuacje mogą nastąpić tylko wówczas, gdy sąd w ramach prowadzonego postępowania i na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego stwierdzi, iż takie ograniczenie prawa do kontaktów związane jest z dobrem dziecka.

Proszę zauważyć, iż ustawodawca wskazuje jednak na sytuacje, kiedy to kontakt z rodzicem zagraża dziecku. Nie ma natomiast mowy o uregulowaniu nakazującym określonego zachowania. Istotne jest, że w § 2 art. 113 K.r.o., wskazano, iż wymienione w tym przepisie przypadki są jedynie przykładami. Ustawodawca posługuje się bowiem jedynie zwrotem „w szczególności”. Nadto zgodnie z art. 113(4) K.r.o. „Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń”. Przepis stanowi o nałożeniu obowiązku na rodziców w przedmiocie określonego postępowania. Nie ma przy tym mowy, czy chodzi o zachowanie zakazujące wykonywania prawa do kontaktów, czy też nakazujące. Należy zatem wyprowadzić wniosek, iż możliwym jest dochodzenie nakazu kontaktu z dzieckiem.

W chwili obecnej może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem. Ustawodawca wskazuje bowiem, iż sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, iż sądy rozpoznające tego rodzaju sprawy powinny brać pod uwagę wolę dziecka, jeśli ma dostateczne rozeznanie w sprawie.

Dziecko i jego ojciec mają prawo, ale także obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. We wniosku powinna Pani wskazać, jak widzi Pani uregulowanie kontaktów, tj. np. dziecko jest z ojcem co drugi weekend od piątku od godz. 17.00 do niedzieli do godz. 20.00, dwa tygodnie lipca w lata parzyste, dwa tygodnie w lata nieparzyste, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

Wniosek powinien zatem wskazywać Pani propozycję uregulowania kontaktów. W tym zakresie ma Pani niemal pełną swobodę, tj. ograniczona jest ona tylko wiekiem dziecka.

Każde pismo procesowe powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

2) oznaczenie rodzaju pisma;

3) osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

5) wymienienie załączników.

Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, Pani numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL). Opłata od wniosku wynosi 40 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Wyjazd dziecka za granicę z matką mimo sprzeciwu ojca

Moja żona ma 5-letnie dziecko z poprzedniego związku. Chcemy na stale wyjechać do Niemiec, ale na wyjazd dziecka nie zgadza się jego ojciec. Czy można ograniczyć mu prawa rodzicielskie albo ich pozbawić? Płaci alimenty, ale z dzieckiem widuje się sporadycznie: raz na miesiąc–dwa przez ok. pół godziny. Żona jest w ciąży z kolejnym dzieckiem i chcemy moc spokojnie ułożyć sobie życie i bez problemów wychowywać dzieci.

 

Jaką opcję zmiany władzy rodzicielskiej wybrać?

Jestem mamą dwojga małych dzieci, od ponad 3 lat po rozwodzie. Ojciec zupełnie nie interesuje się dziećmi. Ostatni raz widział je 9 miesięcy temu. Nie dzwoni, nie pisze. Nie płaci też zasądzonych alimentów. Założyłam mu sprawę u komornika. Czy to wystarczy do złożenia wniosku o pozbawienie praw rodzicielskich? Czy składam jeden wniosek na oboje dzieci i płace tylko 40 zł? Jaka jest różnica pomiędzy wystąpieniem o pozbawienie władzy rodzicielskiej a wystąpieniem o zmiany wyroku rozwodowego w części dotyczącej władzy rodzicielskiej? Co wybrać?

Żądania żony dotyczące opieki nad synem

Mam pytanie odnośnie opieki nad synem. Pojechał na wakacje do Polski, a była żona powiedziała mi, że nie wróci do mnie do Anglii i że zostaje z nią. Syn ma 15 lat, od 4 lat chodzi do angielskiej szkoły. Nie jestem pozbawiony praw do dziecka. Co robić? Syn chce wrócić do mnie.

Utajnienie rozprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Sąd wystąpił z urzędu o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca biologicznego dziecka. Jak można i czy można utajnić rozprawę w sądzie rodzinnym? Chodzi mi o dobro dziecka.

Pełna władza rodzicielska od chwili uznania dziecka

Status prawny ojca, który w świetle polskiego prawa uznał swoje dziecko przed urzędnikiem USC – analiza prawna.

Nieletnia mieszkająca za zgodą matki u swojego chłopaka

Moja dziewczyna zamieszkała ze mną za pisemną zgodą swojej matki. Problem w tym, że ma dopiero 16 lat. Jej rodzice się rozwodzą, bo ojciec jest agresywny, porywczy i nadużywa alkoholu. Martwimy się, że po sprawie rozwodowej ojciec otrzyma prawa rodzicielskie i dziewczyna będzie musiała wrócić do jego domu, co będzie ze szkodą dla niej. Co powiedzieć kuratorowi, żeby zrozumiał, że dziewczyna ma dobre warunki w moim domu?

Załatwienie spraw córki nieutrzymującej kontaktów z ojcem

Jestem matką 16-latki, która chciałaby przyjąć moje nazwisko. Zależy też nam na wyrobieniu jej paszportu i dowodu. Ma jednak biologicznego ojca, który nie utrzymuje z nią kontaktów od 10 lat, ma swoją drugą rodzinę. Zastanawiam się, czy sądowne ograniczenie praw ojcu nie byłoby rozwiązaniem problemu nazwiska i dokumentów (obecnie musimy mieć na to jego zgodę).

Sprostowanie do pozwu o przyznanie pełnej opieki nad synem

Od 4 lat syn mieszka z ojcem. Tak ustaliliśmy oboje miedzy sobą. Mamy takie same prawa do dziecka. Od kilku miesięcy były partner całkowicie odebrał mi kontakt z synem. Złożyłam pozew o przyznanie pełnej opieki nad synem. Sad nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy. Czy na tym etapie mogę dołączyć sprostowanie do pozwu, że chcę, aby dziecko mieszkało z ojcem, ale żebym ja miała jasno ustalone kontakty z synem?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »