Kategoria: Rozwód

Prawa mamy w przypadku rozwodu

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-03-22

Piszę w imieniu mamy. Rodzice mają wspólny dom, samochód itp., które nabyli w trakcie trwania małżeństwa. Tata zarabia bardzo dobrze i od lat utrzymywał rodzinę. Mama zajmowała się dziećmi, domem. Jakie mama ma prawa do majątku w razie rozwodu?

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że kwestie przynależności przedmiotów majątkowych do majątków osobistych bądź wspólnego małżonków są uregulowane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (K.r.io.).

Stosownie do art. 31 § 1 K.r.io. „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny)”.

„Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych”.

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zgodnie z art. 33 tej ustawy „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Z powyższego wynikają dwie podstawowe zasady: jeżeli małżonek nabył coś przed zawarciem małżeństwa – należy to wyłącznie do jego majątku osobistego, jeżeli natomiast przedmiot został nabyty w trakcie małżeństwa za pieniądze pochodzące z wynagrodzenia za pracę małżonków, to stanowi to ich majątek wspólny podlegający podziałowi w razie rozwodu.

Pisze Pan, że konto bankowe jest wspólne. Jeżeli znajdują się tam środku z wynagrodzenia za pracę, to będą one podlegały podziałowi. Nie jest istotne, czy pochodzą z wynagrodzenia za pracę męża, czy żony ani w jakiej część z wynagrodzenia męża, a w jakiej z wynagrodzenia żony.

Dom, jeżeli został zakupiony w trakcie trwania małżeństwa za pieniądze z wynagrodzenia za pracę, to będzie podlegał podziałowi i tutaj, tak jak wyżej, nie ma znaczenia, czy z wynagrodzenia za pracę żony, czy męża. Jest tylko jeden ważny szczegół, czyja była działka przed postawieniem domu? Jeżeli działka była nabyta przez małżonków w trakcie małżeństwa, to nie ma problemu. Jeżeli jednak działka była zakupiona tylko przez jednego z małżonków przed wstąpieniem w związek małżeński albo w trakcie trwania małżeństwa, ale np. z pieniędzy otrzymanych z darowizny lub dziedziczenia (art. 33 pkt 2 K.r.io.), to wówczas zarówno działka, jak i dom będą należały wyłącznie do tego konkretnego małżonka.

Samochód – te same zasady co powyżej, czyli jeżeli został nabyty za środki pochodzące z wynagrodzenia za pracę, to będzie podlegał podziałowi w razie rozwodu między małżonkami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »