Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pozwanie o alimenty w drugim kraju

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-11-26 • Aktualizacja: 2020-01-29

Mam alimenty ustalone przez sąd w Polsce, które płacę regularnie. Była żona chce wyjechać z dzieckiem do Anglii i tam pozwać mnie o alimenty po raz drugi. Czy to możliwe, czy będę musiał płacić podwójnie? Czy może wyjechać i zamieszkać tam na stałe? Nie wyrażam na to zgody. Po rozwodzie mam prawo do decydowania o szkole i czasie wolnym dziecka.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

1. Kwestia podwójnych alimentów

W takiej sytuacji w praktyce wygląda to bardzo często tak, że niestety ojciec dziecka musi wykazać czujność i aktywność. Oczywiście nie można dwa lub więcej razy brać alimentów na to samo dziecko, kiedy zasądza je sady różnych państw. Dlatego też, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że żona, zmieniając miejsce zamieszkania, wystąpi w UK do sadu o alimenty, to proszę niezwłocznie wystąpić do sądu w Polsce (który wydał aktualny wyrok alimentacyjny), aby określił, iż z dniem ustalenia takiego obowiązku przez sad w UK wygasa niniejszy obowiązek alimentacyjny w Polsce. Dlatego w takich sytuacjach to jest zmiana organu orzekającego o alimentach – nigdy zaś nie ma zasady dublowania alimentów. Z praktyki jednak wiem, że przepływ informacji na arenie międzynarodowej między sądami różnych państw a polskim wymiarem sprawiedliwości jest po prostu niezadawalający (żeby nie rzec – kiepski albo gorzej). Dochodziło niejednokrotnie do zdublowania alimentów, gdy matka przed nowym sądem np. w UK zatajała, iż dziecko jest już alimentowane według wyroku sadu z Polsce. W takich przypadkach – paradoksalnemu zasądzeniu „podwójnie” alimentacji zapobiega szybkie reagowanie ze strony ojca dziecka, gdy dostaje pierwsze powiadomienie o takiej „nowej” sprawie w UK – wówczas ma już wszelkie podstawy występować do „starego” sądu w Polsce z roszczeniami opisanymi przeze mnie w powyższym wyjaśnieniu.

2. Czy może wyjechać z dzieckiem bez Pana zgody

Pisze Pan, że jesteście z matka dziecka po rozwodzie – w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzekał w zakresie władzy rodzicielskiej. Pan napisał tylko wyrywkowo, do czego ma Pan prawo. Jednoznacznej oceny mogę dokonać tylko po lekturze wyroku rozwodowego. Najlepiej byłoby przesłać jego scan – wówczas określę jednoznacznie, jak to się ma do planów wyjazdu z dzieckiem za granicę realizowanych przez matkę lub przez oboje rodziców w kwestii zgody na takie przedsięwzięcia bardzo istne w życiu dziecka. Akurat tutaj nie ma nic do rzeczy. z czyjej winy nastąpił rozwód – traktują o tym zupełnie odrębne punkty wyroku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »