Strona główna > Rozwód > Poznałam kogoś, wyprowadziłam się z domu, jak przeprowadzić rozwód?

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poznałam kogoś, wyprowadziłam się z domu, jak przeprowadzić rozwód?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-05-22

Chcę wnieść pozew o rozwód, nie mieszkam z mężem od 3 miesięcy, wynajmuję mieszkanie. Jednocześnie poznałam kogoś, o kim mąż wie. Dziecko 16-letnie zostało z mężem w domu, nie chciało zamieszkać ze mną. Jak ten rozwód przeprowadzić? Czy pozew mogę złożyć już teraz, czy lepiej odczekać 6 miesięcy, aby wykazać ustanie pożycia? Jak będzie wyglądało przyznanie opieki, czy taki młody człowiek może decydować, z kim chce zamieszkać? Pozostaje jeszcze kwestia alimentów, mąż bardzo dobrze zarabia, czy to w jakiś sposób będzie brane pod uwagę? Ostatnie pytanie: czy w tym momencie mogę dokonać zakupu mieszkania dla siebie ze wspólnych oszczędności (o ile mąż mi je da), i czy to będzie stanowiło wspólny majątek?

Odpowiadając na Pani pytania:

1. Czy pozew mogę złożyć już teraz, czy lepiej odczekać 6 miesięcy, aby wykazać ustanie pożycia?

Nie zawsze konieczne jest dla uzyskania rozwodu, by całkowicie ustała więź gospodarcza, może się bowiem zdarzyć, że mimo nieistnienia pozostałych więzi małżonkowie nadal wspólnie zamieszkują czy spłacają zobowiązania, które wspólnie wcześniej zaciągnęli. Takie częściowe istnienie więzi gospodarczej nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu rozwodu.

Tak więc jeżeli pomiędzy Panią a mężem ustały wszelkie więzi i ma to charakter trwały – sąd dojdzie do wniosku, że nie ma szans na ich odbudowę, zapewne rozwiąże małżeństwo. Dlatego też jeśli są spełnione warunki do uzyskania rozwodu, to można już składać pozew rozwodowy i nie ma na co czekać.

2. Jak będzie wyglądało przyznanie opieki, czy taki młody człowiek może decydować, z kim chce zamieszkać?

Jeśli dojdzie do rozwodu, sąd orzekający orzeknie również (z urzędu) o prawach rodzicielskich (może jednemu z rodziców tę władzę ograniczyć czy ustalić miejsce pobytu dziecka przy jednym z rodziców itd.). Wyrok rozwodowy kształtuje bowiem na nowo sposób wykonywania władzy rodzicielskiej względem wspólnych dzieci. Na ogół następuje ograniczenie kompetencji jednego z małżonków i pozostawienie pełni tej władzy drugiemu małżonkowi.

Zgodnie z art. 113 K.r.o. „niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów”.

„Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej” (art. 113 § 2 K.r.o.).

Według art. 1131 § 1 K.r.o. „jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

W toku postępowania sąd wysłucha dziecko, pytając, gdzie i z kim chce mieszkać. Zeznania dziecka w tym temacie są bardzo ważne dla sądu.

W pierwszej kolejności powinna Pani porozmawiać z mężem i spróbować polubownie rozwiązać kwestię opieki i kontaktów z dzieckiem. Jeżeli nie dojdzie Pani z nim do porozumienia, pozostanie Pani podczas sprawy rozwodowej wnioskować o uregulowanie opieki i kontaktów z dzieckiem. Może Pani przedstawić sądowi swoje zdanie co do opieki i kontaktów z dzieckiem.

3. Pozostaje jeszcze kwestia alimentów, mąż bardzo dobrze zarabia, czy to w jakiś sposób będzie brane pod uwagę?

Jeśli chodzi o alimenty na dziecko, to jeśli Pani mąż będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, to alimenty na nie będzie musiała płacić Pani. Stosownie do art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (czyli dziecka) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (czyli Pani).

Usprawiedliwionymi potrzebami dziecka, od których zależy zakres obowiązku alimentacyjnego jego rodziców, są te związane z jego wyżywieniem, ubraniem, wypoczynkiem, rekreacją, rozwijaniem zainteresowań, a także mieszkaniem i ze stanem zdrowia. Usprawiedliwione potrzeby dziecka to też te związane z jego wykształceniem i edukacją oraz te, których zaspokojenie zapewni mu prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy, odpowiedni do wieku i uzdolnień dziecka.

Co się tyczy alimentów na rzecz Pani od męża, to duże znaczenie będzie miało w sprawie, czy rozwód zostanie orzeczony z orzeczeniem o winie, czy też bez.

Według art. 60 § 1 wspomnianego kodeksu „małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego”.

Natomiast § 2 art. 60 wskazuje, że „jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku”.

Jeżeli w wyroku rozwodowym sąd ustali, że winę za rozkład pożycia ponoszą oboje małżonkowie lub nie będzie orzekał o winie, to będzie Pani mogła ubiegać się o alimenty od byłego męża wyłącznie, gdy znajdzie się Pani w stanie niedostatku.

4. Czy w tym momencie mogę dokonać zakupu mieszkania dla siebie ze wspólnych oszczędności (o ile mąż mi je da), i czy to będzie stanowiło wspólny majątek?

Kwestie przynależności przedmiotów majątkowych do majątków osobistych bądź wspólnego małżonków są uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Stosownie do art. 31 § 1 K.r.o. – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Do majątku wspólnego należą w szczególności:

„1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych”.

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zgodnie z art. 33 tej ustawy – „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Z powyższego wynikają dwie podstawowe zasady: jeżeli małżonek nabył coś przed zawarciem małżeństwa – należy to wyłącznie do jego majątku osobistego, jeżeli natomiast przedmiot został nabyty w trakcie małżeństwa za pieniądze pochodzące z wynagrodzenia za pracę małżonków, to stanowi to ich majątek wspólny podlegający podziałowi w razie rozwodu.

A więc jeśli kupi Pani mieszkanie w trakcie trwania małżeństwa, to wejdzie ono do majątku wspólnego małżonków. Dlatego też radziłabym Pani zaczekać z kupnem mieszkania do uzyskaniu rozwodu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Jak starać się o rozwód, gdy żona go nie chce?

Jak starać się o rozwód, gdy żona go nie chce?Od roku mam inną partnerkę i chcę z nią prowadzić dalsze życie. Z żoną mam troje...

Jak szybko i kulturalnie zakończyć to małżeństwo?

Jesteśmy po ślubie 20 lat. Mamy dwoje dzieci w wieku 5 i 12 lat. Chciałam jak najszybciej zakończyć nasze małżeństwo, gdyż mój mąż jest...

Prawa mamy w przypadku rozwodu

Piszę w imieniu mamy. Rodzice mają wspólny dom, samochód itp., które nabyli w trakcie trwania małżeństwa. Tata zarabia bardzo dobrze i od lat...

Rozwód z małżonkiem chorym psychicznie

Mój mąż od 20 lat jest chory na schizofrenię. Jesteśmy 25 lat po ślubie, mamy dorosłe dzieci. On znęca się nade mną psychicznie. Na przykład ostatnio,...


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »