Kategoria: Rozwód

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2014-11-19

Chciałam wnieść pozew o rozwód bez orzekania o winie. Nie mieszkam z mężem, mam małoletnie dzieci, nie pracuję. Co zamieścić w pozwie rozwodowym? Komu sąd przyzna opiekę nad dziećmi?

Pozew o rozwód bez orzekania o winie na pewno istotnie upraszcza i ułatwia sprawę. Dzieje się to już od złożenia pozwu, w którym nie trzeba winy wykazywać i uzasadniać. Odchodzą także kłopotliwe i na pewno nieprzyjemne zeznania, w których wykazuje się winę wobec zaistniałego stanu rozkładu pożycia małżeńskiego. To zaś co jest konieczne do wykazania w pozwie rozwodowym, to udowodnienie, że doszło do całkowitego i trwałego rozpadu (rozkładu) małżeństwa poprzez ustanie między małżonkami więzi ekonomicznych, emocjonalnych i fizycznych. Przy faktycznej separacji, o której Pani wspomina w opisie sprawy (to, że razem nie mieszkacie) na pewno będzie to prostsze niż w sytuacji mieszkania pod jednym dachem.

Jednak przesłanką utrudniającą i spowalniającą rozwód na pewno będą małoletnie dzieci. W pozwie bowiem wykazać trzeba będzie, iż ów rozwód nie zagrozi ich dobrze pojmowanemu dobru. Jeżeli strona przeciwna lub sąd ustalą, że jednak dzieci na rozwodzie bardzo ucierpią – to rozpadu może nie być orzeczonego.

Co do przyznania opieki – wielkim plusem jest to, że mimo faktycznej separacji, dzieci są przy Pani. Brak pracy nie zachęca jednak do pozostawienia dzieci u Pani. To dość słaby punkt na który trzeba uważać.

Jeżeli chodzi o opiekę nad dziećmi – należy zawnioskować o to w pozwie. Dlatego mam nadzieję, że jeżeli strona przeciwna żądałaby sprawowania opieki, to Pani się z tym nie zgodzi. Natomiast zalecam, w celu wykazania dobrej intencji, pozwolić na dobre i dogodne kontakty ojca z dziećmi oraz pozostawienie obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej. Wówczas i ex-mąż i sąd na pewno wyczują dobrą wolę i chęć ugodowego uregulowania sprawy opieki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Rozwód bez orzekania o winie i opieka nad dziećmi


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »