Kategoria: Dzieci

Powrót dziecka do ojca

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-02-17

Jestem po rozwodzie z żoną. Nasza 15-letnia córka mieszka z nią w Anglii. Chce jednak teraz wrócić do Polski i do mnie na stałe, na co nie zgadza się jej matka. Córka przyjedzie na święta Bożego Narodzenia, po nich nie chce wracać. Co mam robić, gdzie złożyć pozew o przyznanie opieki nad dzieckiem?

Jako ojciec ma Pan prawo każdocześnie takie rozstrzygnięcie próbować zmienić, gdy przemawia za tym dobro małoletniej córki. Temu służy wniosek, który powinien Pan skierować do sądu właściwego ze względu na adres zameldowania córki w Polsce.

We wniosku o zmianę miejsca pobytu dziecka i zmianę opieki należy przede wszystkim wyeksponować wole córki i powody, dla których nie chce ona już mieszkać z matką. Na pewno w takich przypadkach warto sięgnąć po opinię biegłego psychologa. Czasami taka opinia wiele wyjaśnia. Oto niejednokrotnie w wieku kilkunastu lat dziecko na stałe przebywające pod opieka jednego z rodziców buduje świat wyobrażeń lepszych od świata realnego, w którym drugi rodzic jest idealizowany. Gdyby tak było – to przede wszystkim przejmując opiekę, miałby Pan ogromny problem, bo nigdy nie sprostały Pan tym wyobrażeniom. Stąd bardzo pomocna jest opinia psychologa. Oczywiście nie znam dokładnie sytuacji ani powodów oczekiwań nastolatki – dlatego na pewno warto poddać to weryfikacji obiektywnego eksperta. To, czego nie wolno Panu robić, to pozwolić córce na samowolne pozostanie. Jeżeli chce Pan potraktować sprawę przejęcia opieki poważnie, to złożenie pism sądowych powinna poprzedzić rozmowa zarówno z córką, jak i jej matką. Składając teraz odpowiednie wnioski, mógłby Pan w ramach zabezpieczenia oczekiwać rozstrzygnięcia, aby córka po przyjeździe na święta Bożego Narodzenia pozostała w Polsce. Najgorsze byłoby bowiem, gdyby stało się to wbrew rozstrzygnięciom, które zawsze obowiązują do chwili ich uchylenia, a przecież zgodnie z tym, co Pan podaje – sąd orzekł o miejscu pobytu córki przy matce i o sprawowaniu przez nią opieki.

Proszę bowiem mieć na uwadze, iż Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi:

„Art. 106. [Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej]

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »