Indywidualne porady prawne
• Autor: Bogusław Nowakowski
Jestem dłużnikiem funduszu alimentacyjnego oraz posiadam od niedawna nowe alimenty egzekwowane przez komornika. Problem w tym, że komornik wypłaca świadczenie mojemu 3-letniemu dziecku procentowo. Bierze kwotę zaległości w funduszu i zaległości względem małoletniego i w takim stosunku przelewa zajęte wynagrodzenie. Efekt jest taki, że dziecko dostało ostatnio ledwo 150 zł i długo się to nie zmieni. Czy taki podział jest zgodny z przepisami?
Pana zobowiązanie jest z tytułu:
Występują tutaj dwaj różni wierzyciele (fundusz alimentacyjny oraz małoletnie dziecko), dwie wierzytelności, czyli zbieg egzekucji. Na rzecz każdego z wierzycieli prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.
Dla sytuacji takich jak ta, nasze prawo (Kodeks postępowania cywilnego) przewiduje określone rozwiązanie, które stosuje komornik. Stosuje je dlatego, że takie są regulacje, a nie jego „widzimisię”. Według zasad Kodeksu postępowania cywilnego:
„Art. 1025. § 1. Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:
1) koszty egzekucyjne,
2) należności alimentacyjne.”
K.p.c. stanowi:
„Art. 1023. § 1. Organ egzekucyjny sporządza plan podziału pomiędzy wierzycieli sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości.
§ 2. Plan podziału powinien być sporządzony także wtedy, gdy suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli”.
„Art. 1026. § 1. Jeżeli suma objęta podziałem nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności i praw tej samej kategorii, należności zaliczone w artykule poprzedzającym do kategorii czwartej i piątej będą zaspokojone w kolejności odpowiadającej przysługującemu im pierwszeństwu, inne zaś należności – stosunkowo do wysokości każdej z nich.
§ 2. Wydzieloną wierzycielowi sumę zalicza się przede wszystkim na koszty postępowania, następnie na odsetki, a w końcu na sumę dłużną”.
Alimenty są w kategorii drugiej. Kwota ściągnięta nie wystarcza na zaspokojenie alimentów w całości. A zatem należności alimentacyjne na rzecz różnych wierzycieli (egzekwowane przez komornika) są zaspokajane stosunkowo do wysokości każdej z nich.
Komornik ustala dług z tytułu wszystkich alimentów razem. Następnie ustala, jaki jest udział alimentów funduszu oraz małoletniego dziecka w tej kwocie i w takim stosunku przeznacza pieniądze na poszczególne alimenty (długi).
Zobacz również: Ile bierze komornik za alimenty?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika