Podział majątku kilka lat po rozwodzie

• Autor: Joanna Korzeniewska

Opis Problemu:

W trakcie małżeństwa wybudowaliśmy dom parterowy z poddaszem. Wykończyliśmy tylko parter. W 2009 r. rozwiedliśmy się bez podziału majątku i dalej mieszkaliśmy w tym domu. Po 4 latach zeszliśmy się i żyliśmy w konkubinacie, potem urodził się syn. W 2015 r. wykończyliśmy poddasze. W 2022 r. były mąż znalazł nową partnerkę. Jak mogę wnioskować o podział majątku? Czy wycenę domu mam brać z roku 2009 r.? Czy z wartości aktualnej? Czy powinno to być inaczej liczone, skoro jesteśmy kilka lat po rozwodzie? Czy stosuje się tu zapis Kodeksu cywilnego art. 118 o przedawnieniu nakładów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podział majątku kilka lat po rozwodzie

Możliwość podziału majątku po rozwodzie

Wiem, że sprawy rodzinne, zwłaszcza w połączeniu z majątkowymi, są czymś bardzo trudnym, często skomplikowanym. Postępowanie o podział majątku wspólnego niestety potrafi być czasem dłuższe i trudniejsze niż postępowanie rozwodowe.

Z chwilą ustania małżeństwa ustaje również wspólnota majątkowa. Majątek i zarobki uzyskane po rozwodzie wchodzą jedynie do majątku osobistego. Co jednak z majątkiem nabytym w trakcie małżeństwa? Wspólnota, tak zwana łączna bezudziałowa, zamienia się we wspólnotę w częściach ułamkowych i może zostać podzielona. Nie ma obowiązku przeprowadzenia postępowania o podział majątku wspólnego, ale często małżonkowie chcą to uregulować. Tutaj do końca nie wiem, w jaki sposób chcieliby Państwo dokonać tego podziału majątku wspólnego, czy miałby to być dział zgodny, czy nie, ale jak rozumiem, chyba obecne relacje raczej na to nie wskazują (mogę się oczywiście mylić).

Istnieją następujące możliwości dokonania podziału majątku wspólnego:

  • przyznanie małżonkom określonych składników majątku wspólnego tak, aby wypadało to po równo dla każdego z małżonków bez obowiązku spłaty,
  • przyznanie całości lub części składników majątku wspólnego z obowiązkiem spłaty albo dopłaty na rzecz współmałżonka,
  • podział fizyczny określonego składnika/składników majątku wspólnego,
  • podział do używania/korzystania,
  • sprzedaż licytacyjna i podział uzyskanych środków.

Nie wiem, jak Państwo to sobie przemyśleli i zaplanowali, w jaki sposób ma zostać dokonany poddział majątku, czy ma to zostać przyznane jednemu z Państwa z obowiązkiem spłaty drugiego, gdyż wówczas szczególnie istotne jest dokonanie odpowiedniej wyceny i tym samym ustalenie kwoty do spłaty.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wycena nieruchomości

Jeśli chodzi o Pani pytanie, to sytuacja wygląda następująco. Z nastąpieniem rozwodu ustała wspólnota majątkowa małżeńska i rzeczywiście powinno się dokonywać oceny nieruchomości zgodnie ze stanem z chwili ustania wspólnoty majątkowej, aczkolwiek według cen dzisiejszych. Współwłasność natomiast ustała z mocy prawa z dniem orzeczenia rozwodu.

Wcześniej była to tak zwana wspólnota łączna bezudziałowa, a teraz jest to wspólnota w częściach ułamkowych. W trakcie małżeństwa wszelkie inwestycje były czynione z majątku wspólnego, tj. Państwa dochodów, tworząc majątek wspólny w postaci nieruchomości. Po rozwodzie ta wspólnota dobiegła końca i wszelkie inwestycje to były nakłady z majątku osobistego na majątek. I właśnie te inwestycje dokonywane od czasu rozwodu niestety ulegają przedawnieniu na zasadach określonych w art. 118 Kodeksu cywilnego., czyli stosuje się ten ogólny termin przedawnienia wynoszący obecnie 6 lat. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego, np. wyrok w sprawie o sygnaturze III CSK 331/09.

Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie sprawy i wspólne ustalenie warunków ewentualnej spłaty, można to załatwić u notariusza. Jeśli nie ma takiej możliwości, można rozważyć sprzedaż i podział środków, bo w tej sytuacji wydaje się to najuczciwsze rozwiązanie (chyba że tylko jedna strona ich dokonywała po rozwodzie). Przyznanie nieruchomości jednemu z Państwa z obowiązkiem spłaty byłego małżonka na pewno będzie trudne i skomplikowane.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Joanna Korzeniewska

O autorze: Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »