Kategoria: Alimenty

Podanie męża o alimenty w trakcie trwania małżeństwa

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2019-02-01

Od 30 lat jestem żoną marynarza. Długie nieobecności męża były powodem, że nie podejmowałam żadnej pracy, tylko zajmowałam się dziećmi i domem. Obecnie dzieci są już dorosłe. Mąż ma problemy z alkoholem, nie chce się leczyć. Walczę z tym, jak mogę, i mąż mnie za to „ukarał”, odcinając od pieniędzy. Czy mogę podać go o alimenty w trakcie trwania małżeństwa? Nie mamy rozdzielności majątkowej, ale wszystkie pieniądze są ulokowane na jego koncie, do którego nie mam dostępu. Czy mogę założyć sprawę, mimo że mąż jest w rejsie i wróci dopiero za ok. 4 miesiące?

W czasie trwania małżeństwa ma Pani wobec męża roszczenie alimentacyjne. W sytuacji, jak opisana, należy odwołać się do zapisu art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), który stanowi:

Art. 27. [Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny]

„Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.”

 

Do Pani należy decyzja, czy i kiedy wystąpi Pani o alimenty z art. 27 K.r.o. Może Pani już teraz złożyć pozew, mimo nieobecności męża w kraju. Mąż będzie na wyznaczonej rozprawie lub udzieli informacji o swej nieobecności. Proponuję nie zwlekać z decyzją.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »