Kategoria: Alimenty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Płacenie alimentów

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2015-04-29

Od rozwodu z żoną nasza córka mieszka z nią. Niedawno skończyła 18 lat. Chcę nadal jej pomagać finansowo, ale chciałbym płacić alimenty do jej rąk, a nie matce (córka też tego chce). Jak to rozwiązać formalnie?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Krótko rzecz ujmując, istotę odpowiedzi na Pańskie pytanie można wyrazić następująco – należy doprowadzić do sformalizowania jednego z dwóch następujących rozwiązań: uchylenia alimentów na rzecz Państwa córki lub zmiany sposobu płacenia alimentów; takiej formalizacji zazwyczaj (w warunkach polskich) dokonuje się w postępowaniu sądowym (przez wytoczenie powództwa), ale proszę pamiętać o szerokich możliwościach korzystania z rozwiązań pojednawczych. Ewentualne rozwiązania pojednawcze (z uwagi na wcześniejsze sformalizowanie wskazanego przez Pana sposobu płacenia alimentów) powinno polegać na zawarciu ugody przed sądem lub na podpisaniu ugody w ramach mediacji – ugodę taką należałoby przedstawić do zatwierdzenia sądowi; sama ugoda (oczywiście, pisemna) to za mało w przedstawionych przez Pana okolicznościach.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przed objaśnieniem powyższych wskazówek należy wyjaśnić prawne aspektu problemu, który Pan przedstawił w swym pytaniu.

Obowiązek alimentacyjny – uregulowany w artykułach: od 128 do 1441 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (skrótowo: K.r.io.) ulega formalizacji zazwyczaj w sądowym postępowaniu cywilnym, które prowadzone jest według Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.). Zapadły wcześniej wyrok sądowy (ewentualnie zatwierdzona przez sąd ugoda sądowa) ma nie tylko walor dokumentu urzędowego, ale również może być podstawą egzekucji - jako tytuł egzekucyjny (art. 777 K.p.c.). Wprawdzie Państwa córka (czyli wierzycielka alimentacyjna) już osiągnęła pełnoletność – art. 10 Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.) – oraz przestała podlegać władzy rodzicielskiej (wniosek z art. 92 K.r.io.), ale w obrocie prawnym pozostaje wyżej wspomniany dokument urzędowy (w którym sformalizowano obowiązek alimentacyjny). W prawie polskim brak przepisu, który wprost „kasowałby” orzeczenia (lub ugody) w sprawie alimentacji po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Dlatego zachęcam Pana do wypełniania obowiązku alimentacyjnego we wcześniej sformalizowany sposób – aby Pan uniknął problemów.

Zdarza się w praktyce, że dłużnik alimentacyjny po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko (będące wierzycielem alimentacyjnym) zaczyna płacić alimenty wprost temu dziecku (np. korzystając z usług pocztowych lub bankowych) – bez dokonania formalnej zmiany w tym zakresie (zwłaszcza co do sposobu płacenia alimentów). Niekiedy w praktyce nic się nie dzieje, ale proszę pamiętać o tym, że czasami dłużnicy alimentacyjni mają z tego powodu problemy – jakże często takie problemy mają ojcowie z inicjatywy matek; niekoniecznie (byłych) żon. Występują takie przypadki, że dłużnik alimentacyjny płaci alimenty pełnoletnieniu dziecku, a drugi rodzic (jakże często kobieta) nie tylko kieruje sprawę na drogę egzekucji komorniczej, ale również powiadamia (zupełnie oszczerczo) organy ścigania o popełnieniu przestępstwa uchylania się od alimentacji – art. 209 Kodeksu karnego. Niektórzy rodzice (jakże często ojcowie) z tego powodu trafiają do zakładów karnych – niekiedy nawet wcześniej nie wiedząc o toczącym się przeciwko nim postępowaniu karnym (np. z powodu „przechwytywania” korespondencji przez podłego sprawcę oszczerstwa, który wskazał sobie dostępny adres jako adres dłużnika alimentacyjnego). Niekiedy zdarza się coś pośredniego: po bezskutecznej egzekucji alimentów wnioskuje się o wypłacanie świadczeń ze środków Funduszu Alimentacyjnego – w takim przypadku również mogą pojawić się „problemy z prawem karnym”, ponieważ zajmujący się świadczeniami z Funduszu Alimentacyjnego urzędnicy powinni powiadamiać organy ścigania o przypadkach uchylania się od alimentacji.

Pan napisał o chęci pomagania Państwa córce. Pomoc taka może być dwojaka: alimenty lub wsparcie innego rodzaju – np. darowizny (art. 888 i następne K.c.). Jeżeli obowiązek alimentacyjny będzie Pana nadal obciążał formalnie, to za jakiś czas (np. po ukończeniu jakiegoś etapu nauki przez wierzycielkę alimentacyjną) trzeba będzie doprowadzić do formalnego ustania obowiązku alimentacyjnego – samo (nawet nieformalnie uzgodnione) zaprzestanie płacenia alimentów to stanowczo za mało. Obowiązujące w Polsce prawo nie przewiduje kresu sformalizowanego obowiązku alimentacyjnego – należy sprawę załatwić formalnie, ponieważ bez tego można być zobowiązanym do płacenia alimentów przez przysłowiowy „ruski rok”, z czym (w przypadku niepłacenia alimentów) może się wiązać egzekucja komornicza, a nawet zagrożenie odpowiedzialnością karną.

Proszę dokonać niezwłocznie (czyli bez zbędnej zwłoki) ustalenia ze swą córką celu do osiągnięcia w sposób formalny: uchylenie obowiązku alimentacyjnego albo „tylko” zmiana sposobu płacenia alimentów. Dla Pana zapewne najdogodniejszym rozwiązaniem byłoby zwolnienie Pana z obowiązku alimentacyjnego, ale okoliczności (np. związane z zadłużeniem) mogą przemawiać za zmianą wyłącznie sposobu płacenia alimentów. Proponuję możliwie szybko przystąpić do realizowania planu. W przypadku ewentualnego zbyt długich wahań Państwa córki proponuję, by Pan wytoczył jej powództwo o uchylenie alimentów (a podczas postępowania będzie mogło dojść do zmiany żądania pozwu – np. w ramach ugody).

Za niezwłocznym działaniem przemawia potrzeba dążenia do tego, by matka wierzycielki alimentacyjnej miała szansę na otrzymywanie („do rąk własnych”) możliwie jak najmniejszej liczby Pańskich wpłat z tytułu alimentów na rzecz Państwa córki. Pański pozew (wytoczony córce) może zawierać wniosek o zmianę sposobu płacenia alimentów już w trakcie postępowania sądowego; ewentualnie taki wniosek mogłaby skierować do sądu Państwa córka, ale to mogłoby być dla niej krępujące – z uwagi na relacje z własną matką. Z tego samego względu wydaje się mało prawdopodobne, by Pańska córka (zwłaszcza odpowiednio szybko) wytoczyła przeciw Panu powództwo w wiadomej sprawie – zwłaszcza powództwo, którego głównym żądaniem byłaby zmiana sposobu płacenia alimentów (co mogłoby zostać odebrane jako „votum nieufności” wobec jej matki).

Praktycznie rzecz ujmując:

  • Pan powinien pozwać swą córkę o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego wobec niej albo o zmianę sposobu płacenia należnych jej alimentów; być może w pozwie znajdzie się wniosek o to, by sąd określił odpowiedni sposób płacenia alimentów przez czas toczenia się postępowania.
  • W pozwie można zawrzeć wniosek o skierowanie sprawy na drogę mediacji (zwłaszcza artykuły: od 1831 do 18315 K.p.c.); skuteczna mediacja zazwyczaj zmniejsza koszty postępowania (już na podstawie samych przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
  • Wynik ewentualnej mediacji (zapisany w protokole) powinien zostać przedstawiony sądowi do zatwierdzenia.
  • Zapewne wypadałoby wskazać Pańską byłą żonę jako uczestniczkę postępowania (z uwagi na niedogodny teraz sposób uiszczania alimentów) oraz zawnioskować do sądu o zobowiązanie jej do zwrotu (do akt sądowych) wszystkich wcześniej otrzymanych przez nią odpisów wcześniejszego wyroku w sprawie alimentacji; wyroki zasądzające alimenty mają (na mocy K.p.c.) rygor natychmiastowej wykonalności, z czym może się wiązać ryzyko (w przypadku ewentualnego powołania się na nie, np. przed komornikiem).
  • Pańska córka może rozliczać się ze swą matką z tytułu płaconych „po staremu” alimentów; to zagadnienie jest Panu formalnie obce i nie powinno wpływać na zmianę faktycznego sposobu płacenia alimentów przed dokonaniem formalnej zmiany w tym zakresie.

Zaprezentowałem rozwiązania dla Pana możliwie dogodne. Przestrzegam przed zmienianiem faktycznego sposobu płacenia alimentów bez uprzedniego sformalizowania zmiany.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego na dorosłe dziecko


Jestem na emeryturze. Moja córka ma 24 lata, ukończyła szkołę zawodową w zawodzie fryzjera, potem podjęła dwuletnią szkołę dokształcającą i miała pisać maturę. W tym roku odbyła się w sądzie sprawa o podwyższenie alimentów, córka podała, że zda maturę i zamierza dalej podjąć naukę w wyższej szkole. Córka matury nie zdała i nie podjęła nauki na studiach. W związku z powyższym chcę wystąpić do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Na jakie przepisy prawne mogę się powołać, aby uchylić alimenty?

Pozew o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny


Zamierzam pozwać męża o alimenty na dziecko i na mnie, ponieważ mąż przestał łożyć na utrzymanie domu. Mam w związku z tym pytania: czy pozwać męża o alimenty osobno na mnie i osobno na dziecko? Na konto bankowe męża już wszedł komornik (emerytura 3000 zł netto), z którego ściąga 300 zł alimentów na byłą żonę i jakieś zaległości kredytowe. Czy w związku z tym mam szansę wyegzekwować coś jeszcze od niego, gdy będę miała już zasądzone alimenty?

Termin złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku o alimenty


Moje pytanie dotyczy terminu na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Mianowicie sąd rejonowy ogłosił wyrok, oddalając w całości mój wniosek w sprawie odstąpienia od ugody sądowej, w której to zobowiązałem się do płacenia alimentów na małoletnie dzieci. Sytuacja się zmieniła, dlatego złożony był ten wniosek. Zrozumiałem na ogłoszeniu wyroku, że w ciągu 7 dni zostanie mi przesłany wyrok, a później będę miał 14 dni na wniesienie o uzasadnienia. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem wyroku, okazało się, że źle zrozumiałem i przepadł mi termin. Nie zgadzam się z tym wyrokiem. Co można zrobić w tej sytuacji, dzisiaj mija 14-sty dzień do wyroku?

Dalsze kroki w sprawie płacenia na dziecko


Pod koniec 2009 r. wyjechałem za granicę i przestałem płacić alimenty na dziecko. Obecnie chciałbym je płacić na nowo, bo wiem, że przed długami nie ucieknę, ale nie wiem, jakie podjąć dalsze kroki. Proszę o rady.

Alimentowanie byłej żony


Siedem lat temu rozwiodłem się z pierwszą żoną, wywalczyła w sądzie orzeczenie mojej winy. Płacę jej zasądzone alimenty. Mam jednak od dwóch lat drugą żonę i dwoje dzieci – bliźnięta. Obecnie nasza sytuacja finansowa jest dość trudna, zarabiam tylko ja, opłaty itp. pochłaniają większość wypłaty. Tymczasem była żona ma spadek i rentę i naprawdę lepszą sytuację niż my. Czy muszę wciąż ją alimentować? Jak uchylić ten obowiązek?

Prawa matki i dziecka


Mam 20-miesięczne dziecko z pewnym mężczyzną, z którym połączył mnie tylko przelotny romans. Ten mężczyzna nie uznał dziecka, nie łoży na jego utrzymanie i udaje, że mnie nie zna. Co mam robić? Jakie prawa ma matka i dziecko? Kto wnosi o badania DNA, żeby ustalić ojcostwo? Czy mogę walczyć o alimenty – jak i o jak wysokie?

Środki finansowe od byłego męża


Jestem 7 lat po rozwodzie za obopólną zgodą. Obecnie mam problemy. Czy mogę się starać o środki finansowe (alimenty) od byłego męża?

Wysokość alimentów a dochody ojca


Zarabiam ok. 4 tys. zł; żyję w związku partnerskim. Partnerka, mimo że oddaję jej niemal całą wypłatę, ciągle upiera się przy spisaniu mojego dobrowolnego zobowiązania się do płacenia na dziecko 1000 zł. Proszę o odpowiedź, ile prawnie należy się na dziecko? Mama dziecka nie pracuje od zawsze.
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »