xStrona główna > Dzieci > Partnerka nie chce pozwalać na spotkania z dzieckiem - ustalenie sądowne widzeń

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Partnerka nie chce pozwalać na spotkania z dzieckiem - ustalenie sądowne widzeń

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2018-09-10

Mam malutkie dziecko, z kobietą, która nie jest moją żoną. Kiedy dowiedziałem się o ciąży, wyjechałem za granicę, mówiąc, że nie chcę być z nią w związku. Ona urodziła dziecko i wysłała mi zdjęcie, wtedy od razu do nich przyjechałem i co tydzień starałem się dziecko odwiedzać, kupować prezenty. Niedawno była partnerka związała się z innym mężczyznę i nie chce mi pozwalać spotykać się z dzieckiem. Chciałbym ustalić sądownie widzenia w każdy weekend miesiąca, w tym co drugi u mnie w domu, połowę wakacji oraz połowę świąt. Czy są na to szanse, mimo że nigdy nie mieszkaliśmy razem?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.) wyraźnie stanowi, że niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (art. 113 K.r.o.).

Nie oznacza to jednak, iż kontakty te będą regulowane zgodnie z wolą tylko jednego rodzica. Ustalając kontakty i ich zakres, sąd, mimo że nie wynika to wprost z przepisów, bada wszystkie okoliczności sprawy. Nigdy nie zdarzyło się w żadnym opublikowanym wyroku, by jeden z rodziców otrzymał kontakty z dzieckiem w każdy weekend miesiąca. Zasadą jest, że weekendy dzieli się zawsze zgodnie między rodzicami. Ten z rodziców, który nie zamieszkuje wraz z dzieckiem, może starać się dodatkowo o widzenia w święta, wakacje, ferie, urodziny dziecka, w tygodniu, a nawet o kontakty telefoniczne w określonych godzinach. O tym, w jakiej formie mogą odbywać się kontakty i z jaką częstotliwością, decyduje także sąd po wysłuchaniu obojga rodziców, rozważeniu ich sytuacji materialnej, rodzinnej i mieszkaniowej, a także opinii dziecka, gdy może ono już werbalnie się wypowiedzieć. W przypadku dzieci sąd opiera się wielokrotnie na opinii wydawanej przez specjalistów, którzy oceniają, jak rodzice są przygotowani do kontaktów, jaki wpływ będzie to mieć na dziecko, jak ono się na to zapatruje, czego chce i jaki to będzie mieć wpływ na jego psychikę.

Bardzo istotne jest także to, w jakim wieku jest dziecko. Jeżeli jest to maluszek, a do tego jeszcze karmiony piersią, to nie ma żadnych szans, by dostał Pan dziecko na cały weekend. Jeżeli widuje Pan dziecko rzadko, to raczej także nie dostanie Pan zgody na nocowanie dziecka poza jego domem. Często jest tak, iż przez pierwsze miesiące spotkania odbywają się w miejscu zamieszkania dziecka, w obecności mamy, potem z możliwością samodzielnego wyjścia na spacer i opieki w domu, a następnie rozszerza się spotkania o dłuższe kilkugodzinne wyjścia w miejsca publiczne. Następny etap to np. cały dzień w domu taty, z powrotem na noc i ostatecznie z pobytem np. na cały weekend.

Tak więc różne okoliczności musi Pan brać pod uwagę, tak samo sąd. Zatem na tym etapie trudno wyrokować, jak obszernych kontaktów może się Pan spodziewać, bowiem nie znane mi są dokładne okoliczności. Z pewnością można tylko wykluczyć kontakty w każdy cały weekend.

W opisywanej sytuacji najważniejsze jest ustalenie więzi z dzieckiem. Najłatwiej jest ją wykazać badaniami psychologicznymi oraz świadkami. Dodatkowo warto przedłożyć zaświadczenie o zarobkach i dokument poświadczający warunki mieszkaniowe – umowa najmu lub akt własności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Wyjazd z dzieckiem poza granice kraju bez zgody męża

Chcę wyjechać z dzieckiem poza granice kraju (do USA). Dziecko ma skończone 15 lat. Czy mogę wyjechać z kraju bez zgody męża?

Wystąpienie ojca biologicznego o ustalenie ojcostwa

Jestem biologicznym ojcem dziecka urodzonego w trakcie trwania małżeństwa mojej byłej partnerki. Ani ona, ani jej mąż (nie będący ojcem biologicznym)...

Spłata dzieci ze spadku, w jakim terminie?

Sprzedałem mieszkanie moje i mojej zmarłej żony. Dzieci (dwoje) odziedziczyły po 1/6. w jakim terminie muszę przekazać pieniądze dzieciom? Jestem...

Czy mogę wyprowadzić się z dziećmi bez zgody męża?

Jestem po ślubie 7 lat. Mamy dwoje dzieci (6 i 5 lat). Chce odejść od męża i wyprowadzić się z nimi na drugi koniec Polski. Powstrzymuje mnie...


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »