Kategoria: Rozwód

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 2014-12-17

Za tydzień mam pierwszą rozprawę rozwodową. Pozew złożyłam ja, wnoszę w nim o rozwód bez orzekania o winie. Mamy dwoje dzieci (17 i 13 lat). Chciałabym wiedzieć, jakie pytania padną ze strony sądu i najważniejsze – mój mąż twierdzi (teraz po złożeniu pozwu), że mnie kocha i będzie walczył o nasz związek. Ja żadnej szansy na to nie widzę i się nie wycofam. Nikt z nas nie ma innego partnera. Chciałabym wiedzieć, czy jest szansa, że sąd orzeknie nasz rozwód na pierwszej rozprawie.

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Na wstępie wyjaśnić należy, iż jak stanowi przepis art. 56 § 1 i § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn. Dz. U. z roku 2012, poz. 788 – K.r.o.), jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jego dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie, w takim wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy (art. 57 § 2 K.r.o.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli Pani mąż zgodzi się na rozwód bez orzekania o winie, a także na sprawowanie pieczy przez Panią nad wspólnymi małoletnimi dziećmi (17 i 13 lat), to macie Państwo szansę na orzeczenie rozwodu na pierwszym terminie rozprawy. Jednak nie jest ona znaczna z uwagi właśnie na posiadanie małoletnich dzieci. Postępowanie dowodowe w sprawie rozwodowej ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, jak również okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa – także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną (art. 441 Kodeksu postępowania cywilnego). Strona pozwana może bowiem uznać żądanie pozwu, co znacznie przyspiesza postępowanie. Jednak ponieważ macie Państwo dwoje małoletnich dzieci, to obowiązkiem sądu jest wnikliwej badać zupełność i trwałość rozkładu pożycia, sąd nie może ograniczyć się jedynie do przesłuchania stron, nawet jeśli pozwany w całości uznaje powództwo (art. 442 K.p.c.).

Jak wskazano wyżej, przesłanką orzeczenia rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia. Rozpad pożycia musi nastąpić w każdej ze sfer: gospodarczej, fizycznej i duchowej. Sąd będzie pytać o to, jak układało się małżeństwo od początku, kiedy pojawiły się pierwsze problemy w związku, jakie jest ich źródło, kiedy dokładnie z podaniem przynajmniej roku ustała każda z więzi, czy strony widzą możliwość utrzymania małżeństwa, czy pozostają w kolejnych nieformalnych związkach, gdzie zamieszkują (czy pod jednym dachem, czy osobno, od kiedy), jak układają się relacje małżonków z dziećmi, jakie są powody wystąpienia z pozwem rozwodowym.

Jeśli Pani mąż oświadczy, podczas informacyjnych wyjaśnień, że nie zgadza się na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, że nadal Panią kocha, i będzie chciał dowieść, iż jest to prawdą, zapewne powoła świadków, co wydłuży postępowanie. Aby rozwód był możliwy, w toku postępowania dowodowego udowodnione musi zostać, iż rozpad pożycia jest nie tylko zupełny, ale i trwały. Trwałość rozpadu pożycia oznacza, że żadna z więzi (duchowa, fizyczna, gospodarcza) charakteryzujących prawidłowo funkcjonujące małżeństwo, nie będzie mogła się odnowić. Mąż, jako strona pozwana, może nie uznawać żądania pozwu, ale ma także prawo żądać rozwodu z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie (art. 439 § 1 K.p.c.). Jeśli na podstawie ujawnionych okoliczności, dotyczących pożycia stron, sąd dojdzie do przekonania, że istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, może skierować strony do mediacji (art. 436 § 1 K.p.c.). Mediatora wybierają strony we własnym zakresie, a jeśli tego nie uczynią, sąd wskaże stałego mediatora, wpisanego na listę (art. 436 § 3 K.p.c.), nie jest to jednak obowiązkowe.

W toku procesu cywilnego na stronach ciąży obowiązek udowodnienia faktów, z których wywodzą skutki prawne (art. 6 Kodeksu cywilnego). Jeśli mąż będzie kwestionować powołane przez Panią podstawy orzeczenia rozwodu, wskazane w pozwie, to będzie Pani obowiązana powołać co najmniej jednego, a optymalnie kilku świadków (kogoś z rodziny, wspólnych znajomych, przyjaciół), którzy potwierdzą Pani wersję wydarzeń. Wniosek dowodowy o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka można złożyć albo w piśmie procesowym (pomiędzy rozprawami) albo ustnie do protokołu rozprawy. Należy dokładnie oznaczyć osobę świadka, tj., imię, nazwisko oraz adres aktualnego zamieszania (nie zameldowania), aby jego skuteczne wezwanie do sądu było możliwe. Trzeba również określić, na jakie okoliczności świadek jest zgłaszany, czyli jakie fakty z Państwa życia małżeńskiego ma on potwierdzić w swoich zeznaniach. Zwracam uwagę, że Państwa dziecko, jeśli już ukończyło lat siedemnaście, także może być przesłuchane w charakterze świadka (art. 430 K.p.c.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Całkowity rozpad pożycia z wyłącznej winy małżonka


Jestem w trakcie pisania pozwu rozwodowego z całkowitej winy męża. Nie wiem, jak przygotować się do rozprawy, a nie stać mnie na adwokata. Proszę o wskazówki. Chcę, aby rozwód był z jego winy, bo mąż mnie i naszych synów (20 i 25 lat) od lat wyzywał, poniżał, straszył, nieraz rzucał się do bicia. Nawet dwa razy musieliśmy wzywać policję. Wtedy tak się wściekł, że zdemolował kuchnię. Wiem na pewno, że mąż będzie kłamał, tak jak kłamie, że mnie kocha. Powiedział, że nie da mi rozwodu. Czytałam, że muszę udowodnić „całkowity rozpad pożycia”, jak to zrobić?

Brak zgody na rozwód


Mąż wyprowadził się przed kilkoma miesiącami i prawdopodobnie mieszka z inną kobietą. Właśnie otrzymałam pozew rozwodowy. Nie zgadzam się, że nasze małżeństwo nie ma już szans i nie chcę, aby sąd dał nam rozwód. Co muszę udowodnić, żeby do rozwodu nie doszło? Dołączam kopię pozwu. Powinnam dodać, że mamy jedno dziecko, w tej chwili ma 18 lat.

Jak przeprowadzić rozwód gdy mąż pije i mamy małe dziecko?


Mąż pije coraz częściej i coraz więcej. Robi awantury, jeździ pijany samochodem. Mamy malutkie dziecko, chciałabym się przeprowadzić do rodziców i wnieść pozew rozwodowy. Czy mogę zabrać dziecko? Jeśli opuszczę męża, będę musiała zrezygnować z pracę, bo będzie za daleko, nie będę miała środków utrzymania. Od kiedy mąż będzie musiał mi płacić alimenty? Czy jest szansa na zwolnienie z kosztów sądowych w czasie sprawy o rozwód? Jak długo to potrwa?

Dowody w sprawie rozwodowej - nagrania, wydruki


Czy w sprawie rozwodowej może zostać wykorzystane jako dowód nagranie z mieszkania małżonków, z którego wynika zdrada jednego z małżonków (nagranie bez wiedzy i zgody jednego z małżonków i osoby trzeciej) oraz wydruk z rozmów przeprowadzonych przez jednego z małżonków i osobę trzecią na portalu społecznościowym (uzyskany bez wiedzy i zgody jednego z małżonków i osoby trzeciej)? Czy za wykorzystanie, przedstawienie, ujawnienie takich dowodów grożą kary?

Jak starać się o rozwód, gdy żona go nie chce?


Jak starać się o rozwód, gdy żona go nie chce?Od roku mam inną partnerkę i chcę z nią prowadzić dalsze życie. Z żoną mam troje dzieci. Co robić? Jak długo może potrwać taka sprawa?

Rozwód z winy małżonka


Czy w pozwie rozwodowym trzeba od razu zaznaczyć, czy rozwód będzie z orzekaniem o winie, czy w przebiegu sprawy sąd sam zadecyduje, czy występuje wina małżonka?

Zdrada za granicą


Rok temu moja żona wyjechała do pracy do Danii. Nasz kontakt prawie się zerwał, choć codziennie próbuję do niej dzwonić. Jeśli odbiera, twierdzi, że jest z nowym partnerem albo wręcz że uprawia z nim seks. Nie widzę szans na kontynuowanie małżeństwa. Czy zdrada za granicą jest dla sądu powodem do rozwodu?
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »