Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odziedziczane mieszkanie podczas małżeństwa a podział majątku

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-05-07

W czasie trwania mojego małżeństwa zmarł mój ojciec, który był członkiem spółdzielni mieszkaniowej i posiadał mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Po przeprowadzeniu sprawy spadkowej ja oraz dwie moje siostry w spadku odziedziczyliśmy po 1/3 części wkładu mieszkaniowego tego mieszkania. Następnie, żeby wykupić to mieszkanie na własność, siostry zrzekły się na moją korzyść członkostwa w spółdzielni. Mieszkanie to wykupiłem na własność książeczką oszczędnościowo-mieszkaniową, na której kapitał był zebrany na kilka lat przed zawarciem małżeństwa z moją żoną. W tej chwili jestem po rozwodzie i mam sprawę w sądzie o podział majątku. Nie mieliśmy rozdzielności majątkowej z żoną – czy w takiej sytuacji podział tego mieszkania następuje w równych częściach?

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Zgodnie z art. 33 „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
  3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
  5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
  7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
  8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
  9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
  10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Pisze Pan też, ze następnie mieszkanie zostało wykupione. Zatem dla kwestii podziału majątku wspólnego istotny jest charakter tego składnika majątkowego po wykupie na własność. Tutaj, zgodnie z zaznaczonym przeze mnie punktem 10 cytowanego art. 33, należy przyjąć, że nabył je Pan do majątku osobistego. Domyślam się jednak, że akt notarialny opiewa na Pana i żonę.

Sąd Najwyższy wypowiadał się w tej kwestii. W uchwale z dnia 22 kwietnia 2015 r. (sygn. akt III CZP 13/15) wyjaśnił: „prawo odrębnej własności lokalu nabyte na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1180) przez pozostającego w małżeńskiej wspólności ustawowej członka spółdzielni, któremu przysługiwało stanowiące jego majątek osobisty spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, należy do majątku osobistego tego członka (art. 33 pkt 10 KRO)”.

Zatem w mojej ocenie nie ma wątpliwości, że mieszkanie nie powinno podlegać podziałowi, gdyż jest Pana majątkiem odrębnym. Co więcej, zakupił je Pan z własnych środków, gromadzonych przed zawarciem małżeństwa. To powoduje, ze spokojnie można zastosować tu art. 33 pkt. 10.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Rozliczenie nakładów na wspólne życie przy podziale majątku

Planuję rozwód z mężem. Jednak nasz majątek to jego własność. Mąż jest właścicielem domu wraz z bratem. W 1989 r. spłaciliśmy ten dom...

Czyją własnością jest dom budowany wspólnie na działce żony?

Będąc już mężatką, otrzymałam od rodziców działkę, obecnie razem z mężem budujemy na niej dom. Czy to prawda, że dom jest własnością osoby, do...

Mąż wrócił po 20 latach i żąda połowy mieszkania, co robić?

Posiadam duże mieszkanie własnościowe od 1996 r., opłacam sama czynsz, ponieważ mój mąż przed 20 laty dobrowolnie się wyprowadził i pozostawił mnie...

Prawo najmu lokalu mieszkalnego po rozwodzie

Mam problem z byłą żoną, z którą nadal mieszkam w jednym mieszkaniu. Jestem osobą niepełnosprawną, a ona ma stwierdzone zaburzenia...

Prawo do domu matki, która przed laty opuściła męża i dzieci

Moi rodzice są od 5 lat po rozwodzie (mama odeszła od nas już wcześniej, około 10 lat temu). Nie został przeprowadzony podział majątku. Dom, w którym...

Zrzeczenia się udziału w samochodzie i wykreślenia żony jako współwłaścicielki

Jestem 3 lata po rozwodzie. W trakcie trwania małżeństwa, w 2008 r., sprzedałem swój tzw. kawalerski samochód osobowy za kwotę 18 500 zł...

Sprawa o podział majątku, utrudnianie zebrania dowodów

Jestem po rozwodzie, za miesiąc odbędzie się rozprawa o podział wspólnego majątku (dom i samochód). Jednak była żona nie wpuszcza mnie do domu...

Darowizna przed podziałem majątku

Jestem po rozwodzie i przed sądowym podziałem majątku, posiadam aktualną wycenę domu przez biegłego sądowego. Czy mogę darować 1/2 domu córce aktem...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »