Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niewydanie dziecka ojcu po długiej przerwie bez widzeń

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-06-29

Niedawno miałam sprawę o kontakt z dzieckiem, która wyszła ze strony ojca dziecka. W sądzie umówiliśmy się na końcu, że jeżeli nie widział dziecka półtorej roku, to kontakt przez najbliższe 3 miesiące będzie odbywał się pod moją opieką. Wczoraj stwierdził, że odebrał odpis wyroku i nie było to na nim uwzględnione, więc zabiera dziecko do siebie. Straszy mnie policją, choć sam nie płaci alimentów (komornik). Co mi grozi, jeśli nie wydam mu córki? Ona go w ogóle nie pamięta, przeżyje traumę, jak ojciec ją wywiezie na cały dzień w obce miejsce. Moim zdaniem on to robi na złość mi. Co robić?

W pierwszej kolejności zasadne będzie ustalenie, czy w sprawie o kontakt sąd wydał postanowienie, w którym ustalił terminy i formę realizowania prawa do kontaktów, czy też doszło do ugody. Jeżeli doszło do ugody, to w mojej ocenie powinna Pani wystąpić do sądu o zmianę wyroku w zakresie prawa do kontaktów ze wskazaniem, iż została Pani wprowadzona w błąd, bowiem w toku postępowania uwzględniano Pani postulaty w zakresie pierwszych 3 miesięcy, a w chwili obecnej ojciec dziecka odmawia Pani takiego prawa. Argumentacja, która Pani towarzyszy, by uczestniczyć w spotkaniach przez pierwsze 3 miesiące, jest w mojej ocenie adekwatna, albowiem ma na celu dobro dziecka. Dziecka po 1,5 rocznej przerwie w kontaktach z ojcem winno czuć się bezpiecznie, a takie bezpieczeństwo zapewni Pani obecność.

Z uwagi na powyższe, na Pani miejscu zaryzykowałbym i nie wydawała dziecka, narażając się na sprawę o utrudnianie kontaktów poprzez zagrożenie grzywną (zagrożenie grzywną, a nie zapłata grzywny), występując jednocześnie do sądu o zmianę wyroku i wydanie w tym zakresie postanowienia o zabezpieczeniu poprzez uregulowanie kontaktów ojca dziecka z Panią w Pani obecności. Dowodem w sprawie winien być protokół (mam nadzieję, że elektroniczny), z którego będzie wynikać, na jakich warunkach dochodziliście Państwo do ugody.

Jeżeli chodzi o ograniczenie władzy rodzicielskiej, to nie ma ona nic wspólnego z prawem do kontaktów. Zgodnie z art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Czym innym jest zatem ograniczenie władzy rodzicielskiej, a czym innym prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem. Celem uzupełnienia opinii w dalszej kolejności proszę o wskazanie, czy mieszkacie Państwo w jednej miejscowości pod kątem ewentualnego sposobu na ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Jak objąć wnuki opieką prawną?

Wspólnie z żoną opiekujemy się wnukami. Ich rodzice mieszkają i pracują za granicą. Byliśmy parę miesięcy rodziną zastępczą, ale wycofaliśmy...

Ustalenie naprzemiennej opieki nad dzieckiem

Jestem ojcem 5-letniego dziecka, mam pełną władzę rodzicielską, lecz miejsce zamieszkania dziecka ustalono przy matce. Jakie mam szanse na naprzemienną...

Ustanowienie planu wychowawczego

Jestem w trakcie rozwodu (ja złożyłam pozew). Została podjęta mediacja i został ustalony plan wychowawczy. Następnie odbyła się rozprawa, na...

Wyjazd za granicę i pozostawienie dzieci bez opieki

Matka mojego pasierbów chce pozostawić dwoje swoich dzieci bez opieki i wyjechać za granicę. Do tej pory obydwaj synowie mojego męża pozostawali pod jej...

Czy od razu po wyroku będę mogła zabrać syna do siebie?

Za trzy tygodnie odbędzie się kolejna rozprawa o zmianę praw do opieki nad dziećmi. Zgodnie z opinią z RODK-a młodszy syn ma być ze mną,...

Czy mogę zakazać wyjazdów dziecka za granicę?

Czy będąc po rozwodzie, mogę zakazać byłej żonie wyjazdów 7-letniego dziecka za granicę? Obawiam się o dziecko, bo matka zabiera je...

Wyjazd z dzieckiem poza granice kraju bez zgody męża

Chcę wyjechać z dzieckiem poza granice kraju (do USA). Dziecko ma skończone 15 lat. Czy mogę wyjechać z kraju bez zgody męża?

Spłata dzieci ze spadku, w jakim terminie?

Sprzedałem mieszkanie moje i mojej zmarłej żony. Dzieci (dwoje) odziedziczyły po 1/6. w jakim terminie muszę przekazać pieniądze dzieciom? Jestem...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »