Kategoria: Alimenty

Nieprzerwana egzekucja alimentów z wniosku matki

Marek Gola • Opublikowane: 2016-12-30

Czy komornik ma prawo pobierać alimenty na dziecko, które ukończyło 18 lat, bez wniosku o egzekucję z jego strony? Do tej pory pobierał z wniosku o egzekucję matki dziecka. Jak przerwać egzekucję z wniosku matki dziecka, jeżeli ukończyło ono 18 lat?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Wskazać należy na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów  zasada prawna z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt III CZP 14/77, w którego tezie wskazano, iż „jeżeli w wyroku została wymieniona osoba uprawniona do odbioru alimentów zasądzonych na rzecz małoletniego, wypłata świadczeń alimentacyjnych następuje do rąk tej osoby. Zmianę osoby uprawnionej do odbioru alimentów w imieniu małoletniego ustala się na podstawie odpowiedniego orzeczenia sądu opiekuńczego. W razie wątpliwości co do reprezentacji małoletniego organ egzekucyjny lub organ zobowiązany do wypłaty świadczeń zwraca się o wyjaśnienie do sądu opiekuńczego”.

Jednocześnie w dalszej części uzasadnienia Sądu Najwyższy udziela odpowiedzi na Pana pytanie. Wskazuje się bowiem, iż „w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletniości z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego”.

W dalszym ciągu syn jest uprawniony do alimentów. Ukończenie 18. roku życia powoduje jedynie, że to on jest osobą uprawnioną do podejmowania, przyjmowania alimentów. Wszystkie dotychczasowe regulacje pozostają bez zmian. Wyrok nie traci zatem mocy. Nie trzeba zakładać nowego postępowania. Ukończenie przez syna 18. roku życia bez wyroku nie skutkuje z mocy prawa pozbawieniem tegoż alimentów. Konieczne jest uzyskanie orzeczenia uchylającego obowiązek alimentacyjny.

W chwili obecnej zasadne jest wskazanie, iż dla dziecka postępowanie egzekucyjne toczy się nadal. Dziecko może natomiast w każdym czasie żądać zakończenia postępowania egzekucyjnego i wycofać wniosek o egzekucję. Jeżeli nie chciałoby tego zrobić, wówczas zasadne jest wskazanie na przepis art. 883 § 2 K.p.c., który stanowi jedyną szansę, za wyjątkiem działań samego wierzyciela, która pozwoli na zakończenie postępowania egzekucyjnego. Inne możliwości wymagają dojścia do porozumienia pomiędzy Panem a wierzycielem.

Wskazać należy nadto na treść art. 883 K.p.c., zgodnie z którym:

„Art. 883. § 1. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.

§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję”.

W sytuacji powstania zadłużenia i skierowania egzekucji z Pana wynagrodzenie umorzenie egzekucji przez komornika nastąpi w wówczas gdy uiści Pan wszystkie świadczenia wymagalne, jak i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń okresowych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania jej. Powyższe rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla dłużnika, albowiem powoduje „zamrożenie” środków pieniężnych w wysokości sześciokrotnej wysokości świadczenia alimentacyjnego na wypadek spóźnienia z zapłata takiego świadczenia.

„Przewidziana w art. 883 § 2 możliwość żądania przez dłużnika umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości daję szanse dobrowolnego wykonania obowiązku wynikającego z tytułu wykonawczego i uniknięcia wyższych kosztów postępowania egzekucyjnego. Skorzystanie z takiej możliwości obwarowane jest dwoma obowiązkami, które musi spełnić dłużnik, a mianowicie: 1) uiścić wszystkie świadczenia wymagalne, 2) złożyć na rachunek depozytowy sądu sumę odpowiadającą wysokości świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy wraz z upoważnieniem dla komornika do dysponowania nimi. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, komornik po wysłuchaniu w trybie art. 827 wierzyciela i dłużnika, który powinien przedstawić pokwitowanie sądu o przyjęciu wymaganej sumy pieniężnej na rachunek depozytowy sądu, umorzy egzekucję co do świadczeń wymaganych w przyszłości” (H. Pietrzkowski, T. Ereciński, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2007).

Reasumując, wpłata 6-krotności wysokości egzekwowanych alimentów daje Panu możliwość zakończenia postępowania egzekucyjnego. Innej możliwości niż ta nie ma, za wyjątkiem uchylenia obowiązku alimentacyjnego względem zobowiązanego. Zachodzi jednak pytanie, czy takie uchylenie jest możliwe w opisywanym przez Pana stanie faktycznym. Z uwagi na niewielki opis stanu nie sposób odnieść się do takiego stwierdzenia, zakreślając choćby procentowo szanse na wygraną.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »