Kategoria: Rozwód

Nieprawdziwe informacje w pozwie rozwodowym

Marek Gola • Opublikowane: 2016-12-15

Żona wniosła do sądu pozew rozwodowy bez orzekania o winie. W dalszej części pozwu podaje jednak nieprawdziwe informacje o mojej osobie i rzekomych czynach. Co mam robić w takiej sytuacji? Czy mam odpowiedzieć na pozew? Czy sąd będzie szukał jednak mojej winy?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, że sąd nie jest związany treścią uzasadnienia, lecz treścią żądania. Innymi słowy jeżeli w żądaniu pozwu małżonka wnosi o rozwód bez orzekania o winie, to sąd przy Pana identycznym żądaniu będzie związany takim wnioskiem. Sąd co do zasady winien ustalić w toku postępowania o rozwód który z małżonków jest winny rozkładu pożycia. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy małżonkowie wspólnie żądają orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Z uwagi na powyższe w odpowiedzi na pozew może Pan zachować się identycznie jak małżonka, tj. przychylić się do żądania żony w zakresie orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, a w uzasadnieniu wskazać, iż nie zgadza się z twierdzeniami zawartymi w pozwie, a odnoszącymi się do Pana osoby. W uzasadnieniu może Pan także podnieść, wady, które ma Pana żona.

Proszę pamiętać, że w toku sprawy rozwodowej sąd musi ustalić, czy pomiędzy Państwem doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Treść uzasadnienia pozwu i odpowiedzi na pozew winna zatem zmierzać do wykazania rozkładu.

Powyższe rozważania znajdują swoje uzasadnienie w treści art. 57 K.r.io., zgodnie z którym „orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy”.

Reasumując, żądaniem stron o nieorzekaniu o winie sąd jest związany.

Zasadne jest zatem w chwili obecnej przygotowanie i złożenie w terminie zakreślonym przez Sąd odpowiedzi na pozew. Co do zasady sąd w zawiadomieniu o terminie rozprawy wskazuje w jakim terminie pozwany winien wnieść odpowiedź na pozew. Jeżeli nie został zakreślony termin, wówczas odpowiedź na pozew może być wniesiona najpóźniej w czasie pierwszej rozprawy. Późniejsze pismo zostanie zwrócone, jako złożone po terminie.

Odnosząc się do kwestii podziału majątku zwrócić należy uwagę na treść art. 43 K.r.io., zgodnie z którym oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Jeżeli dojdziecie Państwo do porozumienia w przedmiocie podziału majątku w czasie trwania sprawy rozwodowej, winniście spisać porozumienie i dołączyć je do akt sprawy, być może wówczas sąd na mocy art. 58 § 3 K.r.io. podzieli również Państwa majątek. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Proszę jednak zwrócić uwagę, że w toku sprawy rozwodowej sąd może, a nie musi dokonać podziału majątku.

Jeżeli podział majątku w czasie sprawy o rozwód nie zostanie przeprowadzony, wówczas konieczne będzie złożenie odrębnego wniosku o podział majątku do sądu rejonowego miejsca Państwa zamieszkania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »