Indywidualne porady prawne
• Autor: Eliza Rumowska
Czy mogę się odwołać od wyroku sądowego o podwyższenie alimentów bez mojej wiedzy? Nie zostałem o tym poinformowany, a jestem zobowiązany do alimentacji mojego dziecka. Przebywam za granicą, ale mam niskie zarobki. Co powinienem teraz zrobić?
W Pana sprawie kluczowe znaczenie będzie miała następująca okoliczność – adres doręczenia. Jeżeli matka dziecka wskazała Pana adres (np. u Pana rodziców), to sąd pod ten adres doręczał wszelka korespondencję. W takiej sytuacji osoby odbierające korespondencję powinny odmówić jej przyjęcia z wyjaśnieniem do doręczyciela, że pod wskazanym adresem adresat nie mieszka. Tu nadmienię, że jeżeli jest Pan nawet tam zameldowany – to wcale nie musi oznaczać, że Pan tam mieszka. Jeżeli więc tak były doręczane pisma sądowe, a ktoś w domu rodziców je odbierał i Panu nie przekazywał – to takim „odbiorem” wywoływał skutek doręczenia Panu pisma. Jeżeli jednak moje przypuszczenia są błędne – to znaczy, że korespondencja do Pana nie dotarła.
Co w obu przypadkach jest wskazane do wykonania – złożenie wniosku o sądu o przywrócenie terminu na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku alimentacyjnego oraz wniosku o wstrzymanie jego wykonalności. Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy dokonać czynności uchybionej – tu złożyć także wniosek o uzasadnienie wyroku, jak również o wstrzymanie wykonalności wyroku. Do komornika natomiast należy przesłać kopie wniosków nadanych do sądu wraz z prośbą o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu wydania postanowień sądowych w przedmiocie składanych wniosków. Ważne jest to, aby we wniosku o przywrócenie terminu pisał Pan, że się o sprawie dowiedział nie dalej niż przed 7 dniami.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika