Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozdzielnością majątkową
lub intercyzą? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Majątki osobiste a kupno wspólnego mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-06-22

W sierpniu zawarliśmy związek małżeński. Przed ślubem posiadaliśmy majątki osobiste – mąż 40 tys. zł, a żona 30 tys. zł. W grudniu mąż przelał kwotę 60 tys. zł na konto żony (posiadamy osobne konta), aby trzymać pieniądze na jednym koncie oszczędnościowym. Obecnie chcemy kupić mieszkanie za 180 tys. zł za środki z majątku wspólnego, przy czym 130 tys. zł pochodzi z naszych oszczędności, a 50 tys. zł żona otrzymała jako darowiznę od rodziców, którą włączy do majątku wspólnego na podstawie umowy darowizny na męża. Co zrobić, aby cała kwota na mieszkanie była majątkiem wspólnym, korzystając ze zwolnienia podatkowego, i wszystko przebiegło zgodnie z obowiązującym prawem? Czy konieczne są 2 umowy darowizny z majątków osobistych (pochodzących sprzed ślubu): od żony dla męża i od męża dla żony? Problem w tym, że na grudniowy przelew na 60 tys. składał się i majątek osobisty, i wspólny, którego nie trzeba zgłaszać w US, a w tytule przelewu nie było słowa „darowizna”.

Nie ma możliwości, by w drodze darowizny włączyć wskazaną kwotę, która, jak mniemam, znajduje się w Pani majątku odrębnym, do majątku wspólnego na podstawie umowy darowizny, gdzie mąż ma być obdarowanym. Może Pani obdarować męża, ale wtedy wejdzie ta darowizna do jego majątku odrębnego, nie może wejść do majątku wspólnego w drodze darowizny, bo sama siebie Pani obdarować nie może.

 

W praktyce podatnicy stosują dwa rozwiązania – nabywają nieruchomość razem z małżonkiem w części we współwłasności małżeńskiej, a w części (finansowanej z majątków odrębnych) do majątku odrębnego, lub zawierają umowę majątkową małżeńską rozszerzającą wspólność ustawową, tak by całość środków znalazła się w majątku wspólnym i nabywają nieruchomość do majątku wspólnego.

 

To drugie rozwiązanie opiera się na art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa)”. Niemniej jednak nie można, zgodnie z art. 49 § 1, przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na:

 

  1. przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny;
  2. prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  3. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  4. wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;

 

W doktrynie są podzielone zdania, czy zgodnie z powyższym można rozszerzyć wspólność na środki nabyte w darowiźnie. Kodeks posługuje się ograniczeniem opartym na zwrocie „przypadną małżonkowi”, co według mnie dotyczy tylko ewentualnych przyszłych darowizn, a nie darowizn już dokonanych. Jak już wskazałem zdania jednak są podzielone. Adam Bartosiewicz wskazuje: „Co prawda przepis powyższy stanowi o przedmiotach, które przypadną małżonkowi, jednakże w literaturze przedmiotu wskazuje się, że"dopuszczalność przeniesienia do majątku wspólnego już poprzednio nabytego prawa także zależy od dodatkowych okoliczności (...) Ponieważ jednak przepis art. 49 § 1 pkt 1 k.r.o. wskazuje na przedmioty, które dopiero"przypadną" w przyszłości, to literalnie rzecz biorąc nie dotyczy on przedmiotów już odziedziczonych. Taka ściśle gramatyczna wykładnia nie wydaje się być jednak poprawna z punktu widzenia skutecznej ochrony swobody testowania. Włączenie do wspólności przedmiotów już odziedziczonych (lub zapisanych) poprzez intercyzę rozszerzającą wspólność mogłoby w istocie spowodować naruszenie wyraźniej woli spadkodawcy (...) Jeżeli zatem jego wyraźną wolą było, aby te przedmioty nabyte zostały tylko przez jedno z małżonków do majątku osobistego, to zasadniczą wątpliwość budzić musi dopuszczalność późniejszego postanowienia w intercyzie, że przedmioty te wejdą jednak do majątku wspólnego. W doktrynie wskazano, że w takiej sytuacji,"pomimo braku wyraźnego przepisu", należałoby uznać takie rozszerzenie wspólności za niedopuszczalne (M. Sychowicz (w:) K. Piasecki (red.), Kodeks, 2006, s. 277)” (T. Sokołowski, Komentarz do art. 49 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Warszawa 2010, wersja elektroniczna: LEX).

 

W kwestii podatku od spadków i darowizn podlega mu co do zasady nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

 

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

 

Rozszerzenie wspólności małżeńskiej nie jest więc zdarzeniem opodatkowanym podatkiem od spadków i darowizn.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Kredyt na mieszkanie po rozdzielności majątkowej

Obecnie jestem w trakcie rozwodu z żoną. Podpisaliśmy notarialnie rozdzielność majątkową. Kilka dni po podpisaniu rozdzielności obydwoje...

Budowa domu przed ślubem a zabezpieczenie majątku w przypadku rozwodu

Sprawa dotyczy syna, który bierze ślub. Aktualnie buduje dom. Syn inwestuje wszystkie pieniądze. Budowa jest aktualnie na etapie stanu surowego zamkniętego ze...

Rozdzielność majątkowa z mężem zaciągającym kredyty

Mam z mężem kredyt hipoteczny z powodu jego długów. Niestety mąż nadal mnie okłamuje i znowu zaciągnął kredyt. Nawet nie wiem na co. Czy...

Zajęcie wynagrodzenia żony za kredyt męża

Wczoraj żona otrzymała pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia z umowy o pracę ze względu na fakt, że nie spłacałem zaciągniętego...

Zabezpieczenie mamy przed długami ojca - rozdzielność majątkowa, separacja czy rozwód?

Mój ojciec jakieś dwa lata temu założył firmę usługową związaną z branżą budowlaną. Finał jest taki, że ma coraz większe długi i nie ma...

Sprzedaż mieszkania męża i zakup nowego a prawo żony do mieszkania

Sprzedajemy z mężem mieszkanie, które odziedziczył po swojej matce. Mieszkamy w nim wspólnie od 20 lat, ale tylko on jest właścicielem. Teraz...

Testamenty wzajemne małżonków, którzy mają dzieci z poprzednich związków

Miesiąc temu wstąpiłem w związek małżeński. Oboje mamy po 50 lat i każde ze nas ma dzieci z poprzednich małżeństwa. Planujemy kupić...

Rozdzielność majątkowa a zbycie prawa do mieszkania na rzecz żony

Przed dwoma laty podpisaliśmy z żoną rozdzielność majątkową. Oboje jesteśmy właścicielami nieruchomości (mieszkania). Chciałbym za 200...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »