Kategoria: Alimenty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kurator ojca dzieci

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-06-24

Mój brat ma dwoje dzieci, ale nie mieszka ze swoją rodziną. Od kilku lat jest w „dołku” – nie ma pracy ani mieszkania, jest pogrążony w depresji. Była dziewczyna wniosła do sądu o podwyższenie alimentów na dzieci. Moja mama jest kuratorem brata. Obawia się, że będzie musiała płacić na wnuki. Jak pomóc bratu i mamie?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Pierwszą czynnością, którą należałoby wykonać w przedstawionej przez Pani sprawie, winno być złożenie odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów, w której należałoby przedstawić stan sprawy z punktu widzenia Pani brata, ustosunkować się do twierdzeń matki dzieci i dowodów przez nią wskazanych na okoliczność podwyższenia alimentów, oraz wskazać lub przekazać dowody potwierdzające własne stanowisko (według art. 207 Kodeksu postępowania cywilnego – „pozwany może przed pierwszą rozprawą wnieść odpowiedź na pozew”).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W odpowiedzi na pozew należałoby oczywiście wnieść o oddalenie żądania podwyższenia alimentów. Swoje stanowisko Pani brat powinien należycie uzasadnić trudną sytuacją majątkową (brak pracy, środków do życia) i lokalową (brak własnego mieszkania).

Jeśli chodzi o szanse matki dzieci na podwyższenie alimentów, to zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Należy nadto pamiętać, że jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez żadnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.

Co do złej sytuacji finansowej Pani brata to z pewnością brak pracy, mieszkania i środków do życia sąd weźmie pod uwagę, jednakże jeśli te problemy są przez brata zawinione, tzn. powstały z jego winy, zaniedbań, braku chęci do pracy, to mogą one nie mieć bezpośredniego wpływu na obniżenie alimentów. Zatem w odpowiedzi na pozew i w ogóle w całym postępowaniu należy dowodzić, że ciężka sytuacja, w której znalazł się Pani brat, nie nastąpiła z jego winy, tylko była przez niego niezawiniona, należy tłumaczyć, że mimo ciężkich warunków brat cały czas szuka pracy i stara się wyjść z przysłowiowego „dołka”.

Warto zrobić sobie wstępne zestawienie wydatków, przychodów oraz zgromadzić dowody na te okoliczność. Bez dowodów może to być niewiele warte dla sądu. Pani brat powinien przede wszystkim udokumentować aktualnie ponoszone wydatki, przedstawić np. zaświadczenia o posiadanych kredytach, które dodatkowo obciążają jego budżet, opłaty za czynsz, rachunki za zakupy, leki itp.  

Warto zgromadzić materiały dowodowe dotyczące sytuacji materialnej i majątkowej Pani brata – należy przedstawić ją szeroko nie tylko w kontekście dochodu, ale i wydatków – im bardziej będzie wynikało, że nie ma Pani brat z czego płacić alimentów, tym lepiej to rokuje w sprawie.

Co się tyczy ewentualnej możliwości obciążenia alimentami Pani rodziców jako dziadków dzieci, to wskazać należy, że kolejność obciążenia obowiązkiem alimentacyjnym między krewnymi określa przepis art. 129 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

W świetle obecnego stanu prawnego obowiązek alimentacyjny zobowiązanych w dalszej kolejności nie polega na przerzuceniu na te osoby obowiązku zobowiązanych w bliższej kolejności, gdy te osoby mogą mu sprostać. W tym przypadku obowiązuje także zasada, że obowiązek alimentacyjny osób zobowiązanych w dalszej kolejności nie może przekraczać ich możliwości majątkowych, przy uwzględnieniu środków potrzebnych do zaspokojenia ich usprawiedliwionych potrzeb. Uprawniony do alimentacji może dochodzić na mocy art. 132 alimentów od zobowiązanego w dalszej kolejności, jeżeli osoba zobowiązana do alimentacji w bliższej kolejności nie jest w stanie uczynić zadość swojemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebny uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Na tym tle zachowuje aktualność stanowisko Sądu Najwyższego, zgodnie z którym uprawniony do alimentacji, posiadający tytuł wykonawczy i niemogący tego tytułu zrealizować, może według wyboru ubiegać się zarówno o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, jak i o zasądzenie alimentów od zobowiązanego w dalszej kolejności. Zdaniem Sądu Najwyższego, jeżeli na mocy ustawy o funduszu alimentacyjnym uprawniony uzyskałby zasądzone alimenty w pełnej wysokości, bez żadnych ograniczeń, wówczas art. 132 nie miałby zastosowania. Wprowadzenie przez ustawodawcę limitu kwotowego świadczeń alimentacyjnych wypłacanych przez fundusz alimentacyjny pozwala na występowanie do osób zobowiązanych w dalszej kolejności z powództwami o wyrównanie alimentów. Jednocześnie Sąd Najwyższy zauważył, że zasądzenie alimentów od zobowiązanych w dalszej kolejności powinno następować w takiej wysokości, aby nie została przekroczona kwota stanowiąca kryterium dochodowe i tym samym nie doszło do pozbawienia małoletniego świadczeń alimentacyjnych. Cofnięcie świadczeń z funduszu alimentacyjnego doprowadziłoby do przesunięcia ciężaru obowiązku alimentacyjnego np. z ojca dziecka na dziadków.

Reasumując, odpowiedzialność dziadków jest subsydiarna, niejako uzupełnia ona obowiązek ojca dzieci, obowiązanego w pierwszej kolejności do alimentacji. Tak więc matka dzieci powinna w pierwszej kolejności zgłosić się do ojca dzieci po alimenty. Dopiero gdy nie ma możliwości kontaktu z nim, np. ojciec dzieci się ukrywa, nie jest znany jego adres lub siedzi w więzieniu, matka dziecka, posiadając wyrok sądowy zasądzający alimenty, może zgłosić się o ich wypłatę albo do Funduszu Alimentacyjnego albo do rodziców ojca dziecka, czyli jego dziadków. Dopiero jeżeli okazałoby się, że dziadkowie nie są w stanie ponosić kosztów alimentów lub mogą je ponosić tylko w części, do alimentacji może być zobowiązane rodzeństwo ojca dzieci. Obowiązek alimentacji trwa do chwili, aż dziecko będzie w stanie samo się utrzymać, nie ma tutaj daty granicznej, np. osiągnięcie pełnoletności. Jeżeli dziecko pełnoletnie nadal pobiera naukę i nie ma możliwości normalnej pracy z tego względu, wciąż należą mu się alimenty.

Natomiast jeżeli matka dziecka wyegzekwuje zaległe roszczenie od ojca dzieci, to jego rodzice, którzy zamiast niego płacili alimenty, mają prawo wnieść pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną nawet, za cały okres za jaki świadczyli, a następnie skierować wobec matki dziecka roszczenie o zwrot nienależnie otrzymanego świadczenia, na podstawie art. 410 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Z kolei jeżeli dziadkom dziecka uda się „namierzyć” swego syna, a ojca dziecka, mogą oni dochodzić świadczenia regresowego od swojego syna na zasadzie art. 140 Kodeksu, który stanowi, iż „osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów


Mieszkam za granicą. Dzwoniła do mnie matka, że szuka mnie policja. Nie wiem dlaczego. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to fakt, że podobno mam dziecko w Polsce, na które jego matka pobiera alimenty. Nie jestem pewny mego ojcostwa, nie podpisywałem żadnego dokumentu, że jestem ojcem. Czy grozi mi jakaś odpowiedzialność karna za niepłacenie alimentów? Czy za to można trafić do wiezienia?

Rozłożenie na raty należności alimentacyjnych


Sąd zasądził mi wyższe alimenty, licząc od dnia złożenia pozwu. Wyrok zapadł kilka miesięcy później. Powinienem zapłacić powódce różnicę w wysokości 2000 zł. Czy mógłbym złożyć wniosek o rozłożenie tej kwoty na raty np. po 50 zł? Jakich użyć argumentów? Czy mam wysłać pismo do sądu, czy może też do wiadomości powódki? Czy złożenie pisma wstrzymuje ewentualną egzekucję tego zobowiązania?

Koszt wynajmu mieszkania a alimenty


Wychowuję samotnie córkę. Mieszkamy w wynajętym mieszkaniu 2-pokojowym. Małżonek, ojciec dziecka, pragnie partycypować zaledwie w ¼ kosztów najmu mieszkania oraz opłat za media. Twierdzi, że powinien pokrywać tylko połowę kosztu wynajmu pokoju, w którym będzie mieszkało dziecko. Czy ma rację?

Jak walczyć o niepłacenie alimentów na rzecz żony?


Zdecydowałem się odejść od żony, jak dzieci osiągnęły samodzielność. Żona od lat terroryzowała mnie psychicznie, traktowała wyłącznie jak bankomat, a przy innych poniżała. Nie mogłem już znieść takiego traktowania, tym bardziej, że ostatnio zarzucała mi zdrady – do których nigdy nie doszło. Wniosłem pozew o rozwód bez orzekania o winie, a żona się na to nie zgodziła, żąda 1500 zł alimentów na siebie, wezwała 5 świadków. Jak walczyć o niepłacenie alimentów na rzecz żony? Nie stać mnie na taki wydatek, a wiem, że ona dorabia sobie bez umowy. Co robić?

Czek od dłużnika alimentacyjnego


Dostałam w formie czeku kwotę 300 euro od dłużnika alimentacyjnego, który jest mi winien ok. 20 tys. euro. Jest to zatem tylko część spłaty, a przelew pochodzi z zagranicy, gdzie obecnie mieszka mój były mąż. Czy w związku z tym zostanie wstrzymana zaliczka alimentacyjna z funduszu alimentacyjnego na dziecko? Co mam zrobić?

Prawa dziecka po rozwodzie rodziców


Jestem mężatką. Planuję rozwód z mężem. Mamy małoletnie dziecko. Jakie będą jego prawa po rozwodzie, tj. czy mogę się ubiegać o alimenty dla syna? A czy bez rozwodu też to mogę zrobić? Czy również mogę wystąpić o alimenty dla siebie, bo bez pensji męża trudno będzie mi utrzymać mieszkanie. Z nim natomiast nie mogę dalej żyć – jest agresywny i mnie zdradza.

Alimenty na eksżonę


Mam 58 lat, jestem 8 lat po rozwodzie, który nastąpił z mojej winy. Płacę miesięcznie 600 zł alimentów zasądzonych przez sąd na byłą żonę, która od kilku lat przebywa za granicą u rodziny. Na wspólne dzieci alimentów nie płacę, ponieważ są już dorosłe. Eksżona zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci, ja pracowałem na utrzymanie rodziny. Podział majątku został przeprowadzony 7 lat temu. Mam informacje, że wkrótce była żona wraca do Polski z zamiarem złożenia wniosku o podwyższenie alimentów na nią. Obecnie otrzymuję z ZUS emeryturę w wysokości 4500 zł miesięcznie, jestem stanu wolnego. Wynajmuję mieszkanie lub czasami mieszkam w konkubinacie. Pytanie: Czy jest prawdopodobne, że sąd przychyli się do wniosku i podwyższy alimenty na eksżonę? Jeżeli założę nową rodzinę z kobietą, która pracuje zawodowo, ma mieszkanie własnościowe, dzieci nie ma, a wspólnych mieć nie będziemy, czy to wpłynie na wysokość alimentów?
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »