Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak umieścić w domu starców osobę niedołężną bez jej zgody?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2021-09-21

Moja babcia ma 87 lat i jest niedołężna: przeszła udar, choruje na cukrzycę, nie porusza się o własnych siłach. Trzeba ją karmić, myć, zmieniać pieluchy. Mieszkam razem z babcią i z rodzicami. Ze względu na pracę moją i mamy nie jesteśmy w stanie opiekować się babcią. Do tego tato jest też poważnie chory, ma amputowaną nogę i on również nie może sprawować opieki nad babcią. Nie pozostało nam nic innego, jak oddać babcię do domu starców, ale ona, chociaż ma problemy z pamięcią, mnie na przykład nie poznaje, potrafi powiedzieć, że nie chce iść do domu starców. Co w tej sytuacji możemy zrobić? Babcia z pewnością ma zaburzenia psychiczne, często nie wie, co się wokół niej dzieje, ale nie wyraża zgody na umieszczenie w domu opieki.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak umieścić w domu starców osobę niedołężną bez jej zgody?

Ubezwłasnowolnienie osoby wymagającej opieki

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Jeśli Pańska babcia nie będzie chciała udać się do domu starców, jedyne, co pozostaje, to wystąpić o jej ubezwłasnowolnienie i ustanowienie Pana lub mamy jej opiekunem prawnym, by następnie skierować ją do domu opieki. Dopóki babcia nie będzie ubezwłasnowolniona (czy to częściowo, czy też całkowicie), dopóty posiada pełną zdolność do czynności prawnych, co powoduje, że nie można jej przymusić do pobytu w domu starców. Doskonale rozumiem Pańskie intencje i obawę o rodziców, jednakże jeśli chce Pan umieścić babcie w domu starców zgodnie z prawem, musi Pan albo uzyskać jej zgodę, albo ubezwłasnowolnić i następnie umieścić w domu starców.

Wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie w celu umieszczenia w DPS

Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.

Podsumowując: brak zgody babci wymusza wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie, które rozpozna sąd okręgowy właściwy dla miejsca jej zamieszkania. Postępowanie takie jest jednak długie (od 4 do 8 miesięcy), gdyż wymaga zasięgnięcia opinii biegłych, którzy zbadają jej stan zdrowia, oceniając, czy jest świadoma tego, co się wokół niej dzieje. Jako przyczynę ubezwłasnowolnienia należy wskazać stan zdrowia babci.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »