Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozdzielnością majątkową
lub intercyzą? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dom kupiony przez męża za wspólne pieniądze, co należy się żonie?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-10-02

Jestem 15 lat po ślubie, mój mąż od lat nadużywał alkoholu, znęcał się psychicznie i fizycznie nade mną i dziećmi, miał założoną niebieską kartę. Raz zgłosiłam sprawę na prokuraturę, kiedy po pobiciu znalazłam się w szpitalu, ale umorzono sprawę. Mąż oczywiście obiecywał poprawę. Po kolejnej awanturze został wyprowadzony przez policję, ma zakaz zbliżania się do mnie i do dziecka. Będę starać się o rozwód z jego winy. Ważna jest dla mnie kwestia podziału majątku: razem się wszystkiego dorabialiśmy, zbudowaliśmy dom własnymi rekami, który następnie sprzedaliśmy i kupiliśmy siedlisko. Przed kupnem zrobiliśmy rozdzielność majątkową, a dom został kupiony na męża. Wtedy bardzo mu wierzyłam i chyba się go bałam. Czy jest możliwość korzystnego dla mnie podziału majątku? W tej chwili mąż wynajął ten dom, czynsz idzie na jego konto. Ja przebywam u rodziny, ale chciałabym wrócić do domu, czy jest taka możliwość?

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Art. 31. [Wspólność ustawowa; majątek wspólny]

§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.).”

Do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte zarówno przez oboje małżonków, jak i przez jedno z nich. Dla przynależności przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego zatem nie ma znaczenia, czy stroną czynności prawnej, której skutkiem jest nabycie przedmiotu majątkowego, są oboje małżonkowie, czy jedno z nich.

Zasadą jest, że do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Wyjątkiem są dochody z majątku osobistego każdego z małżonków (art. 31 § 2 pkt 2), a także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego każdego z małżonków, gdy przepis szczególny tak stanowi (art. 33 pkt 10).

Jeżeli wpisanym w księdze wieczystej właścicielem nieruchomości jest tylko jedno z małżonków, podczas gdy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego, można na podstawie art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece żądać uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Powództwo takie wyłącza powództwo o ustalenie na podstawie art. 189 K.p.c. Przysługuje ono także w razie niezgodnego z rzeczywistością wpisu w księdze wieczystej innego prawa, np. użytkowania wieczystego czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W sprawach takich na pozwanym nabywcy, którego nie chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, spoczywa ciężar dowodu, że prawo wpisane w księdze wieczystej na rzecz jednego z małżonków, nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej, stanowi majątek osobisty tego z małżonków (wyrok SN z 16 kwietnia 2003 r., II CKN 1409/2000, LexPolonica nr 364425, OSNC 2004, nr 7-8, poz. 113).

Dom został nabyty przez męża po zniesieniu wspólności ustawowej, ale ze środków stanowiących majątek wspólny. Może Pani dochodzić więc rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty męża. Według uchwały Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1980 r. (III CZP 46/80, LexPolonica nr 303623, OSNCP 1981, nr 11, poz. 206), gdy małżonkowie w czasie trwania wspólności ustawowej wspólnie zbudowali dom na gruncie wchodzącym w skład majątku osobistego jednego z nich, w sprawie o podział majątku wspólnego wartość nakładów określa się w ten sposób, że najpierw ustala się ułamkowy udział nakładów małżonków w wartości domu według cen rynkowych z czasu jego budowy, a następnie oblicza się ten sam ułamkowy udział w wartości domu według cen rynkowych z chwili podziału majątku wspólnego. Taki sposób określenia wartości nakładów, mający na celu zapobieżenie pokrzywdzeniu któregokolwiek z małżonków, znajduje odpowiednie zastosowanie także do innych wypadków poczynienia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków, i odwrotnie, oraz do rozliczeń z tego tytułu dokonywanych przed podziałem majątku wspólnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Czy majątek po rodzicach żony wejdzie do majątku wspólnego małżonków?

Z żoną mamy normalnie wspólnotę majątkową, mieszkamy w domu po rodzicach żony, rodzice nie żyją, zmarli kilka lat temu, już po naszym ślubie, dom...

Zobowiązania wobec ZUS sprzed małżeństwa

W latach 2004–2008 prowadziłem działalność gospodarczą. W związku z prowadzeniem tej działalności powstały zaległości w ZUS-ie....

Kredyt na mieszkanie po rozdzielności majątkowej

Obecnie jestem w trakcie rozwodu z żoną. Podpisaliśmy notarialnie rozdzielność majątkową. Kilka dni po podpisaniu rozdzielności obydwoje...

Czy podpisać intercyzę przedmałżeńską?

Za miesiąc biorę ślub. Chciałem się dowiedzieć, czy powinienem podpisać intercyzę przedmałżeńską z moją przyszłą żoną? Nadmieniam, że mam...

Zabezpieczenie się od zdrady małżeńskiej

Jesteśmy małżeństwem od kilku lat. Mimo szczerych uczuć z obu stron oraz planów na spędzenie reszty życia razem, ze względu na pochodzenie...

Pociągnięcie do odpowiedzialności za długi żony

Jesteśmy małżeństwem od 2010 r., nie mamy rozdzielności majątkowej. Jakieś półtora roku temu żona bez mojej wiedzy zaciągnęła kilka kredytów,...

Czy intercyza ma wpływ na dziedziczenie?

Zastanawiam się nad zawarciem intercyzy małżeńskiej. W związku z tym mam kilka pytań. Czy mając intercyzę, w wypadku śmierci męża...

Czy żona ma prawo do spadku otrzymanego podczas małżeństwa

Będąc w związku małżeńskim, otrzymałem spadek po mojej rodzinie. Nie mam rozdzielności majątkowej. Czy moja żona jest też na mocy wspólnoty...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »