Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabieg inseminacji bez zgody męża

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-29

Moja żona dokonała około miesiąca temu zabiegu inseminacji z banku spermy i jest teraz w ciąży. Dowiedziałem się dopiero teraz o jej zabiegu. Czy prawnie mogła dokonać tego bez mojej wiedzy, będąc ze mną w związku małżeńskim, i czy kliniki mogły bez mojej zgody zrobić jej ten zabieg? Żona nie chce przedstawić mi żadnej dokumentacji na temat dokonanego zabiegu. Co mam robić?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

Pragnę zauważyć, iż do dnia 1 listopada 2015 r. nie obowiązują żadne procedury związane z zapłodnieniem in vitro. Dopiero z dniem 1 listopada 2015 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności.

Dopiero tą ustawą wprowadzony zostanie zapis, że zastosowanie u biorczyni komórek rozrodczych pobranych od dawcy w celu dawstwa partnerskiego albo dawstwa innego niż partnerskie albo zarodka utworzonego z tych komórek rozrodczych następuje przy zachowaniu łącznie następujących warunków biorczyni ma pełną zdolność do czynności prawnych i wyraziła, w formie pisemnej, zgodę na zastosowanie u niej komórek rozrodczych pobranych od dawcy w celu dawstwa partnerskiego albo dawstwa innego niż partnerskie w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji albo zgodę na utworzenie z tych komórek rozrodczych zarodka i jego zastosowanie w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji; w przypadku gdy biorczyni pozostaje w związku małżeńskim, zastosowanie komórek rozrodczych albo zarodka następuje po wyrażeniu, w formie pisemnej, zgody przez męża, który został uprzednio szczegółowo, na piśmie, poinformowany o skutkach prawnych stosowania komórek rozrodczych albo zarodka w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji u biorczyni, wynikających z przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w szczególności o ojcostwie dziecka, które urodzi się w wyniku procedury medycznie wspomaganej prokreacji.

Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Prawnie dziecko będzie Pana.

Termin ten jest dla Pana wiążący i uchylenie temu terminowi spowoduje, że z żądaniem zaprzeczenia ojcostwa będzie musiał wystąpić prokurator. Celem jednak niekompilowana winien Pan zaraz po urodzeniu dziecka złożyć w sądzie pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Wówczas winien Pan wezwać żonę do przedłożenia dokumentacji medycznej celem wykazania, że nie wyraził Pan zgody na zabieg, co z kolei powoduje, że nie może być względem Pana zastosowany przepis art. 68 K.r.io.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Nagroda jubileuszowa i diety a majątek

Jestem we wspólności małżeńskiej z mężem. Czy otrzymana od pracodawcy pieniężna nagroda jubileuszowa jest moim majątkiem osobistym? A jak jest...

Dom i grunty w małżeństwie

Jak najtaniej możemy uczynić współwłasność na dom i budynki gospodarcze wybudowane po ślubie na działce męża? Do budowy wykorzystaliśmy środki ze...

Piecza zastępcza a adopcja

Od 3 lat jesteśmy rodziną zastępczą dla 6-letniej dziewczynki. Rodzice mają zakaz kontaktów i ograniczenie władzy rodzicielskiej. Dziecko jest mocno...

Trudności z adoptowanymi dziećmi

Mamy dwie adoptowane, w ramach adopcji pełnej, dziewczyny w wieku 17 i 19  lat, które mają problemy z piciem, narkotykami, kradzieżami,...

Czy po rozwodzie muszę wymeldować się z mieszkania?

Były mąż wytacza mi sprawę o eksmisję z mieszkania, którego jest właścicielem. Po rozwodzie byłam zmuszona opuścić to mieszkanie, ale się nie...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »