Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi alimentacyjne syna - co robić?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-01-20

Jestem wdową. Czy odpowiadam za długi syna? Uchyla się od alimentów i ma sporo innych długów. Co robić, by komornik nie zabrał np. mojej wypłaty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładam, że Pani syn jest osobą pełnoletnią i nie jest ubezwłasnowolniony – dlatego w myśl polskiego prawo sam odpowiada za własne długi.

Pisze Pani jednak o różnorakich długach, w tym alimentacyjnych.

Nie wiem, z jakiego powodu syn nie reguluje zobowiązań – zwłaszcza tych alimentacyjnych, ale jeżeli jest zdolny do pracy (nieważne jakiej), czyli jeżeli jest pełnosprawny fizycznie i umysłowo na tyle, by egzystować samodzielnie – to oczywiście jest zobowiązany do regulowania swoich zobowiązań, w tym także zobowiązań wobec własnych dzieci.

Wszelkie długi, jaki istnieją, spadają wyłącznie na niego i np. ich nieściągalność (jeżeli nie ma z czego komornik egzekwować) nie uprawnia komornika, sądu czy też innych organów do sięgania po Pani majątek czy wynagrodzenie.

Dopóki syn żyje – sam odpowiada za swoje długi i nic Pani nie grozi. Natomiast po jego śmierci jego spadkobiercami są żona i dzieci, zaś w dalszej kolejności rodzice. Gdyby więc doszło do tej przykrej sytuacji – warto zadbać o odrzucenie spadku, aby takich długów nie odziedziczyć. Jednak powtarzam – to wyłącznie na okoliczność śmierci syna.

W tym miejscu musze jednak także poruszyć temat alimentów płaconych przez dziadków na wnuczęta. Nie chodzi tu o regulowanie zaległych alimentów. Dziadek czy babcia mogą być zobowiązani do alimentacji również w sytuacji, gdy:

  • rodzic nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi;
  • uzyskanie od rodzica na czas potrzebnych dziecku środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Jednak to dotyczyłoby ewentualnego przyszłego zasądzenia alimentów (np. częściowo – obok syna). Co do bieżącego zadłużenia i zaległości z tego tytułu – może być Pani spokojna.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne tematy

Bezpodstawna egzekucja alimentów

Płacę alimenty swojemu byłemu mężowi na rzecz naszej córki. Alimenty wpłacam regularnie na konto komornika. Tydzień temu córka ukończyła 18 lat. Czy...

 

Obowiązek alimentacyjny osoby niepracującej wobec ojca

Jestem osobą niepracującą, nie uzyskującą żadnych dochodów z innych tytułów. Pozostaję w związku małżeńskim (wspólność majątkowa). Mąż...

 

Kłopoty z alimentami dla córki i spłatą kredytu

Jestem kilka miesięcy po rozwodzie. Sąd określił widzenia z dzieckiem (spotykam się z córką częściej) oraz alimenty. Zostawiłem byłej żonie...

 

Zmiana sytuacji uzasadniająca podwyższenie alimentów na rzecz byłego małżonka

Byłam mężatką przez 25 lat, od 4 lat jestem po rozwodzie z wyłącznej winy męża. Okazało się, że mnie zdradzał i ma nieślubne dziecko. Podczas...

 

Obowiązek alimentacyjny ojczyma wobec pasierbów

Mój pierwszy mąż nie żyje. Czy mój drugi mąż ma jakieś finansowe obowiązki względem moich dzieci z pierwszego małżeństwa? Czy jest jego...

 

Brak wyników w nauce i ukrywana praca – jak nie płacić dłużej alimentów na dorosłe dziecko?

Moja córka ma 23 lata, nie utrzymujemy kontaktów od wielu lat. Z tego co wiem od znajomych, to studiuje. Raz zawaliła rok, więc zmieniła studia, teraz...

 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »