Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi męża z przeszłości a wspólny zakup działki

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2017-07-12

Chcemy z mężem kupić działkę budowlaną. Mąż prowadzi firmę, która w przeszłości wygenerowała długi. Częściowo je spłacił, lecz boję się, że nie wszystkie. Czy przy zakupie takiej działki tylko przez mnie uchronię ją od ewentualnego zajęcia przez komornika? Mamy wspólnotę majątkowa, jednak działkę kupimy za pieniądze ze sprzedażny mieszkania otrzymanego w spadku po śmierci mojej mamy. Czy stanowi jakąś różnicę kupno działki tylko przez mnie? Czy nie ma to znaczenia i równie dobrze możemy kupić ją wspólnie? Czy pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania po mojej mamie należą tylko do mnie?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje wyraźnie  jakie składniki majątkowe należą do majątku wspólnego małżonków, a jakie do majątku osobistego małżonków. Zgodnie z art. 31 „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Tak więc jeżeli pieniądze na zakup pochodzić będę ze sprzedanego przez Panią mieszkania, odziedziczonego przez Panią, to nowa nieruchomość będzie należeć do Pani. Warunkiem jednak jest, by w akcie notarialnym przy zakupie wyraźnie Państwo zaznaczyli, iż pieniądze na zakup pochodzą z Pani majątku osobistego.

Zasady „ściągania długów” przez komornika wskazane są w art. 41 stanowiącym:

„§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9”.

Tak więc jeżeli nie macie Państwo pewności, czy wszystkie dług męża są Państwu wiadome, to najbezpieczniejszą formą ochronienia majątku jest zakup nowej nieruchomości przez Panią przy wskazaniu, iż pochodzi ze środków zgromadzonych w Pani majątku osobistym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Unieważnienie małżeństwa cywilnego

Czy jest możliwość unieważnienia małżeństwa cywilnego, jeśli zostało zawarte przez osobę chorą? Jesteśmy małżeństwem niecały rok. Żona właśnie przeszła operację guza mózgu, ma też długotrwałą, nawracającą depresję – obie choroby uwarunkowane są genetycznie, tak powiedział neurolog. Nic mi nie powiedziała przed ślubem, że cierpi na takie dolegliwości i teraz też nie przyznaje się, że wiedziała o guzie. Natomiast na nawracającą depresję są dowody – dokumentacja medyczna, żona leczy się u psychiatry od kilkunastu lat.

Zasady odpłatności za pobyt w DPS

Od kilkunastu lat jestem opiekunem prawnym mojej upośledzonej umysłowo siostry. Siostra ma 75 lat. Dotychczas razem z żoną sprawowaliśmy nad nią opiekę, ale z uwagi na własne problemy zdrowotne uzyskałem pozwolenie sądu na umieszczenie siostry w DPS. Siostra ma rentę rodzinną w wysokości 2550 zł. W decyzji MOPS o skierowaniu siostry do DPS ustalono odpłatność za pobyt w tej placówce w wysokości 70% renty. Jednak dyrektor DPS żąda podpisania przeze mnie upoważnienia do przekazania pozostałych 30% renty na rzecz jednej z pracownic w DPS, która będzie zarządzać tymi pieniędzmi. Czy nie popełnię błędu jako opiekun prawny siostry podpisując takie upoważnienie? Jak mam opisać w półrocznym sprawozdaniu do sądu rozliczenie z tych 30% renty? Może jednak ta kwota powinna być gromadzona na rachunku moim lub siostry i być przeznaczana na jej nieprzewidziane potrzeby. Chodzi mi o potrzeby przekraczające zakres usług oferowanych przez DPS.

Zapis w akcie notarialnym o majątku osobistym

W tym roku sprzedałam mieszkanie, które kupiłam przed ślubem. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży chcę zainwestować w większe mieszkanie, które kupię z mężem. Czy w przypadku rozwodu (nie mamy rozdzielności majątkowej) mój wkład w nowe mieszkanie przejdzie do wspólnoty majątkowej i nie odzyskam już tych pieniędzy?

Bardzo agresywny mąż i prośba o pomoc

W minionym tygodniu mąż urządził mi awanturę o ubranko naszego małego dziecka. Potem mąż pojechał do pracy (na nocną zmianę), kiedy był już w pracy, zadzwonił do mnie i powiedział, że jak rano wróci, to mnie zabije – mam to nagrane. Byłam przestraszona, więc w nocy spakowałam siebie i dziecko i uciekłam z domu. Mąż następnego dnia dostał szału – krzyczał, że mam mu oddać dziecko, groził, że najpierw skończy ze mną, a potem ze sobą. W końcu poddałam się i wróciłam, gdyż mąż powiedział mi, że jest po rozmowie z radcą prawnym i że odbierze mi dziecko. Czy takie groźny są karalne i czy gdybym nie wróciła, mąż mógłby odebrać mi dziecko?

Czy po rozwodzie muszę wymeldować się z mieszkania?

Były mąż wytacza mi sprawę o eksmisję z mieszkania, którego jest właścicielem. Po rozwodzie byłam zmuszona opuścić to mieszkanie, ale się nie wymeldowałam. Czy muszę niezwłocznie się wymeldować?

Ojciec nie dokłada się do żadnych opłat - co zrobić?

Jestem właścicielem domu jednorodzinnego. Wraz ze mną od siedmiu lat mieszka mój ojciec w wieku 87 lat, który nie jest zameldowany ani nie jest współwłaścicielem. Problem polega na tym, że całą emeryturę oddaje córce, a mi nie dokłada się do żadnych opłat. Siostra buntuje go przeciwko mnie, a ostatnio wezwali na mnie policję (wezwanie nieuzasadnione). Jakie mam podjąć działania w celu wyegzekwowania dopłat i możliwości eksmisji w razie dalszej odmowy wnoszenia opłat do wspólnego gospodarstwa domowego?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »