Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy żona może mieć wpływ na decyzję sądu?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-08-16

Mam 7-miesięczne dziecko z mężczyzną, który jest żonaty. Jego żona utrudnia mu spotkania z naszym dzieckiem, robi histerie, zamyka w domu. Grozi, że w sądzie nie pozwoli na ustalenie widzeń. Czy żona może mieć wpływ na decyzję sądu? Bardzo nam zależy, by ojciec dziecka się z nim widywał regularnie. Co robić?

Na zazdrosne reakcje żony nie ma wpływu żaden sąd. Ani żaden człowiek. Ma prawdopodobnie żal do męża. Słusznie czy nie – jest to jej sprawa i jej odczucie.  W to sąd nie będzie ingerował.

Jednak między Państwem można spokojnie uregulować kwestię kontaktów w sądzie. Sąd nie będzie brał pod uwagę w żadnym wypadku zdania żony, bo nie jest ona stroną . Nie zostanie powiadomiona o rozprawie, sąd nie musi wpuszczać jej na salę, a na pewno ją wyprosi z sali, jeśli będzie przeszkadza, awanturować się, czy wyrażać swoje opinie.

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kwestie kontaktów rodziców z dziećmi regulują przepisy art. 113–1136 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.).

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Wniosek należy złożyć w sądzie opiekuńczym – sądzie rejonowym, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania małoletniego.  Opłata od wniosku to 40 zł.

W przypadku, gdy jedno z rodziców, wbrew ustaleniom wynikającym z orzeczenia lub ugody zawartej przed sądem, utrudnia drugiemu kontakty z dzieckiem, sąd najpierw udziela mu ostrzeżenia. Jeżeli to nie poskutkuje, sąd może nakazać zapłatę określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego. Jeśli więc nad ojcem dziecka będzie wisieć kara finansowa, może jego żona przestanie mu przeszkadzać w widzeniach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Nieletnia matka

Jestem matką 2-miesięcznego dziecka. Mam 17 lat i uczęszczam do szkoły. Obecnie opiekunami prawnymi dziecka są moi rodzice. Chcę wystąpić do sądu...

Żądanie alimentów, jeśli matka nie potwierdziła ojcostwa

Mam pytanie odnośnie potwierdzenia ojcostwa na podstawie art. 73 ust. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Uznanie ojcostwa następuje, gdy...

Małe dziecko a sposób kontaktu z ojcem i dziadkami

Jestem samotną matką 1,5-rocznego dziecka. Odbyła się rozprawa w sprawie uregulowania kontaktów dziadków z dzieckiem. Sąd ustalił, że przez...

Wyjazd dziecka za granicę z matką mimo sprzeciwu ojca

Moja żona ma 5-letnie dziecko z poprzedniego związku. Chcemy na stale wyjechać do Niemiec, ale na wyjazd dziecka nie zgadza się jego ojciec. Czy można...

Istotne sprawy w kontekście wychowania

Jestem po rozwodzie. W wyroku sądu mam napisane, że wykonywanie władzy rodzicielskiej powierza się mi, zastrzegając ojcu prawo współdecydowania...

Czy mam prawo wykonać test na ojcostwo?

Jestem po rozwodzie, mamy 8-letnią córkę. Czy mam prawo wykonać test na ojcostwo? Obawiam się, że była żona może robić problemy. Płacę alimenty...

Uregulowanie władzy rodzicielskiej i prawa do kontaktów z dzieckiem

Wychowuję 5-letnie dziecko, jego ojciec (mój były mąż) przebywa w zakładzie karnym. W czasie jednej z przepustek zechciał spotkać się...

Jaką opcję zmiany władzy rodzicielskiej wybrać?

Jestem mamą dwojga małych dzieci, od ponad 3 lat po rozwodzie. Ojciec zupełnie nie interesuje się dziećmi. Ostatni raz widział je 9 miesięcy temu. Nie...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »