Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie dziecka ojcu przez osobę inną niż matka

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-03

Jestem matką 11-letniego dziecka po rozwodzie. Ojciec zabiera dziecko na weekendy. Postanowiłam pójść na studia. Z tego powodu raz w miesiącu dziecko musiałby wydawać ojcu mój życiowy partner. Ojciec dziecka lubi wszczynać awantury z byle powodu i zakładać sprawy w sądzie. Obawiam się, że to będzie powód do kłótni, a nie chcę mu się tłumaczyć, że się dokształcam. Czy zatem w świetle prawa dziecko może wydać ojcu na weekend osoba inna niż matka?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

Obawiam się, że może się Pani narazić na zarzut pozostawienia dziecka osobie bez uprawnień do sprawowania władzy rodzicielskiej nad nim. Co prawda mniemam, że zdarzają się sytuacje, kiedy Pani aktualny parter zajmuje się dzieckiem bez Pani nadzoru, ale ojciec dziecka nie ma o tym wiedzy, a nawet jeżeli się domyśla, nie ma na to dowodów.

Nie mam jednak wątpliwości, że ociec dziecka, jak sama Pani wskazuje, lubiący wszczynać postępowanie sądowe, wykorzysta tę sytuację do powiadomienia sądu o zaistniałej sytuacji. Mając na uwadze powyższe, należy zastanowić się ,jak skonstruowane jest orzeczenie opiekuńcze, tj. czy dziecko ma miejsce zamieszkania przy Pani, czy ojciec ma ograniczoną władzę rodzicielską, czy pełną władzę rodzicielską.

Bez względu jednak na to, czy to Pani założy sprawę o zmianę kontaktów, czy też ojciec dziecka będzie próbował dążyć do zabrania Pani dziecka z uwagi na jego porzucenie i pozostawienie pod opieką nieuprawnioną, konieczne będzie przedstawienie dowodów na tę okoliczność, co skutkować będzie wskazaniem, iż się Pani dokształca.

Osobiście uważam, że wydanie dziecka przez Pani aktualnego partnera nie będzie miało żadnego wpływu na wykonywaną przez Panią dotychczas władzę rodzicielską. Jeżeli nie można Pani zarzucić innych czynności, to odebranie Pani władzy nie będzie, w mojej ocenie, możliwe. Moim zdaniem, celem ewentualnego wyolbrzymienia zachowań ojca dziecka z daleko posuniętej ostrożności, dla dalszego wykorzystania tegoż pisma, powinna Pani skierować do ojca dziecka list, w którym wskaże Pani, że raz w miesiącu w sobotę dziecko wydawać ojcu będzie Panu aktualny partner. Prosi Pani jednocześnie o niewszczynanie awantur, bowiem w przypadku nieuszanowania Pani prośby będzie Pani zmuszona wystąpić z wnioskiem o zmianę kontaktów ojca z dzieckiem. W treści pisma nie powinna Pani wskazywać, jakie to okoliczności skutkują powyższą sytuacją, ale powinna Pani opisać jest w sposób ogólny, tj. sytuacja zawodowa, życiowa itp.

Niestety, ale przepisy nie regulują powyżej sytuacji, co z kolei powoduje, że wydanie dziecka przez Pani partnera nie jest niezgodne z prawem. Wyjść należy bowiem z założenia, że co nie jest zakazane, jest dozwolone.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne tematy

Dobrowolne alimenty na dzieci

Prowadzimy razem z mężem działalność gospodarczą, mamy wspólność majątkową i dwoje małych dzieci. Interes idzie dobrze, ale chcielibyśmy...

 

Zmiana szkoły dziecka za zgodą ojca

Jestem matką samotnie wychowującą córę. Zamierzam przeprowadzić się do większego miasta (zmieniam pracę). Chciałam zapisać córkę do 3. klasy w tym...

Czy mogę wyjechać na wakacje z dzieckiem jako samotna matka?

Chciałabym wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę – samochodem i samolotem. Czy jest potrzebna zgoda ojca? Posiadam dowód osobisty dziecka,...

 

Zmiana nazwiska dzieci na nazwisko ojczyma

Jeśli ojciec dzieci ma ograniczone prawa rodzicielskie, czy można zmienić dzieciom nazwisko rodowe na nazwisko ojczyma? Ojciec biologiczny praktycznie nie...

 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »