Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy długi alimentacyjne ulegają przedawnieniu?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2016-09-06 • Aktualizacja: 2019-12-22

Czy zadłużenie alimentacyjne ulega przedawnieniu? Ostatnio dostałem pismo od likwidatora Funduszu Alimentacyjnego z prośbą o spłacenie mojego długu. Czy nadal muszę spłacać mój dług, czy może uległ on już przedawnieniu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy długi alimentacyjne ulegają przedawnieniu?

Likwidacja Funduszu Alimentacyjnego a egzekucja należności za wypłacone świadczenia

Z chwilą likwidacji Funduszu Alimentacyjnego ustawodawca wyraźnie wskazał, w art. 67 ustawy o świadczeniach rodzinnych, iż egzekucję należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu prowadzi się w dalszym ciągu aż do ich zaspokojenia. Organ egzekucyjny przekazuje likwidatorowi kwoty ściągnięte od osoby zobowiązanej do alimentacji, pozostałe po zaspokojeniu alimentów i należności z tytułu wypłaconej zaliczki alimentacyjnej. Wniosek o umorzenie lub zawieszenie egzekucji wymaga zgody likwidatora.

Niepłacenie alimentów a obowiązek zwrotu należności wypłacanych z Funduszu Alimentacyjnego

Tak więc likwidator Funduszu Alimentacyjnego ma pełne prawo dochodzenia od Pana zwrotu wypłaconych należności. W trakcie obowiązywania tej ustawy weszła w życie ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, która w zakresie obowiązku zwrotu należności wypłaconych z Funduszu Alimentacyjnego odsyłała do ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Po wygaśnięciu ustawy i zaliczce alimentacyjnej w życie weszła ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która stanowi w art. 43, iż egzekucję należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych prowadzi się w dalszym ciągu aż do ich zaspokojenia na podstawie dotychczasowych przepisów.

Przepisy wyraźnie stanowią, iż należności Funduszu Alimentacyjnego egzekwuje się do ich całkowitej spłaty, pomimo licznych zmian, zasada ta nie została uchylona i nie przewidziano przedawnienia dla tych roszczeń.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »