Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy żona ma prawo do domu kupionego po rozstaniu ale przed rozwodem?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-02-28

W 1979 r. zawarłem związek małżeński. Rozwiedliśmy się w 2011 r. za porozumieniem stron. Chciałbym sprzedać nieruchomość (dom), który zakupiłem już po rozstaniu z żoną, ale jeszcze przed rozwodem. Żona nie miała żadnego wkładu finansowego w tę nieruchomość. Czy przy sprzedaży była żona może rościć sobie jakieś prawa do tej nieruchomości?

W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić w księdze wieczystej nieruchomości, w Dziale II, kto figuruje jako właściciel. Jeżeli tym właścicielem jest tylko Pan, to może Pan sprzedać nieruchomość bez zgody żony. Żona będzie jednak miała prawo dochodzenia zwrotu ewentualnych nakładów z majątku wspólnego na Pana majątek osobisty.

Zgodnie z art. 45 § 1 K.r.o. – każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

Jeśli jest Pan wyłącznym właścicielem odnośnej nieruchomości, nie ma żadnych przeszkód, by ją Pan sprzedał bez udziału żony.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Wykończenie domu przez jednego małżonka a podział majątku

Mamy z żoną wspólność małżeńską, zbudowaliśmy dom na działce, którą oboje otrzymaliśmy od mojego ojca. Niestety los tak chciał, że będzie...

Rozwód bez orzekania o winie a wspólnie mieszkanie własnościowe

Mój mąż składa pozew o rozwód bez orzekania o winie, na co wyrażam zgodę. Posiadamy wspólnie mieszkanie własnościowe. Chciałabym, żeby swoją...

Roszczenie o zwrot nakładów na nieruchomość męża

Jesteśmy z mężem 20 lat po ślubie. Przed ślubem mąż miał przepisany dom od cioci. Czy jako żona w razie rozwodu mam jakieś prawo do tego domu...

Rozwód a rozliczenie wydatków poczynionych na firmę męża

Mój mąż chce złożyć wniosek o rozwód. Pobraliśmy się w Polsce 10 lat temu, od tego czasu przebywamy w Irlandii. Po 3 latach małżeństwa...

Mieszkanie wykupione z bonifikatą a podział majątku

Razem z mężem wykupiliśmy mieszkanie komunalne za 5% jego wartości. Teraz rozwodzimy się, mąż się wyprowadził, ale będzie żądał spłaty...

Prawo żony do mieszkania otrzymanego przed ślubem

W 2010 r. otrzymałem aktem notarialnym darowiznę w postaci mieszkania własnościowego w bloku, czyli przed ślubem. W 2012 r. się ożeniłem. Czy...

Czyją własnością jest dom budowany wspólnie na działce żony?

Będąc już mężatką, otrzymałam od rodziców działkę, obecnie razem z mężem budujemy na niej dom. Czy to prawda, że dom jest własnością osoby, do...

Mąż wrócił po 20 latach i żąda połowy mieszkania, co robić?

Posiadam duże mieszkanie własnościowe od 1996 r., opłacam sama czynsz, ponieważ mój mąż przed 20 laty dobrowolnie się wyprowadził i pozostawił mnie...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »