Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy uczęszczanie dziecka do przedszkola wyklucza urlop wychowawczy?

Autor: Michał Kowalski • Opublikowane: 2017-07-26

Jestem mamą 5-latka, który od dwóch lat uczęszcza do przedszkola, ja natomiast pracuję na etacie. Od września chciałabym pójść na urlop wychowawczy do czasu, gdy dziecko ukończy 6 lat. Czy jest taka możliwość, jeśli dziecko chodzi do przedszkola? Dodam, że do tej pory nie korzystałam z urlopu wychowawczego tylko z urlopu macierzyńskiego w całości.

W świetle znowelizowanych przepisów Kodeksu pracy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia (art. 186 § 1-2 Kodeksu pracy). W opisywanym przez Panią przypadku teoretycznie mogłaby więc Pani korzystać z urlopu wychowawczego do końca tego roku.

Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy urlop wychowawczy może być udzielony, jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola. Nadmieniam, że w razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania (art. 1862 § 2 Kodeksu pracy). Jak już bowiem wskazałem, celem urlopu wychowawczego jest stworzenie pracownikowi możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Uczęszczanie dziecka do przedszkola jest w mojej ocenie równoznaczne z zaprzestaniem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W takich okolicznościach pracodawca może odmówić udzielenia Pani urlopu wychowawczego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin od momentu zaakceptowania wpłaty. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne tematy

Decydowanie o istotnych sprawach dziecka, spór o wyznanie religijne

Moja córka wraz z drugim mężem wystąpiła z kościoła rzymsko-katolickiego i przystąpiła do Świadków Jehowy. Na spotkania zboru, jak...

Utrudnianie kontaktów z wnukiem jako powód odwołania darowizny

Mam problem z córką, która jest właścicielką darowanej przeze mnie działki z domem. Córka nie pozwala mi widywać wnuczka. Jest niewdzięczna...

Zmuszanie krewnych do opieki nad dzieckiem

Moja szwagierka urodziła dziecko i grozi, że popełni samobójstwo. Chce nas krewnych - mnie i męża zmusić do podpisania wskazania nas na opiekunów...

Oczernianie matki w obecności dzieci, co robić?

Mój mąż od 1,5 roku oczernia i nazywa mnie dziwką i zarzuca zdrady. Robi mi awantury w obecności małych dzieci. Nawet je wciąga w te...

Czy można zabronić spotkań dziecka z ojcem w obecności kochanki?

Pół roku temu dowiedziałam się o zdradzie męża, rozstaliśmy się. Mąż wyprowadził się do kochanki, rozwodu nie mamy. Odwiedza nasze 4-letnie dziecko...

Czy opieka nad dzieckiem w weekendy jest opieką naprzemienną?

Wiem, że w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących...

Obawy o kontakty z synkiem

Moja partnerka spotyka się z obywatelem Niemiec. Mamy sześcioletniego synka. Dodatkowo jest alkoholiczką. Ostatnio dowiedziałem się, że zamierza...

Prawne zabezpieczenie konta dziecka

Jestem po rozwodzie. Obecnie sprzedajemy z byłym mężem mieszkanie. Część pieniędzy ze sprzedaży chcielibyśmy wpłacić na konto małoletniego dziecka,...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »