Kategoria: Dzieci

Czy osoba niepełnoletnia może zrobić darowiznę pieniężną?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-10

Czy osoba niepełnoletnia może zrobić darowiznę pieniężną? Mój 16-letni syn chciałby swojej siostrze przekazać darowiznę w wysokości 40 000 zł.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.o.

Z treści Pani pytania wynika, że Pani 16-letni syn chce przekazać swojej siostrze tytułem darmym 40 000 zł. Zastanawia się Pani, czy ma do tego prawo.

W mojej ocenie w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 156 K.r.o., zgodnie z którym opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.

Innymi słowy, dokonanie darowizny z pominięciem sądu może zostać zakwestionowane przez urząd skarbowy. Mamy bowiem do czynienia z czynnością ważną z punktu widzenia małoletniego syna. O ile co prawda, jak mniemam, syn zdaje sobie sprawę z faktu czym jest darowizna i jakie konsekwencje ponosi, to jednak uważam, że posiedzenie sądu, choćby w celu wysłuchania syna musiałoby się odbyć.

Proszę bowiem zważyć, że o ile środki formalnie są syna to jednak Pani jako matka jest ich dysponentem na ten moment, bowiem syn nie jest pełnoletni. Powyższe z kolei powoduje, że to Pani, a nie syn, formalnie darowaliby siostrze (córce) 40 000 zł. Taka czynność wymaga jednak zgody sądu rodzinnego, który będzie musiał się pochylić nad tym, czy taka czynność nie doprowadzi do pogorszenia sytuacji majątkowej syna, czy są ku temu jakieś szczególne przesłanki.

O ile nie widzę zagrożenia wobec odmowy dokonania takiej czynności, to jednak uważam, że jako sprawa ważna w przedmiocie majątku małoletniego, winna uzyskać aprobatę sądu.

Jak podkreśla się w orzecznictwie „Sąd opiekuńczy, rozpoznając wniosek kuratora absentis i zezwolenie na dokonanie czynności prawnej, przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem podopiecznego (art. 156 k.r.o. w zw. z art. 178 § 2 k.r.o.), musi rozpatrzyć, czy planowana czynność prawna, ma na celu ochronę praw podopiecznego, a m.in. szeroko rozumianych jego praw majątkowych (art. 184 § 1 k.r.o.) oraz czy jest korzystna i celowa dla niego, a także czy odpowiada względom gospodarczym” (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 1995 r., sygn. akt II CRN 155/94).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Partnerka nie chce pozwalać na spotkania z dzieckiem - ustalenie sądowne widzeń

Mam malutkie dziecko, z kobietą, która nie jest moją żoną. Kiedy dowiedziałem się o ciąży, wyjechałem za granicę, mówiąc, że nie chcę być z nią w związku. Ona urodziła dziecko i wysłała mi zdjęcie, wtedy od razu do nich przyjechałem i co tydzień starałem się dziecko odwiedzać, kupować prezenty. Niedawno była partnerka związała się z innym mężczyznę i nie chce mi pozwalać spotykać się z dzieckiem. Chciałbym ustalić sądownie widzenia w każdy weekend miesiąca, w tym co drugi u mnie w domu, połowę wakacji oraz połowę świąt. Czy są na to szanse, mimo że nigdy nie mieszkaliśmy razem?

Ustalenie ojcostwa, alimenty i pozbawienie praw rodzicielskich

Ojciec dziecka zostawił mnie w trakcie ciąży. Na prośbę ojca w akcie urodzenia dziecka wskazano, iż ojciec jest nieznany. Obecnie dziecko ma 4 lata i chcę pozwać ojca dziecka o ustalenie ojcostwa, alimenty i jednocześnie chcę go pozbawić praw rodzicielskich. Czy mam na to szansę w sądzie?

Sprawa ograniczenia władzy rodzicielskiej

Czy podczas mediacji mogę wnieść do ugody sprawę ograniczenia władzy rodzicielskiej ojcu dziecka, czy tę sprawę rozstrzyga tylko sąd?

Rozstanie - czy żona może zabrać dzieci?

Nie układa mi się w małżeństwie, na razie mieszkamy z żoną razem w moim domu, ale właściwie jest to separacja. Żona za miesiąc rozpoczyna nową pracę, oddaloną od naszego miejsca zamieszkania o 50 km. Podejrzewam, że może mieć tam kogoś i że szykuje się do przeprowadzki. Mamy dwoje dzieci (12- i 10-letnie). Czy żona może tak po prostu spakować dzieci i zabrać je ze sobą? One jasno deklarują, że chcą mieszkać nadal w swoim domu rodzinnym ze mną. Jak mam postępować?

Problem z byłym mężem - opieka nad synem

Mam problem z byłym mężem, konkretnie chodzi o kwestią opieki nad naszym 6-letnim synem. Oznajmiłam byłemu mężowi, że syn podczas terminu jego wizyty ma umówioną wizytę u lekarza. Były mąż zgodził się zabrać syna do lekarza, ale ostatecznie nie pojawili się na umówionej wizycie. Czy ja mogę coś z tym zrobić?

Czy mogę odebrać żonie dziecko?

Moja żona wyprowadziła się z dwójką naszych dzieci do innego miasta. Zabrała wszystkie rzeczy z domu, nie chce rozmawiać przez telefon, nie odpisuje na sms-y. Czy mogę odebrać żonie nasze najmłodsze dziecko? Czy trzeba to zrobić z policją?

Nadanie nazwiska ojca dziecku na terenie Polski a nazwiska matki poza granicami kraju

Jesteśmy małżeństwem od 3 lat. Mieszkamy w Szwecji. Po ślubie, który odbył się w Polsce, oboje pozostaliśmy przy swoich nazwiskach. Oczekujemy narodzin dziecka. Żona ma podwójne obywatelstwo, polskie i szwedzkie, ja mam tylko polskie. Jako nazwisko dzieci zostało wpisane nazwisko żony (szwedzkie, więc tu łatwiejsze do używania). Nowo narodzone dziecko otrzyma po żonie obywatelstwo szwedzkie, a o obywatelstwo polskie będziemy się starać w Polsce. Za kilka lat planujemy powrót do kraju. Czy istnieje możliwość nadania dziecku nazwiska matki poza granicami Polski - w Szwecji, a następnie nadania nazwiska ojca na terenie Polski?

Uregulowanie kontaktów z niepełnosprawnym dzieckiem

Jestem mamą 20-letniej córki z mózgowym porażeniem dziecięcym. Córka nie chodzi, jest opóźniona umysłowo w stopniu znacznym, ale jest kontaktowa – potrafi wyrazić swoje zdanie. Po uzyskaniu pełnoletności, ze względu na niepełnosprawność, została ubezwłasnowolniona, jestem jej opiekunem prawnym. Mąż zostawił nas 12 lat temu, jesteśmy po rozwodzie. Nigdy nie miał ustalonych kontaktów z córką, zabierał ją w sprzyjających dla siebie terminach, bardzo rzadko. Niestety z biegiem lat pojawiły się u mnie problemy ze zdrowiem. Z tego powodu zostałam skierowana do sanatorium i chciałabym, aby córka przez ten czas była przy ojcu. Ojciec jednak odmówił przyjęcia córki na czas mojej nieobecności. Co wobec tego mogę zrobić? Jak uregulować kontakty z córką szczególnie w tak nietypowych sytuacjach?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »