Kategoria: Dzieci

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy opieka nad dzieckiem w weekendy jest opieką naprzemienną?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-08-25

Wiem, że w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców. Jestem po rozwodzie za porozumieniem stron i mam przyznane wizyty dziecka co dwa tygodnie od piątku do niedzieli. Czy taka opieka na weekendy jest opieką naprzemienną?

Ten fragment cytowanego przez Pana wniosku to art. 2 pkt 16 in fine ze słowniczka ustawy z dnia 11 lutego 2016 r o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci: „w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców (opieka naprzemienna)”*.

Zacznę od genezy opieki naprzemiennej jej stosowania w prawie rodzinnym. Z dniem 29 sierpnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a także Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie wprowadzenia instytucji opieki naprzemiennej do polskiego porządku prawnego. Do tej pory opieka naprzemienna nie była uregulowana w przepisach, lecz jej orzekanie nie było też zakazane. W praktyce jednak polskie sądy niezwykle rzadko uciekały się do tego typu rozwiązań i to tylko wtedy, gdy rodzice zgodnie wnosili o orzeczenie opieki naprzemiennej.

W Pana wyroku są orzeczone kontakty weekendowe, ale nie ma tam opieki naprzemiennej, a tego wymaga definicja z ustawy 500+, ani też nie odpowiada to regulacjom z kodeksów po zmianie, bo Państwa wyrok, jak mniemam, zapadł jeszcze w starym porządku prawnym przed 29.08.2015 r.


Czym zatem w myśl zmienionych i uregulowanych bez zdefiniowania w kodeksach tego pojęcia jest OPIEKA NAPRZEMIENNA? Jest to system sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem, w którym to systemie dziecko po rozwodzie rodziców przebywa raz u jednego, raz u drugiego rodzica w podobnych okresach czasowych (np. po dwa tygodnie lub po miesiącu). Taki sposób wspólnego sprawowania władzy rodzicielskiej zapewnia równy kontakt z dzieckiem obojga rodziców i każdy z nich ma zapewniony udział w wychowaniu dziecka w takim samym stopniu, a nie tylko na zasadzie „weekendowego rodzica” – tak to zdefiniowano w uzasadnieniu zmian ustawowych.

Konstatując – widzimy, że opiekę naprzemienną – mamy uregulowaną w prawie rodzinnym i procedurze od bardzo niedawna na dodatek bez definicji i bez nawania jej nawet w taki sposób, bo procedura cywilna i kodeks rodzinny mówią o: „orzeczeniu, w którym sąd określił, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach” – taki fragment powinien się znaleźć w wyroku, aby móc stosować ustawę 500+.

To nie prawnicy czy urzędnicy w gminach będą winni takiej dyskryminacji, ale „bałagan” pojęciowy i regulacje prawne po ostające ze sobą w dysonansie pojęciowym.


Moja rada na tę chwilę – bo, jak wiadomo, praktyki jeszcze w tym zakresie nie ma, a zagrożenie jest. Najprościej jest – by nie toczyć wojny o interpretację pojęciową – wystąpić o zmianę wyroku rozwodowego w punkcie dotyczącym kontaktów, tak by sąd opiekuńczy orzekł opiekę naprzemienną na zgodny wniosek obojga rodziców, bo jest to zgodne z dobrem dziecka.

Jeżeli nie – czekać Pan może, aż ktoś „dojdzie do oprzytomnienia” i zrekonstruuje znowelizowane przepisy i nową ustawę, tak by ze sobą współgrały – ale… na to nie liczę – szczególnie, że „takich kwiatków” w ustawie 500+ jest znacznie więcej.

Na tą chwile każdy kierownik GOPS-u czy MOPS-u mówi, że jak będzie widzieć w wyroku wzmiankę o tym, że orzeczono opiekę naprzemienną lub że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach – podzieli świadczenie proporcjonalnie, ale jeśli nie – to nie.

* Stan prawny z dnia 17.03.2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Zmuszanie krewnych do opieki nad dzieckiem

Moja szwagierka urodziła dziecko i grozi, że popełni samobójstwo. Chce nas krewnych - mnie i męża zmusić do podpisania wskazania nas na opiekunów jej dziecka w razie jej śmierci. Czy ona lub sąd mogą nas do tego zmusić, jeśli my się nie zgodzimy? Co się stanie z dzieckiem?

Oczernianie matki w obecności dzieci, co robić?

Mój mąż od 1,5 roku oczernia i nazywa mnie dziwką i zarzuca zdrady. Robi mi awantury w obecności małych dzieci. Nawet je wciąga w te „rozmowy” i mnie oczernia. Myślę o rozwodzie, ale to trwa. Co mogłabym zrobić od razu, aby powstrzymać takie jego zachowania dla dobra dzieci? Czy mogę zacząć nagrywać jego wypowiedzi, żeby użyć ich jako dowodów w sądzie?

Czy uczęszczanie dziecka do przedszkola wyklucza urlop wychowawczy?

Jestem mamą 5-latka, który od dwóch lat uczęszcza do przedszkola, ja natomiast pracuję na etacie. Od września chciałabym pójść na urlop wychowawczy do czasu, gdy dziecko ukończy 6 lat. Czy jest taka możliwość, jeśli dziecko chodzi do przedszkola? Dodam, że do tej pory nie korzystałam z urlopu wychowawczego tylko z urlopu macierzyńskiego w całości.

Czy można zabronić spotkań dziecka z ojcem w obecności kochanki?

Pół roku temu dowiedziałam się o zdradzie męża, rozstaliśmy się. Mąż wyprowadził się do kochanki, rozwodu nie mamy. Odwiedza nasze 4-letnie dziecko 3 razy w tygodniu. Teraz zamieszkał z kochanką w bloku obok. Czy dziecko powinno wiedzieć, gdzie mieszka tato? Czy mogę żądać, aby wizyty dziecka u ojca odbywały się pod nieobecność kochanki? Ta kobieta jest bardzo wyrachowana, np. całuje mojego męża przy dziecku na oczach wszystkich.

Obawy o kontakty z synkiem

Moja partnerka spotyka się z obywatelem Niemiec. Mamy sześcioletniego synka. Dodatkowo jest alkoholiczką. Ostatnio dowiedziałem się, że zamierza wyjechać do Niemiec i zabrać że sobą synka. Co mogę zrobić, by do tego nie dopuścić? Czy mogę ją pozbawić władzy rodzicielskiej? Mam uzasadnione obawy o kontakty z synkiem.

Wyjazd matki z dzieckiem do partnera do Niemiec

Mieszkam obecnie w Niemczech, a moja narzeczona w Polsce. Chciałbym, żeby do mnie przyjechała na stałe. Problem w tym, że ma małoletnie dziecko i nie wiemy, czy ojciec dziecka wyrazi zgodę na wyjazd za granicę. Oboje rodzice posiadają na równi prawa do dziecka. Jak wygląda ta sprawa z prawnego punktu widzenia? Czy na wyjazd dziecka do Niemiec potrzebujemy zgody sądu? Dodam, że ojciec dziecka porzucił rodzinę.

Widzenia męża z dzieckiem po odejściu od niego

Mam 3-miesięczne dziecko i mieszkam u rodziców, bo odeszłam od męża. Jak wygląda sytuacja widzeń męża z dzieckiem, jeśli nie jest to ustalone sądownie? Czy mąż może zabierać dziecko kiedy tylko zechce do siebie?

Ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Jestem po rozwodzie. Nasze wspólne dziecko pozostało przy ojcu. Mam ustalone kontakty w co drugi weekend, co drugi tydzień od poniedziałku do piątku od 15 do 19, połowę wakacji, ferii i świąt. Przysługuje mi pełna władza rodzicielska. Dziecko przebywa na stałe w Anglii, gdzie zostało wywiezione przez byłego męża. Niedawno były mąż uzyskał zgodę na wyjazd z dzieckiem, ale ja mam utrudnione kontakty, albowiem od roku widziałam dziecko zaledwie jeden raz. Kontakt telefoniczny jest bardzo sporadyczny. Jakie są szanse, aby były mąż został ukarany za utrudnianie kontaktów?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »