Indywidualne porady prawne
• Autor: Marek Gola
Jestem po rozwodzie już od 5 lat. Wcześniej mój były mąż prowadził firmę w formie spółki cywilnej. Dzisiaj dowiedziałam się, że jeszcze ma jakieś długi z tamtych lat. Czy obecnie wierzyciele byłego męża mogą żądać ode mnie spłaty jego długów, jeśli nie będzie miał z czego płacić?
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w omawianym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 41 K.r.o., zgodnie z którym, jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
W mojej ocenie, jeżeli nie wyrażała Pani zgody na zaciągnięte przez męża zobowiązania, to nie może być mowy o ponoszeniu odpowiedzialności, albowiem wówczas pozostawałoby to w sprzeczności z prawem. Czym innym jest jednak ponoszenie odpowiedzialności za długi męża (które w mojej ocenie nie będzie występowało), a czym innym jest problem (ewentualny) z podziałem majątku. Jak wynika z opisu, pomimo upływu 5 lat od dnia rozwodu, domniemywać należy, że podział majątku jeszcze nie nastąpił, co powoduje, że obecnie, jeżeli macie Państwo wspólną nieruchomość, to ewentualna spłata może nastąpić na rachunek wierzyciela męża. Wierzyciel ma prawo żądać zaspokojenia z udziału, który przypadnie byłemu mężowi z nieruchomości.
Podsumowując: jeżeli nie wyrażała Pani zgody na zaciągnięcie tych zobowiązań, to może Pani spać spokojnie.
Twój współmałżonek zaciąga zobowiązania bez twojej zgody i wiedzy? Czy w razie rozwodu będziesz odpowiedzialna za długi powstałe w czasie trwania małżeństwa? Potrzebujesz porady prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika