Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę spłacać długi byłego męża?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-29

Jestem po rozwodzie już od 5 lat. Wcześniej mój były mąż prowadził firmę w formie spółki cywilnej. Dzisiaj dowiedziałam się, że jeszcze ma jakieś długi z tamtych lat. Czy obecnie wierzyciele byłego męża mogą żądać ode mnie spłaty jego długów, jeśli nie będzie miał z czego płacić?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w omawianym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 41 K.r.o., zgodnie z którym, jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

W mojej ocenie, jeżeli nie wyrażała Pani zgody na zaciągnięte przez męża zobowiązania, to nie może być mowy o ponoszeniu odpowiedzialności, albowiem wówczas pozostawałoby to w sprzeczności z prawem. Czym innym jest jednak ponoszenie odpowiedzialności za długi męża (które w mojej ocenie nie będzie występowało), a czym innym jest problem (ewentualny) z podziałem majątku. Jak wynika z opisu, pomimo upływu 5 lat od dnia rozwodu, domniemywać należy, że podział majątku jeszcze nie nastąpił, co powoduje, że obecnie, jeżeli macie Państwo wspólną nieruchomość, to ewentualna spłata może nastąpić na rachunek wierzyciela męża. Wierzyciel ma prawo żądać zaspokojenia z udziału, który przypadnie byłemu mężowi z nieruchomości.

Podsumowując: jeżeli nie wyrażała Pani zgody na zaciągnięcie tych zobowiązań, to może Pani spać spokojnie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Czy mogę otrzymać zwrot za finansowanie studiów pasierbicy?

Moja pasierbica 2 lata temu skończyła 5-letnie studia dzienne. Nie przysposobiłem jej i nie adoptowałem. Całe studia ją utrzymywałem (stancja itp.). Żona niedawno wystąpiła o rozwód. Żąda wysokich alimentów na siebie. Nigdy nie pracowała. Czy mogę w tej sytuacji otrzymać zwrot za finansowanie studiów pasierbicy?

Czy da się uzyskać przepustkę na ślub?

Mój narzeczony przebywa w zakładzie karnym, pierwszą wokandę ma dopiero za rok, ale wcześniej chcielibyśmy wziąć ślub. Chodzi o możliwość przepustki (oczywiście pod asystą) na to zdarzenie poza mury więzienia. Moja córka ma 14 lat, chciałaby brać udział w ślubie, ale do więzienia nie pójdzie – jest na to za wrażliwa. Czy da się uzyskać przepustkę na ślub?

Wniosek o uchylenie ubezwłasnowolnienia a właściwość sądu

Mój partner został ubezwłasnowolniony całkowicie przez sąd okręgowy w miejscu swojego zamieszkania. Przebywał wtedy u jednego z synów. Wniosłam do tego sądu wniosek o uchylenie ubezwłasnowolnienia. W międzyczasie ubezwłasnowolniony został zabrany do drugiego syna – opiekuna prawnego zamieszkałego w Krakowie. Sąd, do którego wniosłam wniosek o uchylenie ubezwłasnowolnienia, po rozpoznaniu sprawy, zdecydował rozpocząć postępowanie z urzędu i wyznaczono termin rozprawy. Opiekun prawny, powołując się na art. 504 K.p.c., wniósł o przeniesienie sprawy do Krakowa. Tak też się stało i to budzi moje wątpliwości. Czy nie należało zastosować w tym przypadku art. 508 § 1 K.p.c.? Skoro postanowienie o ubezwłasnowolnieniu zostało wydane przez sąd w pierwotnym miejscu zamieszkania ubezwłasnowolnionego, to również postępowanie o uchylenie ubezwłasnowolnienia powinno być przeprowadzone w miejscu jego złożenia, a nie miejscu obecnego zamieszkania ubezwłasnowolnionego. Po prostu – czy przekazanie do rozpoznania mojego wniosku do Krakowa było prawidłowe?

Zakup mieszkania wnukom

Jestem dziadkiem dwojga nieletnich wnucząt wychowywanych przez synową rozwiedzioną z moim synem. Zamierzam kupić im mieszkanie, ale w taki sposób, aby nie miał do nich żadnych roszczeń i praw mój syn i żeby opłaty z tego tytułu były jak najniższe. Chciałbym wiedzieć, jakie jest rozwiązanie tej sytuacji?

Dochodzenie obowiązku opieki na starość

Matka w 2010 r., w postępowaniu przed sądem, podzieliła równo i przekazała jedyny swój majątek trójce swoich dzieci w zamian za opiekę nad nią na starość. Czy można dochodzić sądownie obowiązku tej opieki, gdy nie wszystkie z dzieci chcą tę opiekę sprawować?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »