Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozdzielnością majątkową
lub intercyzą? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy intercyza ma wpływ na dziedziczenie?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-12-01

Zastanawiam się nad zawarciem intercyzy małżeńskiej. W związku z tym mam kilka pytań. Czy mając intercyzę, w wypadku śmierci męża otrzymałabym po nim emeryturę? Prowadzimy gospodarstwo domowe w ten sposób, że ja opłacam wszystkie rachunki, a on kupuje jedzenie, robi zakupy, gotuje, zajmuje się domem, sprząta, robi drobne remonty i ulepszenia w domu. Na przykład za własne pieniądze urządził i wyposażył przynależne do mojego mieszkania piwnice i garaż, mimo że mnie na tym nie zależało. Po za tym każdy ma osobne pieniądze. Czy w przypadku rozwodu będę mu musiała za to zapłacić? Czy intercyza ma wpływ na dziedziczenie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małżeńska umowa majątkowa stanowi podstawę umownego ustroju majątkowego małżonków. Jej celem jest ustalenie zasad, według których kształtować się mają wzajemne stosunki majątkowe małżonków. Umowy o rozszerzenie wspólności ustawowej w zakresie, w jakim ustanawiają zasadę kształtującą ustrój majątkowy, a więc są stricte umowami majątkowymi małżeńskimi działają na przyszłość i mają charakter organizacyjny. W odniesieniu do majątkowych umów małżeńskich nie znajduje zastosowania zasada swobody umów (art. 3531 K.c.). Granice dopuszczalnej treści określają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w pierwszej kolejności art. 47 § 1. Wskazuje się w nim, jakie ustroje majątkowe mogą zostać wybrane przez strony umowy w celu zastąpienia ustawowej wspólności majątkowej. Obecnie mogą obowiązywać dwa ustroje wspólności majątkowej (rozszerzona i ograniczona; punktem odniesienia jest wspólność ustawowa) oraz dwa ustroje rozdzielności majątkowej (rozdzielność majątkowa określana jako zwykła lub pełna oraz rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków). Wynikający z umowy ustrój majątkowy staje się obowiązujący między małżonkami, zastępując ustrój wspólności ustawowej lub ustrój określony wcześniejszą umową majątkową małżeńską. Przy ustanowieniu wspólności majątkowej rozszerzonej strony są obowiązane określić w umowie rodzaje przedmiotów majątkowych, które mają wejść do majątku wspólnego, a które zgodnie z ustawą objęte są majątkiem osobistym. Ograniczając wspólność majątkową, strony wskazują rodzaje przedmiotów, które wejdą do majątków osobistych zamiast do majątku wspólnego. Przy wyborze ustroju rozdzielności majątkowej treść umowy może zostać ograniczona jedynie do wskazania, który z rodzajów rozdzielności będzie obowiązywał. Wskazując ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków, strony mogą zawrzeć w umowie zasady obliczania dorobku (art. 513 § 2).

Do majątkowych umów małżeńskich znajduje zastosowanie art. 58 K.c.; również § 3 tego artykułu. Treść umowy nie może naruszać przepisów bezwzględnie obowiązujących ani zasad współżycia społecznego. Ponadto nie może pozostawać w sprzeczności z naczelnymi zasadami prawa rodzinnego, w tym z zasadą równouprawnienia małżonków.

Jeżeli chodzi o kwestię renty rodzinnej, to odpowiedź znajdziemy w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie bowiem z treścią:

Art. 70. [Prawo do renty rodzinnej wdowy]

1. Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

2. Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2.

3. Małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

De facto więc zniesienie wspólności ustawowej wyklucza prawo do renty rodzinnej.

Kwestia zniesienia wspólności ustawowej nie wpływa na prawo do dziedziczenia. Po śmierci męża należy Pani do pierwszej grupy uprawnionej do dziedziczenia ustawowego. W przypadku rozwodu małżonkowie mają prawo dochodzić rozliczenia nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny. Tak więc dokonane przez męża nakłady będą rozliczone w toku postępowania o podział majątku wspólnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Zabezpieczenie majątku inną drogą niż intercyza

Otóż za rok będę wstępował w związek małżeński, więc moja mama poradziła mi, żebym w razie rozwodu przepisał na nią swoją część...

 

Dom kupiony przez męża za wspólne pieniądze, co należy się żonie?

Jestem 15 lat po ślubie, mój mąż od lat nadużywał alkoholu, znęcał się psychicznie i fizycznie nade mną i dziećmi, miał założoną niebieską...

 

Zabezpieczenie się od zdrady małżeńskiej

Jesteśmy małżeństwem od kilku lat. Mimo szczerych uczuć z obu stron oraz planów na spędzenie reszty życia razem, ze względu na pochodzenie...

 

Budowa domu przed ślubem a zabezpieczenie majątku w przypadku rozwodu

Sprawa dotyczy syna, który bierze ślub. Aktualnie buduje dom. Syn inwestuje wszystkie pieniądze. Budowa jest aktualnie na etapie stanu surowego zamkniętego ze...

 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »