Indywidualne Porady Prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-09-07
Czy bez rozwodu mogę spłacić męża? Mąż zgadza się na taką spłatę. Jak mogę uzyskać gwarancję męża, że po spłacie wyprowadzi się z domu? Muszę też uzyskać kredyt, aby mieć środki na spłatę. Czy jak nie będzie separacji ani rozwodu mogę zaciągnąć kredyt sama?
Powinna Pani zacząć od podpisania z mężem rozdzielności majątkowej.
Art. 47 § 1 K.r.o. dopuszcza zawarcie umowy, na której podstawie małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć, ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
Umowa majątkowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności (art. 47 § 1 K.r.o. i art. 73 § 2 K.c.).
Podział majątku, który był objęty wspólnością ustawową, a także umowną, może nastąpić w odrębnym akcie notarialnym. Można to również uczynić w akcie notarialnym obejmującym dwie umowy: ustanowienie rozdzielności majątkowej i podział majątku, który był tą wspólnością objęty.
Wskutek ustania wspólności ustawowej, wspólność ta przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych (art. 46 K.r.o.). Małżonkowie mają od daty ustania wspólności równe udziały w majątku, który był nią objęty (art. 43 § 1 K.r.o.), niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do powstania majątku wspólnego.
Skoro chce Pani zaciągnąć kredyt – czego także nie zrobi Pani bez zgody małżonka przed wyłączeniem wspólności ustawowej – w akcie notarialnym o zniesieniu wspólności ustawowej powinna Pani zawrzeć umowę przedwstępną w zakresie sposobu podziału majątku i wysokości oraz terminu spłaty, razem ze zobowiązaniem męża, że w ciągu 7 dni od otrzymania spłaty, wyprowadzi się z domu.
Umowa przedwstępna jest szczególnym rodzajem umowy, której zasadniczym celem jest przygotowanie się stron do zawarcia umowy właściwej, zwanej też umową przyrzeczoną. Przedmiotem umowy przedwstępnej jest bowiem zobowiązanie się stron, że w przyszłości zawrą określoną umowę właściwą (przyrzeczoną), np. umowę podziału majątku.
W umowie przedwstępnej można zamieścić również postanowienia dodatkowe, w szczególności termin zawarcia umowy przyrzeczonej lub od razu – razem z umową wyłączającą wspólność ustawową, dokonać podziału majątku – określić termin spłaty np. na okres 3 miesięcy – aż uzyska Pani kredyt – wraz ze zobowiązaniem męża, że wyprowadzi się w ciągu 7 dni od otrzymania spłaty.
Potem – jak już uzyska Pani pieniądze na spłatę z kredytu – spłaci Pani męża i w zależności od wariantu przedstawionego powyżej – albo podpiszecie Państwo finalny akt notarialny i spłaci Pani męża, albo po prostu go Pani spłaci – najlepiej przelewem – aby był ślad.
Będzie Pani miała trudność w wyegzekwowaniu np. komorniczym wyprowadzki – bowiem dopóki jesteście Państwo małżeństwem, zasadniczo mężowi przysługuje prawo mieszkania w Pani mieszkaniu.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane