Kategoria: Rozwód

Chcę rozwieść się zgodnie i z klasą

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-03-01

Moja żona związała się z innym mężczyzną, ale na tę chwilę ona nie chce rozwodu. Ja takiego faktu nie akceptuję i chcę się rozwieść. Nie chcę jednak kłótni i wzajemnych oskarżeń, chcę rozwieść się zgodnie i z klasą. Czy podczas rozwodu bez orzekania o winie muszą paść z obu stron słowa „nie kocham”?

Odpowiadając na Pana pytanie odnośnie tego, czy podczas rozprawy rozwodowej musi paść stwierdzenie „nie kocham” wyjaśniam, że nie ma to znaczenia dla samego faktu orzekania o winie, bo sąd nie orzeka o winie zawsze, wówczas gdy obie strony oświadczą zgodnie, że nie chcą orzekania o winie właśnie.

Art. 57 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi bowiem, że orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Przy czym § 2 tego przepisu stanowi, iż na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie.

Innymi słowy, sąd na zgodny wniosek Pana i żony nie będzie rozpatrywał winy niezależnie od uczyć Państwa do siebie.

Natomiast stosunek uczuciowy do małżonków raczej sąd będzie interesował, a to z tego względu, że sąd orzeka rozwód, jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd Najwyższy podkreśla, że „zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem, nie kwestionowanym w doktrynie, wspólne pożycie polega na duchowej, fizycznej oraz gospodarczej więzi małżonków, stanowiącej cel małżeństwa i umożliwiającej realizację jego podstawowych zadań” (wyr. z 22.10.1999 r., III CKN 386/98).

Rozkład pożycia przejawia się zatem w ustaniu małżeńskiej więzi uczuciowej, fizycznej (intymnej) oraz gospodarczej. Tak więc, aby sąd mógł orzec rozwód musi ustalić, że Państwo nie żywicie wobec siebie głębszych uczuć, nie współżyjecie ze sobą, nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa, tj. nie planujecie wakacji, nie wychodzicie do kina, itd.

Jeżeli oświadczy Pan, że żonę kocha i żona powie to samo albo tylko Pan to powie – na pytanie sądu, a takiego należy się spodziewać – pozew o rozwód może zostać oddalony, bo sąd uzna, że nie nastąpił rozkład pożycia. Niestety nie jestem w stanie tego przesądzić, o tym będzie decydował sąd po kompleksowym Państwa wysłuchaniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »