Kategoria: Alimenty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Były partner wypiera się dziecka, nie chce płacić alimentów, co robić?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-06-05

Jestem w ciąży, były partner wypiera się dziecka i oświadczył, że go nie uzna. Jestem pewna jego ojcostwa, bo tylko z nim się w tym okresie spotykałam. Powiedział, że na alimenty go nie stać, bo jest biedny i obecnie nie pracuje, zaproponował, że się zrzeknie ojcostwa. Co powinnam zrobić? Czy jest szansa uzyskania od niego alimentów, skoro nie ma pracy?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

W kodeksie przewidziane są następujące sposoby ustalenia ojcostwa (pochodzenia dziecka – art. 62-86):

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) „ustalenie” ex lege na podstawie domniemania pochodzenia dziecka od męża matki (art. 62);

2) uznanie przez mężczyznę dziecka, na rzecz którego nie działa domniemanie (art. 72-83);

3) sądowe ustalenie ojcostwa (art. 84 i 85).

Sprawy o ustalenie ojcostwa z mocy art. 17 pkt 1 K.p.c. należą do właściwości sądów rejonowych. Sądowe ustalenie ojcostwa pozamałżeńskiego następuje na mocy orzeczenia sądu (art. 72).

Matka dziecka jest legitymowana do wytoczenia powództwa o ustalenie ojcostwa zarówno w imieniu własnym, jak i w imieniu małoletniego dziecka. W procesie o ustalenie ojcostwa matka może reprezentować własne dziecko jako powoda w sprawie.

Zgodnie z art. 85 Kodeksu rodzinnego: „§ 1. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka”.

Domniemanie prawne z art. 85 § 1 jest domniemaniem, które może być obalone (art. 234 K.p.c.). U podstaw domniemania leży prawdopodobieństwo wyrażające się w tym, że stosunki cielesne między matką dziecka a danym mężczyzną w okresie wskazanym w art. 85 § 1 doprowadziły do poczęcia dziecka. Konstrukcja prawna domniemania, która znalazła wyraz w art. 85 § 1, charakteryzuje się dwoma zasadniczymi elementami, a mianowicie „podstawą domniemania” i „obaleniem domniemania”. Każdy z tych elementów konstrukcji zakreśla różne problemy związane z procesem o ustalenie ojcostwa pozamałżeńskiego. Na temat rozróżnienia między pojęciem „zniweczenia podstawy domniemania” a pojęciem „obalenia domniemania” – patrz wywody J. Gwiazdomorskiego, w: System..., s. 753.

Domniemanie prawne z art. 85 § 1 obejmuje okres obcowania mężczyzny z matką dziecka „nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka”. Przy obliczaniu terminów z art. 85 § 1 nie wlicza się do nich dnia urodzenia dziecka (art. 111 § 2 K.c.). Terminy te natomiast obejmują zarówno trzechsetny, jak i sto osiemdziesiąty pierwszy dzień.

Ze względu na różnicę w konstrukcji domniemania prawnego z art. 62 i jego obalenia (art. 67, 68 § 2 in fine) i domniemania z art. 85 pozwany mężczyzna w procesie o ustalenie ojcostwa nie musi wykazywać „niepodobieństwa, by mógł być ojcem dziecka”. Wystarczy udowodnienie, że ojcem nie jest. Zasadniczym elementem konstrukcji domniemania prawnego jest fakt obcowania określonego mężczyzny z matką dziecka w ustawowym okresie koncepcyjnym. Ciężar dowodu w tym zakresie spoczywa na stronie powodowej. W tym wypadku istotne znaczenie przypada domniemaniom faktycznym (art. 231 K.p.c.). Patrz K. Piasecki: Domniemania faktyczne w procesie cywilnym i w międzynarodowym procesie cywilnym, „Studia z prawa postępowania cywilnego”, Warszawa 1985, s. 233. Natomiast ciężar dowodu, gdy chodzi o obalenie wspomnianego domniemania prawnego, spoczywa na pozwanym mężczyźnie. Mężczyzna pozwany w procesie o ustalenie ojcostwa powinien, jeżeli nie jest ojcem dziecka, podjąć obronę jednocześnie w dwóch zasadniczych kwestiach:

a) co do tego, że nie obcował z matką dziecka w okresie jego poczęcia, i

b) co do tego, że nawet mimo obcowania z matką dziecka w tym okresie nie jest ojcem dziecka.

Według wytycznych Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 1952 r., C Prez. 166/52 (OSN 1953, nr II, poz. 31) domniemanie ojcostwa będzie obalone, biorąc rzecz przykładowo, gdy zostanie udowodnione na podstawie opinii biegłych, że pozwany w okresie, na który przypada poczęcie, nie miał zdolności do zapłodnienia albo że ojcostwo jego jest wyłączone wobec wyniku dowodu z badania krwi lub też wskutek zestawienia czasu, w którym pozwany obcował z matką dziecka, ze stanem rozwoju dziecka w chwili urodzenia. Ten ostatni wypadek zachodzi np. wówczas, gdy pozwany obcował z matką dziecka jedynie na 6 miesięcy przed urodzeniem się dziecka, a przy porodzie zostało stwierdzone ponad wszelką wątpliwość, że dziecko urodziło się w takim stopniu rozwoju, jaki może osiągnąć tylko przy normalnym czasie trwania ciąży. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 15 sierpnia 1967 r., II CR 152/67 (OSNCP 1968, nr 4, poz. 9) obalenie domniemania ustalonego w art. 85 § 2 może nastąpić m.in. na podstawie opinii biegłego co do zestawienia czasu obcowania pozwanego mężczyzny z matką dziecka ze stopniem rozwoju tego dziecka w chwili jego urodzenia.

W sprawie ustalenia ojcostwa Pani dziecka i tak będzie powołany biegły i zostaną przeprowadzone badania genetyczne – te będą wiarygodne.

Alimenty otrzyma Pani także – bez względu na to, czy ojciec dziecka pracuje, czy nie. Sąd zasądzi alimenty, jeśli zaś ojciec dziecka nie będzie ich płacił – można żądać alimentów od rodziców, albo złożyć wniosek o zaliczkę alimentacyjną z GOPS/MOPR. Oni wypłacą Pani alimenty w przypadku bezskuteczności egzekucji komorniczej i będą sobie je ściągać od ojca dziecka. Dziecko jest tu chronione. Proszę się nie zastanawiać ze złożeniem pozwu. Zrzeczenie się praw rodzicielskich nie oznacza pozbycia się obowiązku alimentowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zmiana wyroku o alimenty przez sąd okręgowy


Sąd okręgowy zmienił wyrok sądu rejonowego w kwestii alimentów – zmniejszył ich wysokość. Czy mniejsze alimenty mamy płacić od daty wyroku sądu okręgowego, czy wystąpiła tu „nadpłata”? Jeśli tak – jak ją wyegzekwować? Czy można zmniejszyć alimenty przez pewien czas, czy też wezwać uprawnioną do zwrotu różnicy?

Podwyższenie i zmiana alimentów


Chciałabym się dowidzieć, czy jest możliwość zmiany kwoty alimentów płaconych przez ojca dziecka na wyższą. Córka ma obecnie 15 lat, kwota alimentów została ustalona przez sąd przed 5 laty. Tymczasem ostatnio pogorszył się mój stan zdrowia, posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zarobki spadły mi o 400 zł miesięczne, a dodatkowo mam na utrzymaniu studiującego syna. Mam większe wydatki na córkę – otrzymuję 415 zł, a ona chodzi na dodatkowe zajęcia (150 zł miesięcznie) i odnosi pierwsze sukcesy – zakwalifikowała się na Mistrzostwa Polski, ale to wszystko dodatkowo kosztuje. Nie znam dochodów pozwanego, ale wiem, że żyje na dobrym poziomie.

 

Wyjazd za granicę uprawnionej do alimentów córki


Moja córka ma 21 lat, skończyła naukę i wyjechała do Włoch, gdzie najprawdopodobniej pracuje. Nie kontynuuje nauki (przynajmniej nic o tym nie wiem). Czy wciąż jestem zobowiązany do alimentowania jej? Jak długo?

Postępowania alimentacyjne w Polsce


Chwilowo mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii, mój mąż również. Jesteśmy w trakcie rozwodu. Mąż miał zasądzone tutaj alimenty na dziecko, ale po kilku miesiącach przestał płacić, tłumacząc się brakiem pracy. Oboje jesteśmy zameldowani na stałe w Polsce. Czy jest możliwość przeprowadzenia postępowania alimentacyjnego w Polsce? W jaki sposób mogę złożyć wniosek i czy sąd zasądzi alimenty, jeśli mąż nie pracuje?

Pomoc od dziecka wychowywanego w rodzinie zastępczej


Wychowywałem dziecko nieżyjącej szwagierki – byłem rodziną zastępczą przez 18 lat. Teraz mam 74 lata i potrzebowałbym pomocy finansowej. Czy mogę się ubiegać o alimenty od dorosłego już i dobrze zarabiającego podopiecznego?

Alimenty z majątku wspólnego


Mój były mąż nie płaci na nasze dzieci zasądzonych alimentów. Ma też komorników na głowie ze względu na inne długi. Dotąd nie przeprowadziliśmy podziału majątku wspólnego, do którego należą ruchomości (AGD, RTV i dzieła sztuki). Chciałabym zaproponować mężowi, że przejmę jego część wspólnych przedmiotów na poczet długów alimentacyjnych. Jak to zrobić, w jakiej formie?

Prawo do alimentów wobec rezygnacji ze studiów dziennych i przejścia na studia płatne


Płacę alimenty na córkę, która ma 22 lata. Niedawno zrezygnowała ze studiów dziennych i przeszła na bardzo drogie studia płatne. Czy wobec tego muszę nadal płacić alimenty, jeżeli sama zrezygnowała z bezpłatnej nauki?

Szalone zachowanie żony a alimenty


Jesteśmy małżeństwem od 15 lat, mamy 3 dzieci. Żona zachowuje się jak szalona. Obwinia mnie o wszystko, odcina od kontaktu z dziećmi. Ostatnio podjąłem decyzję o rozwodzie. W 2007 r. żona założyła sprawę o alimenty, a sama przeprowadziła się z dziećmi do swoich rodziców. Później wróciła do naszego domu. Początkowo płaciłem dalej alimenty, ale w końcu zaczęliśmy mieć znów wspólne wydatki. Teraz wniosła sprawę do komornika o „zaległe” alimenty – mimo że wszystko kupuję córkom i je utrzymuje. Co robić?
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »